وبلاگ

سه نکته طلایی برای تربیت بهتر فرزند

نکته مهم تربیت کودک

برای تربیت بهتر فرزندان باید بتوانیم والدین شادتری باشیم. برای اینکه بتونیم فرزندی قدرتمند و موفق داشته باشیم قطعا باید تربیت خوبی از کودکی توسط پدر و مادر روی آن اعمال گردد. و یکی از مهمترین عاملی که میتواند به تربیت بهتر فرزند کمک کند این است که پدر و مادر شاد باشند و در اون حالت قطعا میتونن خیلی بهتر روی تربیت فرزندشون تمرکز کنند. در این ویدئو به برخی از راههای شاد بودن پدر و مادر پرداخته شده است.

 

راه های دیگر و نکات دیگری هم برای داشتن کودک موفق و شاد هست که به چند مورد آنها اشاره میکنیم

 

۱. پدر و مادر شاد نگاه مهربان خود را از کودک دریغ نمیکنند!

هر روز زمانی را در نظربگیرید تا با عشق و توجه به فرزندتان نگاه کنید، زیرا او از همان نخستین ساعات تولد، احساساتش را با شما در میان می گذارد. اگر این رویه را دنبال کنید، مطمئن باشید که تاثیرات مثبت آن را خواهید دید. رفتار بچه در واقع بازتاب دقیق چیزهایی است که دردل دارد.

رفتارها، حرکات، گریه ها و به عبارت کلی همه وجودش به وضوح آرامش در خانواده و راحتی، احساس امنیت، نگرانی، شادی یا ناراحتی او را نشان می دهد. در واقع، با زبان بی زبانی می گوید که چطور با او رفتار کنید، چون تنها خودش می داند که چه چیزی برایش خوب است.

در این زمینه نمی توان یک راهکار عمومی و قانون از پیش تعیین شده ای را دنبال کرد؛ بلکه والدین باید ابتکار عمل داشته باشند، در هر شرایط فورا عکس العمل مناسب نشان دهند و به احساسات فرزندشان احترام بگذارند.

 

۲. برای تربیت بهتر فرزند به خصوصیات شخصیتی او احترام بگذارید.

دو کودک را نمی توان پیدا کرد که کاملا شبیه هم باشند. هر بچه ای شخصیت خاص خودش را دارد و تفاوت های اخلاقی آنها از همان ساعات تولد قابل تشخیص است. برخی کوچولوها خجالتی هستند، نسبت به سرو صدا و نور بسیار حساس بوده، بیشتر تمایل دارند در محیط آرام منزل باشند و از حمایت اعضای خانواده برخوردار شوند.

گروهی دیگر از بچه ها شاد و پرانرژی هستند و از اعتماد به نفس بالاتری برخورداراند. با شنیدن هر صدا به سمت آن توجه نشان می دهند، معمولا دوست دارند به گردش بروند، تحرک و جنب و جوش داشته باشند و غالبا نسبت به محرکها عکس العمل نشان می دهند.

عده ای از بچه ها هم از روحیه اجتماعی بالایی برخوردارند، نیاز دارند جهان پیرامون و افراد دیگر را بشناسند، همیشه با آنها صحبت شود و… بعضی از بچه ها هنگام برقراری ارتباط آرام هستند اما برخی دیگر برای تسکین هیجانات خود، حرکاتی انجام می دهند.

در برخی روش های تربیت درست فرزند و روان شناختی ازمادر خواسته می شود تا در ساعات مختلف روز، قسمت های خانه را به کودک نشان دهد. اگر دوست دارد محیط بیرون از منزل را بشناسد، حتما او را با خود به گردش ببرید. هنگام خریدهای روزانه او را هم با کالسکه ببرید و عادت کنید که در برخی فعالیت های زندگی کنار شما باشد.

زمانی که ظرف می شویید، آشپزی می کنید، لباس ها را اتو می زنید و… بگذارید حضور شما را احساس کند. فرزند کوچولو ازتلاش و حرکات مادر احساس خوشایندی خواهد داشت. متناسب با شخصیت او می توانید نوآوری های زیادی به خرج دهید، اما باید نکته مهمی را به خاطر بسپارید؛

سعی کنید امنیت روانی او تقویت شود و کمکش کنید تا بتواند احساسات و خواسته هایش را نشان دهد.

 

۳. پدر و مادر شاد پیشرفت های فرزند را تحسین می کند.

بچه برای رشد و تربیت عالی نیاز مبرمی دارد که پدر و مادر هر نوع پیشرفت او را با ذوق و شوق زیاد ابراز کنند، حتی اگر کوچکترین مسائل باشد. به او نشان دهید که تلاش هایش را می بینید. وقتی نخستین بار می خندد، با شور و هیجان، این افتخار را جشن بگیرید.

با شنیدن اولین آغون واغون هایش او را بیشتر تشویق کنید. وقتی سرش را به سمت شما می چرخاند و منتظر صدای شماست به او سلام کنید. زمانی که توانست جغجغه اش را دست بگیرد یا با انگشت به سمت چیزی که می خواهد اشاره کند و… برایش کف بزنید.

به طور خلاصه، در هر مرحله از رشد و پیشرفت درکنارش باشید و به او تبریک بگویید که فوق العاده ترین کودک است. شگفتی شما از دیدن حرکات و تشویق او، اعتماد به نفس کودک را تقویت خواهد کرد و ارزشی که برای شما دارد، به او القا می شود.

 

معرفی چند کتاب خوب برای تربیت کودکان :

خیلی ها از من میپرسند چه کتابی برای تربیت بهتر فرزندان ما مناسب تر است که آنرا تهیه کنیم؟ و همیشه جواب من این است که میتوانید از دوره های تربیت بهتر فرزند که در سایت مسیر سبز هست میتوانید استفاده کنید و بزودی کتاب های ما هم منتشر میشود. اما چرا من در جواب اینکه بهترین کتاب تربیت کودک رو میخواهید میگم از دوره های حتی رایگان سایت استفاده کنید ؟

چون این دوره ها هم صوتی و هم تصویری است و شما میتوانید در هنگامی که دارید کارهاتون رو انجام میدید و یا رانندگی میکنید هم از این مطالب استفاده کنید و آگاهی خودتون رو در مورد تربیت بهتر فرزندان دلبندتان بالا ببرید.

اشتراک گذاری:

دوره های آموزشی مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.