وبلاگ

برخورد درست والدین با کودک قبل و بعد از طلاق

برخورد درست والدین قبل و بعد از طلاق

با دانستن این مطالب از آسیب کمتر کودک طلاق جلوگیری کنید

در این مطلب از مسیر سبز می آموزیم که رفتار صحیح با کودک طلاق چگونه است و کودکان نیاز دارند که والدینشان به آن ها بگویند که قصد جدایی دارند، آن ها معمولاً نیازی به دانستن علت این جدایی ندارند، زمانی که با کودکان خود در مورد جدایی صحبت می کنید، آن را ساده نگه دارید و بر روی حقایق اصلی و عینی متمرکز باشید، سعی کنید مباحثات خود را برای آینده متمرکز کنید، برنامه ریزی برای آینده را شرح دهید و توضیح دهید که چگونه ممکن است اوضاع بهتر شود.

به آن ها در مورد عشق پدر و مادریتان بگویید، تحقیقات نشان می دهد که در معرض قرار گرفتن کودکان درباره مسائل جدایی و تعارض بین والدین، برای آنها بد است، زمانی که والدین کودکان را در جزئیات منفی امور شخصی خود دخیل می دانند، رابطه شان با آن ها بد خواهد شد، همچنین به توانایی کودک برای عملکرد خوب آسیب می رساند، هرچه کودکان کمتر در معرض جدایی و مشکلات قرار بگیرند، برایشان بهتر است.

 

چند نکته طلایی برای حرف زدن و رفتار صحیح با کودک طلاق :

۱. با نزدیک شدن به آن ها، یک صحبت خوب داشته باشید.

درباره طلاق با فرزندان خود صحبت کنید.، بدترین کاری که می توانید انجام دهید این است که طوری رفتار کنید که گویی هیچ اتفاقی بین شما دو نفر رخ نداده است، حتی اگر احساساتی در مورد همسر سابق خود داشته باشید، این به این معنا نیست که شما باید کودک خود را از این موضوع دور کنید، برای صحبت های مجدد با کودکان خود آماده باشید، حتی اگر در ابتدا خیلی صحبت کرده باشید، باز هم به بچه هایتان بگویید که هر وقت لازم بود می توانند درباره طلاق با شما صحبت کنند.

شما گاهی اوقات از کودکان خود سوال می کنید که چطور با هم کنار می آیند.، هنگامی که گاهی مکالمه را مطرح می کنید، این کار به آن ها پیام می دهد که خوب است درباره طلاقتان صحبت کنید.

 

۲. خشم و ناامیدی کودکانتان را بپذیرید.

به این گوش کنید که کودکان شما چه احساساتی دارند و بدانید که برای آن ها طبیعی است که این احساسات را داشته باشند.
با کودک خود در مورد ترس هایشان صحبت کنید.
به کودکان خود اجازه دهید که اگر لازم بود گریه کنند.
همیشه یک گوش شنوا برای نگرانی های کودک خود باشید.

 

۳. هیچ کس مقصر نیست.

دقت کنید که فرزندان تان باید بدانند که طلاق شما تقصیر آن ها نیست، آن ها علت واقعی طلاق را نخواهند دانست، بنابراین ممکن است متوسل به سرزنش کردن خودشان شوند، آن ها حتی ممکن است این باور را داشته باشند که می توانند کاری برای ازدواج مجددتان انجام دهند، به آن ها کمک کنید تا با این احساسات کنار بیایند، حتی اگر شما باور داشته باشید که کسی مقصر طلاقتان است.

چنانچه در این مطلب گفته ایم مهم است که انگشت اشاره یا احساسات عصبانیتان را دور از کودکان خود نشان دهید، صرف نظر از احساساتتان نسبت به همسر سابق خود، به کودکان تان اجازه دهید تا رابطه مثبتی با والدین خود داشته باشند و به آن ها نشان دهید که به آنها اعتماد دارید که می توانند با تغییرات سازگار شوند.

 

۴. بگذارید کودکانتان بدانند که مادر و پدرشان هنوز آن ها را بسیار دوست دارند.

با تمام تغییراتی که در زندگی فرزندتان ایجاد می شود، آن ها باید بدانند که یک چیز – مهم ترین چیز – یعنی دوس داشتن آنها تغییر کردنی نیست و به یاد داشته باشید که به کودکان خود محبت زیادی بدهید.

 

۵. رفتار صحیح با کودک طلاق و ارائه ثبات

اگر چه ممکن است تغییرات قابل توجهی رخ دهد، مانند جابجایی، اما تلاش برای حفظ روال معمول آشنا کودکان تا جایی که ممکن است مهم می باشد، برای مثال، ساعت خوابیدن، زمان های غذا خوردن و داشتن دوستانی برای سازگاری را برایشان حفظ کنید، کودکان در یک محیط روتین احساس امن تری پیدا می کنند.

 

۶. کودک خود را از هر گونه تغییرات پیش از زمان مطلع کنید.

زمانی که تصمیمات مهم در خانواده گرفته می شود، کودکان خود را به این تغییرات عادت دهید، بگذارید آن ها قبل از ایجاد تغییرات، همه چیز را بدانند، بنابراین زمانی برای آماده کردن آنها بدهید، به خاطر داشته باشید که در هنگام تصمیم گیری های مهم، احساسات خود را نیز مدنظر قرار دهید و این گونه اوضاع به تدریج بهبود می یابد.

