وبلاگ

نکات بسیار حساس در تربیت فرزند

نکات تربیت کودک

نکات تربیت کودک که باید بدانید

نکات تربیت کودک که در ادامه این مقاله از مسیر سبز به آن اشاره میکنیم نقش حیاتی در رشد و شکوفایی فرزندتان ایفا میکند. تربیت فرزند و نحوه رفتار با او در کودکی، اساس شکل گیری شخصیت فرزندتان در آینده است. عوامل فرهنگی_اجتماعی، میزان تحصیلات و خصوصیات شخصیتی والدین، سطح رشدی کودک و توانایی های شناختی او و… از عوامل موثر در سبک تربیتی والدین است.

 

قالب های رفتاری و اصول فکری فرزندتان براساس نحوه تربیت شما شکل میگیرند.

لازم است کودک به گونه ای پرورش یابد که در رویارویی با مشکلات آینده خود بهتر عمل نماید پس با افزایش اطلاعات خود و آگاهی از ۹ نکته حساس برای تربیت فرزند، میتوانید به این امر مهم دست یابید. با دریافت کمک های تخصصی یک مشاور در زمینه تربیت کودک می‌توانید فرزندتان را در مسیر موفقیت و رسیدن به آینده ای درخشان یاری دهید.

 

تاثیر روش تربیتی فرزند در فرآیند رشد و یادگیری او

گرچه سن تربیت کودک محدود به زمان خاصی نمیشود ولی هر دوره رشدی، کودک با چالش ها و نیازهای اساسی خود روبرو میشود. شیوه ای که شما با او تعامل میکنید در چگونگی شکل گیری توانایی های شناختی او تاثیر میگذارد. به طور کلی نحوه نگرش شما در شیوه تربیت فرزند تان بسیار اهمیت دارد. اگر تصور کنید که فرزندتان نقش فعالی در یادگیری دارد، در مورد مسائل مختلف با او صحبت میکنید، به سوالاتش با بردباری پاسخ میدهید در نتیجه تفکر و استدلال را در او تقویت میکنید. بر عکس والدینی که گمان می‌کنند که فرزندشان یادگیرندگانی منفعل هستند، بسیار کنترل کننده یا هدایت کننده رفتار میکنند در نتیجه جلوی خلاقیت فرزندشان را میگیرند. پس والدین نقش مهمی در تربیت فرزند ایفا می‌کنند. برای تربیت فرزندان موفق کلیک کنید.

نکات تربیت کودک

۹ نکته حساس برای تربیت فرزند چیست؟

به کارگیری نکات تربیتی فرزندان توسط والدین در سنین مختلف رشدی از اهمیت زیادی برخوردار است. اما نکات کلی تربیت فرزند در برخورد با کودکان وجود دارد که در هر سن و سالی باید رعایت شود. در ادامه به ۹ نکته حساس تربیتی اشاره کرده‌ایم.

۱- به کودک خود سلام کنید و همیشه به او احترام بگذارید.
۲- به علایق و عواطف فرزندتان توجه کنید به عنوان مثال زمانی با کودک سخن بگویید و یا بازی کنید که او نیز مشتاق باشد.
۳- در تربیت کودک خود از خشونت پرهیز کنید و اصول اخلاقی را براساس سطح رشدی، توانایی شناختی و زبان کودک آموزش دهید.
۴- با کودک رفتار محبت آمیز داشته باشید. تشویق کودک نقش مهمی در یادگیری او دارد.
۵- برای آموختن اصول زندگی به کودک عجله نکنید و اجازه بدهید او از کودکی خود لذت ببرد.
۶- ناکامی کودک را محترم بشمارید و او را از شکست نترسانید.
۷- تربیت فرزند تان باید براساس توانایی هایش باشد، نه تصویری از آرزوهای شما.
۸- با صبر و آرامش با کودک خود ارتباط برقرار کنید.
۹- عشق و علاقه خود ر به صورت غیر مشروط به کودک ابراز کنید. 

 

چرا باید به نکات تربیت کودک پایبند بود؟

کودک از همان ابتدا عشق، محبت و احترام را درک و آن را جستجو میکند. عدم پاسخ مناسب به نیاز کودک او را دچار سرخوردگی و نوعی بد رفتاری ناشی از برآورده نشدن نیازهای اساسی میکند. ۹ نکته حساس برای تربیت فرزند، بیانگر نقش مهم والدین در رشد کودک و تقویت استعدادهای ذاتی او ست.  در نتیجه آگاهی شما از چگونگی رفتار با کودکان و فرزندان تان در شکل گیری تیپ شخصیتی آن ها اهمیت دارد. شما نقش مهمی در چگونگی رویارویی فرزندتان با چالش های متناسب با هر مقطع رشدی ایفا می‌کنید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.