وبلاگ

الگوی مناسب برای فرزندان چه کسی است؟

الگوی مناسب کودکان

تنها الگوی مناسب برای کودکان، والدین هستند. والدین بخشى از زندگى فرزندان را تشکیل مى‏ دهند و همواره به عنوان الگوی مناسب برای کودکان محسوب مى‏ شوند. تقلید کودکان از والدین امرى انتخابى نیست، زیرا ماهیت انسان به گونه‏ اى است که به طور طبیعى به این سو قدم بر مى ‏دارد.

 

آیا تا به حال توجه کرده‌اید که وقتی بزرگ شده‌اید بسیاری از خصوصیات، عادت‌ها و عقاید والدینتان را دارید. خوب علتش این است که والدین شما، اولین و مهم‌ترین الگویتان بوده‌اند و اکنون شما برای فرزندانتان مهم‌ترین الگو هستید. پس الگوی مناسب برای کودکان والدین آنها هستند…

سرمشق قرار دادن والدین بخش طبیعی است؛ از اینکه چگونه فرزندان رشد و پیشرفت می‌کنند. شاید خودتان از پیام‌های نامحسوسی که به فرزندتان ارسال می‌کنید خبر ندارید. به همین دلیل است که والدین مضطرب، فرزندانی مضطرب و والدین مثبت،کودکانی با اعتمادبه‌نفس بالا تربیت می‌کنند.

والدین خوب، حقیقتا الگوی مناسب برای کودکان و مثبت و سازنده ‏اى هستند ولى آیا این موضوع، بدان معناست که همواره والدین، کارها را به درستى انجام مى‏ دهند و هر چه مى‏ گویند حقیقت دارد؟ جواب این سؤال منفى است. انسان به گونه‏ اى آفریده شده که از نقص و خطا و اشتباه مبرا نیست ولى به هر جهت خصوصیاتى ویژه و اساسى در او نهاده شده است که مى‏ تواند به عنوان سرمشق و الگو، در نظر گرفته شود. در این مقاله از مسیر سبز ما به طور اختصار، نمونه ‏هایى از این ویژگى‏ ها را مطرح مى ‏کنیم:

 

الگوی مناسب برای کودکان انسان بودن است

بى ‏عیب و نقص بودن، ایده‏ اى است که هرگز عملى نمى‏ شود و نابجا است. انسان‏ها همواره باید وجود نقص را در خود و دیگران پذیرا باشند و با میل و رغبت، خطاهاى خود را بپذیرند و در جاى مناسب عذر خواهى کنند، مسئولیت اشتباهات خود را به عهده بگیرند و اگر صدمه‏ اى به دیگران وارد ساخته اند درصدد اصلاح آن برآیند. همچنین همه باید توانایى بخشش را در خود پرورش دهند و خطاهاى دیگران را ببخشند خصوصا اگر کودکان مرتکب این خطاها شده باشند.

 

مسئولیت پذیر بودن

ما باید وظایف خود را در قبال خانواده و اجتماع به درستى انجام دهیم، به قول‏هاى خود وفا کنیم و هرگز قولى ندهیم که نمى ‏توانیم آن را به انجام رسانیم، همچنین بیش از توانایى خود، مسئولیتى را پذیرا نباشیم. ما والدین باید از لحاظ جسمى و روحى، نیازهاى فرزندان را برطرف کنیم و با حضور خود، توجه کافى را به آنان معطوف بداریم.

 

الگوی مناسب برای کودکان صادق بودن است

کودکان صداقت و درستى را تشخیص داده و مورد احترام قرار مى‏ دهند و بیشتر آنان قادرند که ریا و دورویى را بر ملا کنند. دورویى عملى است که اعتماد و احترام را از بین مى ‏برد. اگر تمایل داریم که فرزندانمان با ما صادق باشند هرگز نباید رفتار دورویانه و غیر مسئولانه از خود بروز دهیم و یا درصدد پنهان کردن آن برآییم. اگر مى‏ خواهیم کودکان با ما روراست باشند و احساسات خود را به روشنى بازگو کنند، ما نیز باید با آنها صادق باشیم. والدین باید همواره خواسته‏ هاى خود را به روشنى براى فرزندان بازگو کنند تا آنها بیشتر متوجه انتظارات پدر و مادر گردند و بتوانند نیازهاى خود را ابراز دارند. همچنین پدر و مادر نباید پشت سر کسى و خصوصا اعضاى خانواده، صحبتى کنند.