بهتر است تغییراتی در زندگی خود ایجاد کنید و به آن ها اجازه دهید که در مورد تغییرات احساساتشان را بیان کنند، کودکان خود را به خاطر تلاش برای کمک به تغییرات تحسین کنید.

 

 

چند توصیه کاربردی برای رفتار صحیح با کودک طلاق

۱ – بدیهی است که همیشه اولین توصیه این است که تا حد امکان از طلاق خودداری کنید ولی این بدان معنا نیست که خود و فرزندان تان در یک جهنم دائمی زندگی کنید. گاهی طلاق لازم است و از این بابت احساس گناه نکنید.

۲ – درگیر عبارت غیر علمی “بچه های طلاق” نشوید. “بچه های طلاق” وجود خارجی ندارند، همه بچه ها، “بچه های ازدواج” هستند و بعد از طلاق نیز همچنان بچه های ازدواج هستند.

۳ – نگرانی هایی که به طور سنتی به ما رسیده، عمدتاً نادرست هستند و اکثر کودکان می توانند بعد از دوران گذر به زندگی عادی برگردند و به رشد روحی و جسمی خود به طور عادی ادامه دهند. اگر بیش از حد نگران بچه ها باشید، خودتان را از بین می برید و اگر خودتان آسیب ببینید، نمی توانید والد خوب و سرزنده ای برای بچه ها باشید.

 

۴ – در ماه های اول طلاق، بچه ها دلگیر هستند و بهانه گیری می کنند؛ کنترل خودتان را از دست ندهید و بدانید این دوره به زودی خواهد گذشت. درک شان کنید و برنامه هایی برای تنوع بخشی در زندگی شان ایجاد کنید تا فکرشان کمتر درگیر ماجرای طلاق باشد مانند فرستادن آنها به کلاس های ورزشی، موسیقی، مهد کودک، سفر و … .

۵ – برای کاستن از تنش بچه ها، آنها را از دیدارهای منظم با والد دیگر مطمئن کنید.

 

۶ – از آنجا که نمی توان اثر منفی طلاق بر کودکان را انکار کرد (همانگونه که نمی توان در این باره مبالغه کرد)، وقت، انرژی و دقت بیشتری روی تربیت و ایجاد روابط صمیمانه و دوستانه با بچه ها و به ویژه هم صحبتی با آنها داشته باشید تا بتوانید اثرات منفی را به حداقل برسانید.

۷ – کودکان را هرگز از دیدار فامیل والد دیگر محروم نکنید. هر کودکی دوست دارد با دایی، عمو، عمه و خاله و فرزندان آنها رابطه دوستانه داشته باشد. توصیه جدی می شود که اگر کودک پدر بزرگ و مادر بزرگ دارد مدام آنها را ببیند چرا که تحقیقات نشان داده اند ملاقات منظم با پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها میزان افسردگی در کودکان را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

 

۸ – بعد از طلاق، به تنش و درگیری با همسر سابق تان ادامه ندهید چون این روند باعث تاخیر در روند عادی شدن زندگی کودکان می شود. همچنین علیه والد دیگر حرف نزنید تا ذهن کودک مغشوش نشود. به فرزندتان بگویید که همسر سابق تان پدر/مادر خوبی برای تو هست.

۹ – ممکن است فرزندان شما به ویژه اگر در دوران نوجوانی هستند، روابط صمیمانه تری با دوستان خود بنا نهند. اصل موضوع خوب است ولی دقت کنید که دچار روابط ناسالم با افراد نامناسب نشود.

 

۱۰ – و نهایتاً درگیر توهم همه چیز دانی نشوید و حتماً از راهنمایی هایی مشاوران متخصص و مجرب برای تربیت کودکان و حل مشکلات احتمالی کمک بگیرید و در این باره مطالعه کنید. یادتان باشد که کودکان در طلاق شما بی تقصیرند و همه مسؤولیت ها متوجه شماست.

 

اشتباهاتی که باید از آنها در برابر تربیت کودک طلاق جلوگیری کنیم

  • خراب کردن رابطه فرزند با والد دیگر.
  • استفاده از فرزند خود برای بازگشت و یا اذیت همسر.
  • استفاده از کودک برای دستیابی به اطلاعات.
  • انتقال عواطف آزارنده ای که دلیلش احتمالا همسر سابق بوده به فرزند
  • مجبور کردن فرزند به جانبداری در برخی برنامه ها
  • حضور نداشتن پدر و مادر در برنامه هایی مثل تولد فرزند
  • پنهان کردن احساس گناه به دلیل جدایی و در مقابل ولخرجی برای برآوردن خواسته های مادی فرزندتان.
  • وابستگی داشتن به صحبت ها و پشتیبانی فرزندتان به دلیل تنهایی و گرفتاری ذهنی با این جمله که:« دنیا برضد ماست.» این حالتی مناسب برای شما و فرزندتان نیست.
  • وظیفه فردی بزرگسال را بر دوش کودک گذاشتن کار صحیحی نیست.
  •  اگر فرزند شما وقتش را صرف دیدن از همسر سابقتان یا پدر و مادربزرگش و یا حتی دیگران کرد، اینکار صحیح نیست که در او احساس گناه به وجود آورید.
اشتراک گذاری:

دوره های آموزشی مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.