وبلاگ

آرامش در خانواده _ قسمت 3

 

 

برای رها کردن غم گذشته باید عملکرد مغز رو بشناسیم

ما برای اینکه بتونیم بصورت صحیح روی تربیت کودک خود کار کنیم باید بتونیم در زمان حال و با شادابیس زندگی کنیم و در غم گذشته نباشیم. وقتی عملکرد مغز(که علاقه زیادی بهش دارم) را مطالعه می کنم متوجه می شم که چقدر رفتار ما تحت تاثیر مغز و به ویژه ذهن ناخودآگاه ما هست. ما فکر می کنیم که داریم منطقی تصمیم می گیریم، ما فکر می کنیم که داریم واقعیت را می بینیم اما این طور نیست. در حقیقت بسیاری از تصمیمات ما احساسی هست و بعد از تصمیم سعی می کنیم که رنگ منطقی بودن بهش بدیم. در ادامه این مطلب از مسیر سبز با ما باشید.

 

خیلی چیزها صرفا برای ذهن ما واقعیت هست اما در صورتی که این طور نیست

خیلی چیزها صرفا برای ذهن ما واقعیت هست اما در صورتی که این طور نیست. به همین خاطر هست که وقتی از مسافرت بر می گردیم هر کس بخشی از مسافرت را که منطبق بر ذهنش بوده را به خاطر می سپره و برای دیگران تعریف می کنه. برای یکی بسیار جذاب و برای دیگری بسیار ناخوش بوده. این که ماشین در گل گیر کرده برای یکی بسیار هیجان آور و برای دیگری یک خاطر بد هست. برای رها کردن گذشته نیازمند این هست که اول یک شناختی از عملکرد مغز بدانیم.

ببینید، ذهن ما طوری طراحی شده که هر چی که براش تعریف بشه همان را دنبال می کنه و کاری نداره که خوبه یا بده. کافیه شما نرم افزار ذهنتون را عوض کنید که در ادامه در موردش صحبت می کنم.

 

تکامل هزاران ساله ذهن ما

باید بدونیم که ذهن ما هزاران سال هست داره تکامل پیدا می کنه اما نکته ی مهمی که وجود داره این هست که هنوز رفتارهای هزاران سال پیش که اجداد ما داشتند را در مغز ما می شه پیدا کرد. این که ما دائم احساس خطر می کنیم و مغز ما در حال تقلا برای نجات جان ما هست. باید بیاموزیم که الان دیگه خبری از شیر و پلنگی که در جنگل به اجداد ما حمله می کردن نیست.

این که شما دوست عزیز فرمودی که من دیگه نمی تونم کاری کنم نتیجه همین توضیح بالاست که مغز شما فرمان انجام ندادن کار را میده چون می خواد شما را از خطرات احتمالی دور کنه.

 

چگونه افکارم را مدیریت کنم تا در غم گذشته نباشم؟

حالا تا حدودی متوجه عملکرد مغز شدیم می تونیم نتیجه بگیریم که:

مغز ما مثل یک جارو برقی در حال بلعیدن افکار منفی هست تا ما را از خطرات حفظ کند.

در این صورت مهم ترین راه این هست که ما در برابر افکار مراقبه کنیم. وقتی شما مدام در معرض افکار منفی باشی در حقیقت داری برای ذهنت یک واقعیت تعریف می کنی. و بعد از مدتی همین افکار واقعیت ذهنی و باور شما میشه که دیگه نمی تونی واقعیت های دیگه را ببینی و فکر می کنه که هر چیز غیر از این دورغ هست.

ما مثل دکل های متحرک مخابراتی هستیم که دائم داریم امواج منفی را جذب می کنیم. برای جذب امواج منفی نیازی نیست تلاش کنید. چون رسانه ها، اکثریت جامعه، شبکه های اجتماعی این کار را به نحوه احسن انجام میدن.

شما باید آگاهانه خودت را در معرض نکات و امواج مثبت قرار دهی و آگاهانه از نکات منفی دور شوی و آنقدر این کار را ادامه دهی تا فکر شما مثبت شود. در این صورت هست که یک مسیر عصبی جدید در مغز شما شکل می گیره و رها کردن گذشته ساده تر می شه.

زمانی که شما پدر و مادر، معلم، جامعه و در کل گذشته خودت را سرزنش می کنی مثل این هست که مثلا بخواهی صبحونه دیروز که تخم مرغ بود و خوردی را الان عوض کنی و به کره مربا تغییر بدی. در واقع دیگه شما نمی توانید گذشته را دست کاری کنی اما می تونی از الان با افکار و رفتار مناسب آینده را تغییر بدی. این جمله را به یاد داشته باشیم:

 

از آینده ات شاهکاری بساز که گذشته ات در مقابل آن تعظیم کند.

نکته دیگری که وجود داره این هست که نباید درگیر کامل گرایی بشیم چون این احساس را به ما میده که هرگز نباید اشتباه کنیم. خیلی از ما به خاطر این نگران گذشته خومون هستیم که فکر می کنیم کارهای اشتباه زیادی انجام دادیم. در صورتی که ما باید بپذیریم که حتی بزرگ ترین، زیرک ترین و موفق ترین انسان ها در گذشته اشتباهاتی انجام دادن.
می توانیم با این جمله زاویه دیدمان را عوض کنیم: کسی که دیکته ننویسه اشتباهی هم نداره. در حقیقت کسی که تلاشی انجام داده اشتباه می کنه وگرنه مردگان و کسانی که در کنج خانه لم داده اند که اشتباهی انجام نمیدن. این جمله برای رها کردن گذشته می تونه فوق العاده باشه:

قانون ۵ در ۵ می گه: کاری که تا ۵ سال آینده شما تاثیر گذار نیست، ۵ دقیقه هم نگرانش نباش.

به عنوان مثال کسی به شما توهین کرده، آیا تا ۵ سال آینده، شما این موضوع را به خاطر دارید؟ آیا می تونه آنقدر تاثیر گذار باشه که ۵ سال بعد زندگی شما را تحت تاثیر قرار بده؟ اگه جواب منفی هست حتی ۵ دقیقه هم براش نگران نباش.

 

من مجموعه ای از احساسات هستم…

دوست عزیز؛ تو صرفا یک احساس بد نیستی، تو یک فرد شکست خورده نیستی تو گذشته ات نیستی. تو یک انسان هستی که مجموعه ای از احساسات هستی. تو با اندیشه ات انتخاب می کنی که در گذشته بمانی یا از آینده ات شاهکار بسازی.
بهترین ها را برایتان آرزو می کنم و امیدوارم که همیشه بهترین خودتان باشید.

اشتراک گذاری:

دوره های آموزشی مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.