 

با ملاحظه و مهربان بودن

گوش شنواى خوبى براى دیگران باشیم، حتى اگر آن فرد، کودک ۵ ساله باشد. اگر ما خواستار احترام از سوى فرزندان هستیم، خود نیز باید محترمانه با آنها رفتار کنیم. هرگز نباید دیگران را مورد انتقاد و تحقیر قرار دهیم خصوصا اگر فرزندمان باشد زیرا این عمل سبب مى ‏شود که او مسئولیت‏ پذیرى را فرا نگیرد و به جاى آن انتقاد کردن در مورد دیگران را بیاموزد و همچنین خود را به خاطر اشتباهاتش، محکوم کند. لقب و صفت منفى براى کسى در نظر نگیریم (حتى به شوخى) زیرا این عمل قلب او را جریحه ‏دار مى ‏کند و سال‏ها در ذهنش باقى مى‏ ماند. خشونت و اجبار را در زندگى به کار نبندیم زیرا فرزندان نیز این گونه عمل خواهند کرد.

 

کنترل خشم والدین
الگوی مناسب کودک باشیم

 

کودکان شما را نگاه می کنند و از شما الگو برداری می کنند

هرکسی برای خودش یک الگو یا قهرمان دارد که او را تحسین می کند. بعضی ها یک هنرپیشه، ورزشکار یا یک سیاستمدار را الگو قرار می دهند، اما حیرت انگیز زمانی است که یک نفر می گوید: «قهرمان من پدرم است» یا «قهرمان من مادرم است».

همه والدین آروز دارند فرزندشان به آنها به چشم یک فرد ویژه و خوب نگاه کند و از آنها الگو بگیرد و آنها را تحسین کند. اما این امر، اتفاقی رخ نمی دهد. آنها همین طور که بزرگ می شوند شما را نگاه می کنند و از شما الگو برداری می کنند.

 

چطور میتونیم قهرمان زندگی فرزندانمان باشیم؟ (۱۰نکته کلیدی)

۱ -به همسرتان ابراز علاقه کنید و به او احترام بگذارید

شاید زمانی که با همسرتان صحبت می کنید، تصورش را هم نکنید که فرزندان تان دارند شما را نگاه می کنند، اما همین طور است این بهترین الگو برای کودکان است. و وقتی آنها بزرگ شوند همان رفتارها را به کار می گیرند.

اگر دائما با همسرتان دعوا کنید، ممکن است آنها فکر کنند که ازدواج چیز بدی است و همه اش دردسر دارد. در حالی ک اگر شما دوستدار و مراقبت همسرتان باشید باعث می شود آنها هم وقتی بزرگ شدند، همان کار را انجام دهند و این الگو برداری است.

 

۲ -الهام بخش ارزش های مثبت برای آنها باشید

ارزش هایی مانند احترام به بزرگ ترها و دوستان، کمک به نیازمندان و مهمان نوازی خیلی مهم هستند این الگو در نسل های جوان خیلی کمرنگ شده اند.

بسیاری از کودکان و نوجوانان و حتی جوانان به شدت سرگرم اینترنت و بازی های کامپیوتری و فضاهای مجازی و ارزش های نوتعریف شده برآمده از آنها هستند.

به فرزندان تان نشان دهید چطور ارزش های واقعی و ماندگار زمانی که بزرگ شدند، به آنها کمک می کند. حتما در آن زمان فرزندان تان از شما سپاسگزار خواهند بود.

