وبلاگ

چطور میتونیم کودکی شاد تربیت کنیم؟

تربیت کودک شاد

چند حقیقت ساده برای داشتن کودک شاد و موفق را با شما در این مطلب به اشتراک میگذارم لطفا تا انتها با من باشید. وقتی پای تربیت موثر و داشتن کودک شاد و موفق به میان می آید، سیل اطلاعات به سمت ما سرازیر می‌ شود. عجیب نیست که خیلی از والدین گیج و آشفته می‌ شوند که چگونه قوانین را وضع کرده، نتایجش را بکار ببرند، فرزندان‌ شان را به درستی تربیت و تنبیه کنند(بدون این‌ که خیلی خشن یا خیلی سهل‌ گیر باشند)، و خیلی چیزهای دیگر.

 

هرچند تربیت کودک و کلاً تربیت بچه های موفق کاری بزرگ و مهم است اما به این معنی نیست که فرایندی پیچیده و مرموز است. من یزدان مهربانی در سایت مسیر سبز به شما میگویم که تربیت بچه‌ های خیلی خوب و کودک شاد ، در مجموعه‌ ای از چند حقیقت ساده خلاصه می‌ شود. رهنمون‌ های اساسی وجود دارند که باید آنها را به خاطر بسپارید، بیشترشان هم نسبتاً درونی بوده و درحال حاضر هم آنها را به‌ کار می‌ برید.

اگر احساس می‌ کنید کمی گیج شده‌ اید کاملا طبیعی است و پیشنهاد میکنم یک نفس عمیق بکشید و با این حقایق ساده تا آنجایی‌ که می‌ توانید هماهنگ بمانید و خواهید دید که بچه‌ های‌ شما در مسیر درست زندگی‌ شان خواهند بود.

 

چیز هایی که باید یادمان باشد و با آنها زندگی کنیم تا کودک شاد داشته باشیم:

۱- ما اولین الگوی تربیتی فرزندانمان هستیم

و طبیعتاً دقیقاً به ما نگاه می‌ کند و پیگیر ماست، از ما تقلید می‌ کند و پا جای پای ما می‌ گذارد و این یعنی …

 

۲- ما نمی‌ توانیم از او انتظار داشته باشیم جوری رفتار کند که ما نمی‌ کنیم.

اگر دوست داریم عادتش را تغییر دهد( مثلاً کمتر پای کامپیوتر بنشیند، بیشتر صبور باشد، بیشتر احساس مسئولیت کند و منظم‌ تر باشد)، اول مطمئن شویم که خودمان هم همین رفتارها را داریم.

 

۳-صحبت کردن با فرزندان

به‌ ندرت پیش می آید که “حرف زدن” با فرزندمان، موجب تغییرات پایدار در او شود.صحبت کردن می‌ تواند شروع خوبی باشد اما به تنهایی روی تصمیمات فرزند تأثیری ندارد. نظارت، قوانین و پیامدهایش می‌ توانند تأثیرگزار باشند.

 

۴- قوانین محکمی وضع کنیم

و هرگاه فرزندمان از این قوانین پیروی نکردند، تبعاتش را به‌ کار ببریم، بی‌ رحم یا بی‌ انصاف نباشیم. وضع قوانین از ما معلمی مؤثر ساخته و به فرزندمان کمک می‌ کند درس‌ های مهمی از چگونگی دنیای پیرامونشان بگیرند.

 

۵- جدول و نمودار، بهترین دوست ماست.

از جدول و نمودار برای توضیح و درک قوانین، کارهای روزمره که باید انجام شوند، توقعات و تبعات نادیده گرفتن این قوانین استفاده نماییم از او بخواهیم کارهایی را که هر روزه، به‌ خوبی انجام داده، علامت زده و یا ستاره طلایی بدهد. ما هم هر روز جدول را مرور کنیم. اگر چیزی از قلم افتاد، به او گوشزد کنیم. فایده‌ اش چیست؟ این عادت روزانه، فرزندمان را تشویق به خوداتکایی و احساس مسئولیت شخصی می‌ کند. من خانه‌ های پرهرج و مرج و آشفته‌ ای را دیده‌ ام که با انتخاب این سیستم سازماندهی، تبدیل به خانه‌ هایی آرام و امن شده‌ اند و از هم پاشیدگی‌ شان جلوگیری شده. ما هم امتحان کنیم.

 

چگونه فرزند شاد و موفق داشته باشیم؟
داشتن کودک شاد در خانواده شاد رشد می کند

۶- برای داشتن کودک شاد ، پرخاشگری هایش را ببخشیم

یادمان باشد که بچه‌ ها بی‌ ادب و پرخاشگر، ستیزه‌ جو، خودخواه و حریص به دنیا نیامده‌ اند. این‌ ها “رفتارهای فراگرفته شده” هستند، یعنی می‌ شود این آموخته‌ های اشتباه را از آنان پس گرفت.

 

۷- برای تغییرات مثبت در فرزندمان هیچ گاه دیر نیست

یادمان باشد هرگز برای تغییرات مثبت، مجهز کردن فرزندمان با ابزار بیشتر و مهارت‌ های بیشتری از زندگی و درس گرفتن دیر نیست. اگر به تلاش‌ مان پایبند باشیم، مثلاً! تبعات قوانین را همیشه اعمال نماییم، از دیدن بهبود سریع رفتارهای فرزندمان شگفت زده خواهیم شد.

 

۸- الگوی مثبت رفتاری او باشیم

همیشه با الگو شدن برای تغییرات مثبت رفتاری، ارزش‌ ها و رویکردها و چیزهایی که دوست داریم در او ببینیم، مشوق فرزندمان باشیم. بله، این “تکرار” اولین حقیقتی است که درابتدا گفتم اما آن‌ قدر مهم است که ارزش تکرار را دارد. کسی باشیم که فرزندمان بتواند به او اعتماد کند، احترام بگذارد و تحسینش کند.

