وبلاگ

اگر بر سر فرزندمون داد کشیدیم و اون رو تنبیه کردیم، بعدش چیکار کنیم؟

تمرکز روی تربیت کودک

در تنبیه فرزند چرا نباید از داد زدن استفاده کنیم؟ داد زدن چه بلایی سر کودک ما می آورد؟ می خواهیم در مورد داد و فریاد زدن و تنبیه فرزند حرف بزنیم. شاید شما جزو آن هایی باشید که مدام سر بچه ها داد می زنند یا شاید هم گهگاه این کار را می کنید و یا ممکن است خیلی به ندرت پیش بیاید که سر فرزندتان داد بزنید. در ادامه این مطلب از مسیر سبز همراه ما باشید.

اگر اصلا سر فرزند خود داد نمی زنید، به شما تبریک می گوییم. اگر هم اهل داد زدن هستید، خب، بالاخره انسان است دیگر! شاید تا به حال نمی دانستید داد زدن بر سر بچه ها، چه عواقبی دارد که ما برای تان می گوییم و البته اینکه چطور می توانید این عادت را از محیط خانه تان دور کنید.

فریاد زدن بر سر کودک

روش های تربیت کودک در خانواده های مختلف متفاوت است . برخی از خانواده ها بیش از اندازه با کودکانشان نرم و برخی دیگر بیش از اندازه با کودکانشان خشن رفتار می کنند هر دوی این ها در نهایت منجر به تخریب شخصیت کودک خواهد شد.

 

 

۵ دلیلی که بخاطر تنبیه فرزند هرگز نباید سر آنها فریاد بزنیم

تنبیه فرزند و داد زدن بر سر کودک

۱- فریاد بزرگسالان بچه ها را می ترساند

هر پدر و مادری علاقه مند است که با فرزند خود دوست باشد و در واقع با یک حالت دوستی زندگی را با فرزندش ادامه دهد . آیا ممکن است شما با شخصی که از او می ترسید دوست شوید ؟

در بهترین حالت با بزرگتر شدن فرزند ترس از بین خواهد رفت و در بدترین حالت در تمام سنین بزرگسالی کودکتان این ترس را در وجود خود خواهد داشت.

«راهکار والدین چیست »

 • به یاد داشته باشید که کودک شما شخصیت دارد و حق ابراز وجود را برای خود قائل است
 • همیشه با او صحبت کنید
 • از خود در زندگی کودک یک مشاوره خوب بسازید نه یک مهاجم خوب

 

۲ – عدم اعتماد کودک روابطش را با شما تضعیف می کنند

دانشمندان ثابت کرده اند که فریاد بر سر کودکان مانند تنبیه فیزیکی تاثیر گذار است و ترس از این تنبیه باعث می شود که کودکان به شما دیگر اعتماد نکنند و تمام مسائل را با شما مطرح نکنند ، که در نتیجه باعث تضعیف روابط بین کودک و والدین خواهد شد

«راهکار والدین چیست »

 • در برابر اشتباهات کوچک واکنش طنز وار نشان دهید
 • سعی کنید اغلب در مواردی که کودک شما به آنها علاقه مند است با او صحبت کنید

 

۳ – کودکتان اضافه وزن خواهد پیدا کرد

دانشمندان طی مطالعاتی که انجام داده اند دریافتند استرسی که در راستای فریاد بر سر کودکان به وجود می آید باعث انفجار هورمونی و فعالیت های قلبی و عروقی پایین و فرآیندهای التهابی در بدن کودکان می شود

«راهکار والدین چیست »

 • نظارت بر احساسات و اعمال خود داشته باشید
 • مشکلات خودرو رابطه با فرزند انتقال ندهید
 • کودک را ستایش کنید و بگویید که او را دوست دارید

 

تنبیه فرزند و داد زدن بر سر کودک

۴ – شخصیت کودکتان بد خواهد شد

داد و فریاد بر سر کودک در گذر زمان باعث انتقال خشم از شما به کودکان خواهد شد و این خشم و ممنوعیت ها بی رحمانه در کودکتان رشد می کند تا جایی که در بزرگسالی امکان تبدیل شدن کودک به یک شخص عصبی و حتی یک مجرم را دارد. علاوه بر این در دوران نوجوانی این کودکان مستعد ابتلا به افسردگی هستند

