وبلاگ

شیوه صحیح تشویق کودکان

 

چگونه کودکانمان را درست تشویق کنیم؟

تمامی کودکان در کنار رفتارهای صحیحی که دارند دارای رفتارهای ناپسند و ناخوشایندی مانند بددهنی، پرخاشگری، گریه کردن و یا بهانه گرفتن می باشند. در چنین مواقعی نباید به تمامی خواسته های آن ها پاسخ مثبت بدهید زیرا به این رفتار برای رسیدن به خواسته های خود عادت می کند. بنابراین بهتر است از سیستم پاداش دهی استفاده کنید تا کودک تشویق شود برای رسیدن به خواسته های خود رفتارهای زشت و ناپسند را کنار بگذارد و برای رفتارهای منطقی خود پاداش بگیرد. اینگونه تربیت کودک نی تواند در آینده ی او تاثیر خوبی داشته باشد.

 

بهترین راهکار برای تشویق کودک

یکی از بهترین راهکارهای تربیتی و محرک مناسب برای تقویت رفتار مناسب در کودکان تشویق و پاداش می باشد. این روش علاوه بر تاثیر بسیار خوبی که بر رفتارهای کودک دارد موجب افزایش اعتماد به نفس در کودک نیز خواهد شد. والدین عزیز توجه داشته باشند که پاداش و تشویق صرفا خرید یک وسیله نمی باشد و می تواند احساسی، کلامی، مادی و یا تفریحی و فعالیتی باشد.

 

تشویق کلامی

تشویق، رفتار و کلام والدین در برابر کودکان است. اما تشویق و پاداش شرایط و واجباتی دارد که باید به آن دقت کرد. تشویق باید با رفتار و جنسیت کودک متناسب و مرتبط باشد و همچنین بین پاداش کودک و رفتار آن، باید تناسب و تعادلی برقرار کرد. برای کارهای خوب و کوچک باید تشویق های کوچکی در نظر گرفته شود. مثلا بین پاداشی که برای تمیز کردن اتاق، به کودکتان می دهید و پاداشی که برای موفقیت در یک مسابقه او می دهید، باید تفاوتی وجود داشته باشد.

اشتراک گذاری:

دوره های آموزشی مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.