وبلاگ

ترس و نگرانی والدین از آینده کودک

ترس والدین از آینده کودک

ترس های رایج والدین از آینده کودک و راه های مقابله با این ترس ها

ترس والدین از آینده کودک یک رفتار طبیعی است؛ با توجه به مطالعه ای که روی ۲۴۰۰ پدر و مادر صورت گرفت، مشخص شده است برخی از ترس ها و نگرانی ها بین والدین مشترک است و باعث می شود تا شب ها راحت نخوابند. این ترس ها شامل آینده فرزندان و مسال امنیتی آنها است. بیشتر افراد از مسایلی می ترسند که نمی توانند آنها را کنترل کنند. به طور کلی برخی والدین در تربیت کودک خود نسبت به این موضوع حساسیت بالایی دارند.

برخی از والدین از اینکه فرزندان آنها مثلا هنگامی که داخل اتومبیل هستند توسط غریبه ها ربوده شوند، می ترسند. شاید در رسانه ها در مورد خطراتی که کودکان را تهدید می کنند، صحبت شود اما بیشتر آنها هشدار دهنده هستند و تقریبا هیچ کدام بار آموزشی و اطلاعاتی ندارند. اما ما در این مطلب از مسیر سبز راهکارهایی به شما نشان می دهیم تا راحت تر با این ترس ها کنار بیایید و تا حد امکان آنها را از میان ببرید.

 

۱. مطالبات زیاد

ترس: می ترسم فرزند من آموزش های لازم برای پرورش استعدادها و هوش درونی خود را دریافت نکند. در آزمایش انجام شده، این نگرانی بسیاری از والدین بود که نکند فرزندشان آموزش لازم را دریافت نکند. بسیاری از کارخانه ها نیز با تکیه بر این ترس اسباب بازی، کتاب یا وسایلی طراحی و عرضه می کنند که کودک در همان دوران نوزادی آموزش های ابتدایی را ببیند.

واقعیت: واقعیت این است که ما در زمانه ای زندگی می کنیم که شرایط اقتصادی بد شده است، درآمدها کم و هزینه ها بسیار بالا هستند. برخی از والدین از این می ترسند که نتوانند به راحتی این شرایط را تحمل کنند و به همین دلیل بسیار تلاش می کنند تا آینده ای متفاوت برای فرزندان خود رقم بزنند. این نشان می دهد تا چه اندازه والدین نگران فرزندان خود هستند و سعی می کنند همه امکانات لازم برای آینده بهتر فرزند خود را مهیا کنند. اما زیاد پول خرج کردن همیشه هم خوب نیست.

 

 

راهکار مقابله با این ترس والدین از آینده کودک

لازم نیست همه وسایل آموزشی و کمک آموزشی موجود در بازار را برای فرزند خود تهیه کنید. لازم نیست همه ساعت های زندگی او پر از سرگرمی های گران قیمت باشد. باید بدانید در بحث آموزش کودکان، «کم» همیشه نتیجه بهتری دارد.

تجربه و مطالعات علمی ثابت کرده اند، بهترین کار این است که کم برای کودک خرید کنید. شاید بتوان گفت کودکان این زمانه سالانه حدود ۷۰ اسباب بازی جدید خریداری می کنند. این باعث می شود تا کودک خلاقیت خود را از دست بدهد. برای داشتن یک فرزند باهوش و نتیجه بهتر باید اسباب بازی های ساده، ابتدایی، اسباب بازی هایی که باعث رشد خیالپردازی کودکان می شود و همچنین وسایل مبتکرانه برای کودک خود بخرید.

 

قرار دادن امکانات زیاد در اختیار کودک

والدین تصور می کنند اگر همه امکانات لازم را در اختیار کودک خود قرار دهند لطف بزرگی در حق او انجام می دهند اما واقعیت این است که به روحیه کودک خود لطمه می زنند زیرا کودک توان ناامیدی و نداشتن مطالبات خود را نخواهد داشت. این تصور غلطی است که والدین فکر می کنند بدون امکانات زیاد و اضافی، کودک آنها از پیشرفت وا می ماند و به کودکان دیگر نمی رسد. اگر به جای خرید وسایل زیاد سعی کنید تا خلاقیت، خیالپردازی، مستقل بودن و مهارت های زندگی را به کودک بیاموزید، آینده روشن تر و موفق تری برای او رقم خواهید زد.

 

۲. ترس والدین از آینده کودک |خطر غریبه ها

ترس: می ترسم کسی به فرزندم آسیب برساند. این ترس بسیاری از والدین است. حفاظت از کودکان یکی از ابتدایی ترین اصول بچه داری است. شاید با خواندن خبرهای حوادث این ترس شدت بیشتر هم پیدا کند.

