وبلاگ

چطور میتونیم فرزند آرام و فهمیده داشته باشیم؟

تربیت کودک فهمیده

با این نکات تربیتی که توی این مقاله بهتون میگم یک کودک آرام و فهمیده داشته باشید. داشتن فرزند آرام و فهمیده آرزوی هر پدر و مادری است. نکات تربیتی زیادی در تربیت کودک برای آرام کردن کودکان وجود دارد، در این مطلب از مسیر سبز به معرفی برخی از این نکات پرداخته ایم که امیدواریم مفید واقع شود.

والدینی که از رفتار پرخاشگرانه فرزند خود شکایت دارند باید علت اصلی نا آرامی و پرخاشگری فرزند خود را در محیط خانواده جستجو کنند. بنابراین اگر تمایل دارید کودک آرام و فهمیده ای تربیت کنید باید ابتدا از رفتار خودتان شروع کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

 

نکات تربیتی برای داشتن یک کودک آرام

استفاده از مهارت های تربیتی مانند الگو بودن، تشویق کردن، آگاهی دادن، گفتگو، حمایت درست و پایبند بودن راهکارهای مناسبی برای تربیت یک کودک فهمیده و آرام می باشد. بنابراین برای داشتن یک کودک آرام و مؤدب، چند روش تربیتی به شما معرفی کرده ایم که در ادامه ملاحظه می فرمایید.

 

تشویق کردن کودک

برخلاف تصور برخی از افراد، تنبیه و جریمه کردن کودک روش مناسبی برای تربیت کودک نمی باشد بلکه بالعکس، در بسیاری از مواقع می توان با تشویق درست و مناسب موجب شوید کودک به حرف شما گوش کند و خواسته های معقول شما را انجام دهد. در این صورت او را تشویق  کنید و به خاطر حرف شنوی اش از وی تشکر نمایی

 

همراه بودن والدین با کودک و حضور مهربان آنها در خانواده

متاسفانه زندگی پرمشغله امروزه به افراد اجازه صمیمیت بیشتر را نمی دهد و فرصت با هم بودن بیشتر اعضای خانواده را از آنها دریغ کرده است. در صورتی که برای درک متقابل و شناخت فرزندان زمان زیادی را باید اختصاص دهید.

سعی کنید در محیط خانواده، رفتار مهربان و صمیمانه ای با فرزندان خود داشته باشید و غذا را با خانواده خود و بر سر یک سفره میل نمایید و در این موقع از تماشای تلویزیون صرف نظر کنید، زیرا بهترین تایم برای درک و شناخت متقابل فرزندان و والدین، هنگام صرف غذا می باشد.

 

پرهیز از کلمات سرزنش آمیز

استفاده از جملاتی مانند «هیچ وقت حرفمو گوش نمیدی» ، «همیشه خرابکاری می کنی» و «یک بار ازت یک کاری خواستم! ببین چکار کردی» و جملاتی شبیه به این موارد باعث می شود حس درماندگی به کودک دست دهد.

همچنین توجه داشته باشید که هیچ وقت از کلماتی مانند «هیچ وقت» و یا «همیشه» برای نشان دادن رفتار اشتباه کودک به کار نبرید و به یاد داشته باشید که فرزندان شما ممکن است بارها، رفتار درست و یا اشتباه از آنها سر بزند، درست همانند خود شما. بنابراین رفتار نادرست شما باعث گمراهی فرزند تان می شود و این باور به کودک القا می شود که همیشه بد است و هیچ وقت خوب نیست.

 

تربیت فرزند خیلی راحته

از این جهت تربیت فرزند خیلی راحته که والدین آگاه باشن نسبت به مسائل تربیت فرزند و بدونن چطور و چه زمانی از نکات تربیتی که قبلا یاد گرفتن استفاده کنند تا هم خودشون و هم فرزندون بتونه زندگی خوبی رو تجربه کنه.

 

اشتراک گذاری:

دوره های آموزشی مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.