الگو، معلم و قهرمانش باشیم. فرزندمان روی ما حساب می‌ کند، به ما نگاه می‌ کند و هرکاری را که ما انجام می‌ دهیم جذب می‌ نماید. همه این‌ ها از خود ما شروع می‌ شود.

 

۹. داشتن آرامش در خانواده

داشتن آرامش و شادی در خانواده مهمترین عامل در رشد و پیشرفت فرزندان و والدین در جامعه است. و اینکه چطور میتونیم تا آرامش خودمون رو در مراحل مختلف زندگی حفظ کنیم و با آرامشی که داریم به تربیت فرزندان و به ساختن زندگی خودمون بپردازیم.

راه و روش هایی موثر برای تربیت فرزند شاد و موفق

 

۱۰. اطمینان حاصل کنید که پیام خوشحالی شما منتقل شده است

به فرزندتان گوش کنید و به زبان او عادت کنید اگر فرزند شما نمی تواند شما را درک کند، نمی تواند از شما چیزی یاد بگیرد ، بر روی پیامی که می خواهید به فرزندتان انتقال دهید تمرکز کنید، و سپس بهترین راهش را انتخاب کنید – نه پیچیده ترین راه و یا روش های فنی – برای انتقال این پیام.

 

۱۱. به فرزندتان نشان دهید که سخاوتمندی و شادی در خانه آغاز می شود

کوچکترین فرزندتان هم می تواند شادی را یاد بگیرد. در تعطیلات، هنگامی که مردم را می بینید که زنگ ها را می زنند برای ارتش نجات، کمی به کودکتان پول دهید تا در کتری بگذارد، و اجازه دهید آن را بیندازد. (با کمی پول نیز خودتان اینکار را انجام بدهید، تا او ببیند که سخاوت چیز ارزشمندی است.) فعالیت های سخاوتمندانه ای را در خانواده انجام دهید و هنگامی که فرزند شما کار خوبی انجام دهد، حتما کاری کنید که او این را بداند که چقدر به او افتخار می کنید.

 

۱۲. مقررات منصفانه وضع کنید و حتما به آنها پایبند باشید

یکی از رازهای روانشناسی کودک می گوید :کودکان کم سن سال با احساس امنیت ، شاد می شوند کودکان زمانیکه ببینند و درک کنند که چارچوب محکمی برای رفتارهایش وجود داشته باشد ، آنها پیشرفت می کنند و شادی و خوشحالی را راحت تر ابراز می کنند.

تربیت بچه موفق
چند توصیه برای داشتن فرزندی شاد

 

۱۳. به فرزندتان کمک کنید تا یک بازنده خوشحال باشد

جازه ندهید فرزند شما در حالی رشد کند و فکر کند که خوشبختی به پیروزی وابسته است ، اگر فرزند شما اینگونه فکر کند، از خود متنفر خواهد شد و در زمان شکست ناراحت خواهد بود. پس چگونه بسیاری از بچه ها این ایده را دارند که برنده شدن همه چیز است؟قطعا از طرف پدر و مادرشان. اگر شما در هنگام بازی ،توپتان را از دست دهید، زمانی که شکست می خورید سر کودکتان فریاد می زنید، در این صورت به او یاد می دهید که برنده شدن از همه چیز مهم تر است. بعضی از والدین معتقدند که این اشتباه است – در حقیقت، ضربه ای به لحاظ روانشناختی است – برای زدن بچه ها در یک بازی، مهم است که به او نشان دهید که شکست پایان دنیا نیست.

 

۱۴. به عیب ها و نقص ها اجازه دهید تا عامل خوشحالی باشند

اگر شما برای داشتن یک فرزند کامل و بی عیب اصرار دارید، فقط می توانید ناامید و ناراحت شوید – و فرزند شما این ناامیدی را در چشمتان می بیند. همه انسان ها دارای معایب، کاستی ها، ضعف ها و نواقصی هستند که همراه با استعدادهای خاصی، شخصیت هایشان را تعریف می کند. بچه ها باید بدانند که چنین چیز کمالی وجود ندارد. فرزند شما نیاز به استراحت دارد تا او را به حال خود بگذارید ، او نیاز به شنیدن صدای شما دارد که می گوید، “دوستت دارم. هیچ کس کامل نیست.”

 

۱۵. در فرزند خود شگفتی خلق کنید

زمانیکه که کودک با چیزی بزرگتر از خودش مواجه می شود ، خواه پدیده ای فیزیکی باشد یا معنوی ، احساس رضایت خاطر می کند . با کودکان درباره عقاید خود خداوند و مقدسات دینی صحبت کنید راحت باشید چون نیاز نیست که او تمام جزئیات را درک کند و بیان مسائل ساده نیز کافیست و به او حس خوبی می دهد . با او در مورد مسائل بزرگتر پیرامون و جهان اطرافش صحبت کنید تا به این روش احساس مراقبت و توجه در کودکان را پرورش دهید .

 

۱۶. اجازه دهید فرزندتان شما را خوشحال ببیند

احساسات مسری هستند اگر کودکتان شما را همیشه غمگین و ناراحت ببیند، احتمالا همان حس و حال را از شما می گیرد. خبر خوب این است که برای شاد بودن نیز همین روش کار می کند:اگر کودک شما می بیند که شما خوشحال هستید، احتمالا شادتر خواهد بود. کودکان باید لبخند شما را ببینند و باید صدای خنده شما را بشنوند. بچه ها مانند اسفنج هستند:آنها همه چیز اطرافشان را جذب می کنند.

اشتراک گذاری:

دوره های آموزشی مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.