«راهکار والدین چیست »

 • به یاد داشته باشید که یک نمونه برای کودک خود باشید
 • پایبند باشید اما در رفتار خود پایدار نیز باشید
 • به او بیشتر توجه کنید

 

۵ – در آینده کودکتان از میگرن رنج خواهد برد

بزرگسالانی که در دوران کودکی تحقیر شده و توهین به آنها می شود اغلب از میگرن مزمن رنج می برند . تا جایی که این حالات و ترس های کودکان می تواند باعث ایجاد اضطراب و افکار خودکشی برایشان گردد . این تا جایی پیش می رود که بزرگسال ها مجبور می شوند که به یک روانشناس حرفه ای مراجعه کنند.

 

« راهکار والدین چیست »

 • نارضایتی های خود را آرام و منطقی بیان کنید
 • اگر در تربیت کودکان شکست خوردید باید اشتباه خود را بپذیرید
 • یاد بگیرید که به فرزندانتان گوش کنید و حرفهای آنها را بشنوید

در نتیجه: مهمترین دلیلی که باعث میشود هرگز بر سر یک کودک فریاد نزنید اینست که در نتیجه او را سالم و شاداب خواهید دید. و این تنها با نشان دادن صبر و عشق به دست می آید.

 

 

تاثیرات منفی جدی و عوارض داد زدن والدین بر سر کودکان

اگر پدر و یا مادر هستید، می ‎دانید که گاهی اوقات احساساتتان بر شما غلبه می ‎کنند و ممکن است عصبانیت خود را بر سر کودکتان خالی کنید . این وضعیت برای هر پدر و مادری حتما رخ داده و کاملا طبیعی است. خبر خوب این است که والدین می ‎توانند نحوه صحبت کردن خود با فرزندان را تغییر دهند و به جای فریاد زدن ، محترمانه با آن ها گفتگو کنند .فریاد کشیدن و داد زدن سر کودک بر روی مغز و احساسات او تاثیر منفی میگذارد و باعث میشود اعتماد کودک نسبت به شما از بین برود اما این تنها عارضه ی رفتار رایج والدین امروزی نیست بلکه کودکان با همین صدای بلند فریاد آنها دچار مشکلات روحی و جسمی جدی می شوند.

 

چرا والدین بر سر کودکان داد می ‎زنند ؟

پاسخ مختصر و مفید این سوال این است که غرق شدن در عصبانیت باعث می‎ شود که والدین صدای خود را بر روی فرزندانشان بلند کنند اما باید به این نکته توجه کرد که فریاد زدن و خشونت به ندرت مشکل را حل می ‎کند. فریاد زدن ممکن است کودک را ساکت کند و آن ها را برای مدت کوتاهی مطیع کند اما باعث نمی‎ شود که آن ها رفتار و نگرش خود را عوض کنن و به عبارت دیگر، این امر باعث می ‎شود که آن ها از شما بترسند تا این که عواقب عملکرد خود را درک کنند . کودکان برای یادگیری ، به والدین خود اعتماد می‎ کنند . اگر عصبانیت و پرخاشگری بخشی از آنچه کودک در خانواده خود عادی می ‎داند باشد ، در رفتار آن ها هم منعکس می ‎شود .

 

شغل اصلی والدین

شغل شماره یک شما به عنوان پدر و مادر پس از اطمینان از امنیت فرزندانتان، مدیریت کردن احساسات خودتان است . هرکسی که تا به حال بر سر فرزندش داد زده باشد می ‎داند که بلند کردن صدا بر روی کودکان نه تنها پیام والدین را شفاف تر و واضح تر نمی ‎کند، بلکه باعث می ‎شود که همراهی کودکان و نظم و انضباط دادن به آن ها به مراتب سخت تر هم بشود زیرا هربار که والدین بر سر کودکاش فریاد می ‎زنند، پذیرش کودک پایین تر و پایین تر می ‎آید .

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.