 

۳ -اجازه دهید متناسب با سن شان، تصمیم های کوچک بگیرند

به آنها اجازه بدهید خودشان غذای شان را سفارش دهند و با پیشخدمت رستوران صحبت کنند؛ اجازه بدهید خودشان تصمیم بگیرند چه رشته ای را برای تحصیل انتخاب کنند؛ اجازه بدهید خودشان تصمیم بگیرند برای گردش به کجا بروند.

وقتی به آنها اجازه می دهید این تصمیم ها را در زندگی روزمره خود بگیرند، می آموزند که مستقل تر باشند و اعتماد به نفس شان افزایش می یابد.

علاوه بر این اگر تصمیم اشتباهی بگیرند، از آن یاد می گیرند؛ این قابلیت ها را مدیون اعتماد شما خواهندبود و این بهترین الگو برای کودکان است.

 

۴ -به حرف شان گوش دهید

زمانی که بچه ها اعتراض می کنند و یا شما یا دیگران صحبت می کنند، قبل از هر کار دیگری به حرف شان گوش کنید. حتی اگر صحبت نمی کنند هم به آنها توجه کنید.

رفتار آنها چیزهای زیادی به شما خواهدگفت. این گوش کردن به شما کمک می کند تصمیمات بهتری در مورد آینده شان بگیرید که به آنها کمک خواهدکرد.

 

۵ -زمان تان را به آنها هدیه کنید، هر روز

هر روز زمانی را با فرزندتان سپری کنید. وقتی که آنها با شما نباشند، به تلویزیون، غذاهای ناسالم، دوستی های نامناسب و رفتار مخرب روی می آورند این بهترین الگو برای کودکان است که با شما باشند و هر چه می خواهند از شما بخواهند.

اجازه ندهید این اتفاق برای شان بیفتد. مدام با آنها صحبت کنید و به آن ها یادآوری کنید که می توانند هر مشکلی را با شما در میان بگذارند.

 

۶- آنها را در جمع های اجتماعی وارد کنید

زمانی که برای کاری بیرون می روید، در صورت امکان اجازه بدهید همراه شما باشند. آنها را به مردم معرفی کنید. اجازه بدهید ببینند چطور با مردم ملاقات و صحبت می کنید و از شما الگو بگیرند.

اجازه بدهید ببینند وقتی با مردم رو به رو می شوید، در مورد چه چیزی صحبت می کنید. با این تصور که درس شان لطمه می خورد، آنها را در خانه حبس نکنید. آنچه در این فضای اجتماعی می آموزید، خیلی مهم تر از اطلاعات کتابی است که در این یک ساعت فرا می گیرند.

 

۷ -به آنها یاد بدهید با پول چه کار کنند

فقط به آنها پول توجیبی ندهید، بلکه گاهی کارهایی را هم به آنها محول کنید و سپس براساس کار انجام شده به آنها پول بدهید. در این صورت در سن پایین یاد می گیرند که باید کار کنند تا پول داشته باشند این یکی از بهترین الگو ها برای کودکان است.

همچنین به آنها یاد بدهید که بخشی از پول شان را پس انداز کنند تا در ضروری ترین زمان از آن استفاده کنند. این رفتار را فقط می توانند از قهرمان شان یاد بگیرند که شما هستید.

 

۸- اهمیت پیگیری رویاهای شان را به آنها بگویید

بعضی افراد به دنبال رویاهای شان نمی روند، زیرا یا خیلی دیر متوجه می شوند یا اینکه وقتی جوان بودند، هرگز کسی به آنها اهمیت این قضیه را نگفته است. این احتمال را که فرزندتان بعدا این گله را از شما بکند، از بین ببرید.

آنها را تشویق کنید. رویاهای بزرگ داشته باشند. از عقایدشان حمایت کنید و زمانی که نیاز دارند به آنها کمک کنید، این گونه آنها زمانی که بخواهند، جرئت امتحان کردن افکار و ایده های جدید را پیدا می کنند.