واقعیت: مرکز مطالعات بدرفتاری های کودکان نشان می دهد هر یک از صد کودک از بدرفتاری یا نادیده انگاشته شدن رنج می برند. البته با گذشت زمان این بدرفتاری ها در حال کاهش هستند و آمار سواستفاده از کودکان نسبت به سال های گذشته بسیار کمتر شده است. شاید بتوان دلیل آن را تا حدی کشف داروهای جدید برای برطرف کردن افسردگی و مشکلات دوران کودکی دانست. درمان بیماری های فکری و سلامت روانی افراد باعث شده اند تا جامعه به سمت پرورش بهتر کودکان پیش برود.

 

راهکار مقابله با این ترس:

یکی از امن ترین روش ها برای حفظ امنیت کودک این است که تا حد امکان مراقب او باشید. سعی کنید همیشه نزدیک او باشید و رابطه دوستانه ای با فرزند خود برقرار کنید. این باعث می شود تا کودک در مقابل اتفاق هایی که برایش رخ می دهند احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

این هم بسیار مهم است بدانید سواستفاده های فیزیکی از کودکان اصولا در خانواده صورت می گیرد نه از طریق غریبه ها. از دیگر روش های حفظ امنیت کودک، دادن ابزار و امکانات لازم به آنها برای حفاظت از خود است.

با روش هایی که مناسب سن کودک است به او در مورد بدنش و تماس های درست و غیرمناسب آموزش و آگاهی های لازم را بدهید. در ضمن، به او یاد بدهید هنگام مواجهه با خطر یا شرایط نامناسب، از شما یا والدین دیگر کمک بگیرد.

 

۳. تصادفات و جراحات

ترس: همیشه می ترسم که فرزندم در تصادف مثل تصادف اتومبیل آسیب ببیند.

واقعیت: این ترس بیشتر والدین است و نمی شود آن را از بین برد. خیلی از والدین از خطر تصادف با اتومبیل یا موتور سیکلت هراس دارند و همین وسایل نیز دلیل مرگ بسیاری از کودکان بوده اند. اما خبر خوشحال کننده این است که می توان با این ترس مقابله کرد.

 

راهکار مقابله با این ترس:

بسیاری از تصادفات را می توان پیشگیری کرد: صندلی ماشین، کمربند ایمنی و کلاه ایمنی موتور سیکلت مواردی هستند که با استفاده از آنها می توان تا حد زیادی جلوی تصادفات را گرفت. وسایل امنیتی متعددی در بازار وجود دارند که با تهیه آنها می توانید تا حدی امنیت فرزند خود را تامین کنید. به طور مثال، کلاه ایمنی هنگام دوچرخه سواری.

محافظت از سر در تصادفات بسیار مهم و الزامی است زیرا شاید بتوان مشکلات دیگر را با دارو درمان کرد اما ضربه های مغزی به راحتی درمان نمی شود. بنابراین، باید از سنین پایین به کودک خود آموزش دهید هنگام دوچرخه سواری، اسکوتر، اسکیت و .. کلاه ایمنی بر سر بگذارند تا به عادت همیشگی آنها تبدیل شود.

 

نگرانی والدین از ابتلا به چاقی و اضافه وزن کودکان

همزمان با توسعه فناوریهای نوین از جمله ابزارهای ارتباطی، کودکان نیز مانند سایر گروههای سنی تحرک به مراتب کمتری پیدا کردهاند و این مسأله میتواند به بروز چاقی در آنها منجر شود. تحقیقات نشان می دهد در مقایسه با ۳۰ سال گذشته، نرخ چاقی در بین کودکان در بسیاری از کشورها سه برابر شده است.

اما خبر خوشحال کننده این است که والدین می توانند تأثیر بسزایی در روند شکل گیری ساختار بدنی فرزندشان داشته باشند. هیچ کس به اندازه پدر و مادر در جریان نحوه تغذیه کودک قرار ندارد. بدون شک داشتن رژیم غذایی مناسب که حاوی گروههای متنوع غذایی باشد در کنار تحرک بدنی لازم، برگ برنده والدین در داشتن فرزندانی سالم محسوب می شود.

برای اینکه والدین بتوانند تأثیر لازم را بر کودکشان بگذارند، بیش از هر چیز باید از خود شروع کنند. کودک به آنها نگاه میکند و اگر والدین توجه لازم به نحوه تغذیه داشته باشند و در عین حال انجام حرکات ساده ورزشی در طول هفته را جزئی از برنامههایشان قرار دهند آنگاه میتوان از کودکان هم انتظار داشت که آنها نیز از این روند تبعیت کنند.

یادمان نرود که کودکان در هر حال به والدین خود نگاه کرده و از آنها در انجام کارهای مختلف الگوبرداری میکنند. اکر فکر میکنیم کاری درست است و باید انجام شود، اول باید از خودمان آغاز کنیم.

اشتراک گذاری:

دوره های آموزشی مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.