چطور کودک ما کند ذهن یا باهوش میشود؟


چه چیزهایی “هوش” فرزندان مان را کم یا زیاد می کنند؟

شاید برایتان عجیب باشد اما محققان طی یک مطالعه ۴۰ ساله، ۵۰۰۰ کودک نابغه را مورد بررسی قرار دادند. بهره هوشی این کودکان در هر دهه از زندگی آنها به طور منظم تجزیه و تحلیل می شد که نتایج آن نیز توسط وب سایت رسمی دانشگاه وندربیلت آمریکا منتشر شده است.

دانشمندان در خلال این پژوهش طولانی مدت دریافتند که “هوش” نقشی اساسی در موفقیت های آینده زندگی کودک خواهد داشت.

 

در این مطلب از سایت مسیر سبز، چکیدهای از تحقیقات مربوط به هوش را می آوریم و امیدواریم بتوانید با استفاده از آنها در تربیت فرزندان خود موفق تر باشید:

 

۱. تماشای تلوزیون را محدود کنید

۵۹ درصد از کودکان خردسال کمتر از ۲ سال، دو ساعت از زمان روزانه خود را صرف تماشای برنامه های تلویزیونی می کنند. این روند صعودی باعث شده که آکادمی پزشکی اطفال آمریکا به والدین در خصوص ایجاد یک سری محدودیت های ویژه هشدار دهد.

تلویزیون ضمن آسیب رساندن به مهارت های شناختی، زمان ضروری برای توسعه سلول های مغزی از طریق گفت و گوی رو در رو با انسان های واقعی را هدر می دهد.

زبان برای یادگیری کودکان امری بسیار مهم به شمار می رود و در این زمینه تلویزیون نمی تواند به هیچ عنوان در نقش یک معلم حقیقی وارد عمل شود. از آن جایی که برنامه های تلویزیونی قادر به گفت و گو با کودکان نیستند، حضور یک هم صحبت خردمند به خصوص والدین حین تماشای تلویزیون می تواند قابلیت های شناختی و به ویژه هوش آنها را تا اندازه قابل توجهی توسعه دهد.

 

۲.خوردن و استفاده کامل کودک از شیر مادر

کودکان شش ساله ای که در دوران خردسالی از شیر مادر تغذیه کرده بود، در تست IQ ، ۵ امتیاز نتیجه بهتری در مقایسه با کودکان گروه مقابل به دست آوردند

این آمار بر اساس مطالعه ای که روی دو گروه از مادران بلاروسی و فرزندان آنها انجام گرفته، گزارش شده است. یک گروه متشکل از مادرانی بود که کودکانشان را با استفاده از شیر خود تغذیه می کردند و مدت زمان طولانی تری نیز این روند را دنبال کرده بودند. این در حالی است که مدت زمان شیردهی و همچنین حساسیت مادر نسبت به تغذیه کودک از شیر خود در گروه مقابل بسیار کمتر بود.
بررسی ها نشان دادند که کودکان گروه نخست در تست های نوشتاری، ریاضیاتی و روخوانی موفق تر بوده اند.

 اولین هدیه ای که یک خانم برای پرورش کودکی باهوش می تواند به وی اعطا کند، تغذیه وی از طریق شیر مادر است. بر اساس مطالعات گسترده در این زمینه می توان با قطعیت گفت که شیر مادر برای تکامل بهتر سلول های مغزی کودک ضروری خواهد بود. در نهایت تکامل بهتر این سلول ها می تواند هوش بالاتر وی را تضمین کند.

۳. یادگیری موسیقی برای بالا بردن هوش کودک

کودکانی که پیانو و یا سازهای زهی می نوازند، به اندازه ۱۵ درصد امتیاز بالاتری در تست های مرتبط با مهارت های کلامی کسب می کنند

 

۴. والدین علاقمند به کتاب کودکانی باهوش تر تربیت میکنند

کودکانی که در منزل آنها چندین جلد کتاب مختلف وجود داشته است، با احتمال بالاتر ۳۶ درصدی موفق به تکمیل دوران دبیرستان شده و ۱۹ درصد نیز بیشتر از کودکان خانواده های کم مطالعه و یا بی مطالعه وارد دانشگاه های معتبر شده اند.

 

و عوامل مختلف دیگر که در مقالات بعدی خواهیم آورد.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دوره های آموزشی مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.