 

۹ -برای ورزش تشویق شان کنید

ورزش به ما چیزهای زیادی می آموزد. ورزش های سالنی به ما کمک می کند ذهن مان را باز کنیم و ورزش در فضای باز به ما رهبری و کار گروهی را می آموزد و از آن الگو می گیرد و باعث می شود که از لحاظ بدنی متناسب بمانیم. وقتی فرزندان تان ورزش کنند، رشد بدنی و ذهنی آنها نیز عالی خواهدبود.

 

۱۰ -از تلویزیون و غذاهای ناسالم دور نگه شان دارید

زمانی که فردی استرس دارد و خوشحال نیست، معمول ترین چیز برای تسکینش، غذای ناسالم و تلویزیون است. همه آنچه را پیش از این گفتیم، انجام دهید که فرزندتان را خوشحال نگه دارید و از شما الگو های درست بگیرد. بهترین روش تربیت فرزند

همیشه غذای خانگی بخورید و کمتر تلویزیون نگاه کنید. به آنها کتاب بدهید و تشویق شان کنید که کاری متفاوت انجام دهند.

اگر به مدت چند سال همه این کارها را هر روز انجام دهید، باعث می شوید فرزندتان در فضای رقابتی که این روزها وجود دارد، ایستادگی کند. زمانی که آنها در کاری که انجام می دهند، موفق شوند از شما به دلیل اینکه در جواین شان راه را به درستی برای شان همواره کرده اید، تشکر می کنند. این مهم ترین وظیفه یک قهرمان است.

 

مراحل تربیت کودک
چطور الگوی خوبی برای کودکانمان باشیم؟

 

مراقب ایجاد الگوی رفتاری نامناسب در رفتار‌های ناگهانی خود باشید…

گاهی اوقات، ممکن است شما ناآگاهانه باعث الگوبرداری فرزندان خود از چند رفتار ناسالم شوید و آرامش کامل رو در خانواده نداشته باشیم. در اینجا به چند نمونه از روش‌‌هایی که والدین عادت‌های بد را به کودکان خود آموزش می‌دهند اشاره کرده‌ایم:

 

🔹 یک مادر به صندوقدار رستورانی می ‌گوید که پسر ۱۲ ساله اش تنها ۱۱ سال دارد و او می ‌تواند در بوفه تخفیف ویژه‌ی خردسال بگیرد، بنابراین پسرش یاد می‌گیرد که اشکالی ندارد گاهی دروغ بگوید.

🔹 یک پدر عصرهای خود را صرف تماشای تلویزیون می‌کند اما به دختر ۱۴ ساله خود می گوید که باید بیشتر کتاب بخواند.

🔹والدین به فرزندان خود می‌گویند که با همه با احترام رفتار کنند، اما در اغلب موارد در مورد ظاهر افرادی که در برنامه‌های تلویزیونی هستند، نظرهای انتقادی و توهین‌آمیز می‌دهند.

🔹 یک زوجی که طلاق گرفته‌اند اغلب درباره مسائل حضانت و محدودیت ملاقات با یکدیگر بحث می‌کنند ، اما انتظار دارند بچه ها با یکدیگر کنار بیایند.

🔹 یک مادر به پسرش می‌گوید که انگشتانش را در دهانش نگه‌ندارد، اما خودش وقتی عصبی می ‌شود، ناخن‌هایش را گاز می‌‌گیرد.

🔹 یک مادر به دخترش می‌ گوید که با دیگران مهربان باشد، در حالی که خودش هنگامی که مغازه‌ای جنسی را پس نمی‌گیرد، سر فروشنده فریاد میزند.

🔹یک پدر به فرزندان خود می گوید که باید غذای سالم بخورند، اما خود او ورزش نمی‌کند و بعد از اینکه آن ها به رختخواب رفتند، دسر می خورد .

🔹 والدین به بچه‌هایشان می‌گویند آنچه که دارند را، به اشتراک بگذارند و بخشنده باشند در حالی که خود آن‌ها در هیچ نوع خیریه یا کار داوطلبانه‌ای شرکت نمی‌‌کنند.

اشتراک گذاری:

دوره های آموزشی مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.