وبلاگ

با کودکی که پدر یا مادرش رو از دست داده چگونه رفتار کنیم؟

مرگ والدین

مرگ والدین چه تاثیری روی تربیت کودک میگذارد و چگونه باید با او رفتار کنیم؟ مرگ والدین (یکی یا هردوی آن‌ها) یکی از اتفاقاتی است که می‌تواند زندگی کودک را تحت ‌تاثیر قرار داده و در نتیجه رفتار با کودک یتیم را بیش از پیش مهم جلوه دهد. در واقع کودکان هنوز به رشد شناختی، عاطفی و هیجانی کامل دست پیدا نکرده‌اند و در صورتی که والدین یا سرپرست از شیوه صحیح رفتار آگاه نباشد ممکن است کودک در دوران تربیت کودک دچار اختلالاتی مانند افسردگی، اضطراب و شب ادراری یا شیطنت های بچه گانه شود. بنابراین هنگام رفتار در این شرایط لازم است به نکاتی توجه کنید و همچنین از مشاوره کودک و متخصصان نیز کمک بگیرید تا بتوانید این دوران را بدون مشکل برای کودک خود سپری کنید. در ادامه این مطلب از مسیر سبز به بررسی شیوه صحیح رفتار با کودک یتیم خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

سن کودک در مفهوم مرگ والدین تاثیر دارد

هرچه سن کودک بالاتر می رود درکش از مسایل عمیق تر می شود. کودکان تا قبل از دبستان، مرگ را قابل برگشت می دانند و در مراسم سوگواری هم احساس نمی کنند والد فوت شده دیگر برنمی گردد، ولی به تدریج متوجه می شوند مرگ جزئی از زندگی است و باید آن را پذیرفت. باید تعریف ساده ای از مرگ برای او داشته باشیم مثلا بگوییم پدر یا مادر فوت شده دیگر قادر به انجام کاری نیست و از این بابت خیلی متاسفیم ولی کاری از دستمان برنمی آید. بی اطلاعی بزرگ ترها از شیوه صحیح برخورد با کودک ی که والد خود را از دست داده است، باعث می شود اطلاعات غلطی به کودک داده شود. سعی کنیم از اسطوره سازی غلط بپرهیزیم و وقایع پیش آمده را عینی و در حد فهم کودک توضیح دهیم زیرا با تعریف زیاد مجبوریم به سوال هایی پاسخ دهیم که خودمان اطلاع درستی از آنها نداریم و کودک را گیج و نگران می کنیم.

 

برخوردهای غلط بزرگ ترها با کودکان عبارتند از

  • در انتظار نگه داشتن کودک 

کودک را در انتظار نگه ندارید. نگویید بابا یا مامان به سفر دوری رفته یا قرار است کادویی برایت بفرستد. در این حالت مجبور می شوید همیشه نقش بازی کنید و با این کار با دو مشکل روبرو می شوید، یکی غم از دست دادن عزیز و دیگری صادق نبودن با کودک.

  • صحبت از بهشت و جهنم

گاهی برای تسلی کودک می گوییم فرد درگذشته به بهشت رفته و جایش بهتر از ماست. این می تواند در آینده میل به خودکشی را در کودک بیشتر کند. جمله ای مثل «خدا آدم های خوب را پیش خودش می برد» نیز باعث می شود کودک تصور کند کسانی که زنده اند، آدم های بدی هستند. تا حد امکان از دادن اطلاعاتی که برای کودک قابل فهم نیستند، بپرهیزید. و شاین نتوانیم به سوالات کودک در مورد خدا یا مرگ بدرستی پاسخ بدیم.

  • مسئولیت دادن به کودک

اگر کودک فرزند اول خانواده است، نباید مسئولیت سنگینی به او سپرده شود مثلا وقتی پدر خانواده فوت می کند نباید به فرزند پسرش بگویید تو مرد خانه هستی. با این مسئولیت، بار هیجانی زیادی به کودک تحمیل می شود.

  • دورکردن کودک از مراسم سوگواری

اجازه دهید کودک در مراسم سوگواری شرکت کند و احساساتش را بروز دهد. درباره اتفاق رخ داده با او صحبت کنید. کودک مانند بزرگ ترها باید مراسم را از نزدیک ببیند و حتی ناراحتی اش را ابراز کند. کودکان زیر ۹-۸ سال نباید در مراسم خاکسپاری شرکت کنند ولی در سنین بالاتر می توانند در مراسم حضور داشته باشند، حتی در صورتی که ظاهر تغییر نکرده باشد، می توانند متوفی را ببینند.

  • پاک کردن خاطرات متوفی

در مراحل بحرانی تصمیم نگیرید. عوض کردن خانه یا از بین بردن وسایل فرد درگذشته، به صورت عقده ای در کودک درمی آیند و در آینده آثار خود را نشان می دهند. بعد از پایان مراسم سوگواری یک شیء کوچک مثل عکس یا ساعت متوفی را به عنوان نماد و یادبود به کودک بدهید.

اشتراک گذاری:

دوره های آموزشی مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.