وبلاگ

افزایش خلاقیت کودکان با راهکارهای ساده و علمی

خلاقیت کودک

چگونه خلاقیت را در کودکان پرورش دهیم؟ اگر بزرگسالانی خلاق و با قوه تخیل می خواهیم، باید برای افزایش خلاقیت در کودکان ، از سال های اولیه زندگی آن ها برای این کار برنامه ریزی کنیم. تربیت کودک را برای زندگی آنها می کنیم و هر خصوصیتی را که دراین سن در آنان تشویق کنیم با آنان می نماید. اگر خلاقیت و قوه تخیل آنان را تشویق نکنیم، خلاقیت در کودکان را ازبین میرود و کودکان به بزرگسالانی خلاق تبدیل نمی شوند.

 

افزایش خلاقیت در کودکان یعنی

برقراری ارتباط بین آن چیزهایی که قبلاً ارتباطی به هم نداشت؛ این خصوصیت به نحوی معنادار در همه سنین و مراحل رشد دیده می شود. فرآیند خلاق دربرگیرنده انتخاب، استدلال و تفکر عمیق است و مستلزم خلاصه کردن اطلاعیه ادراکی و تغییر و تبدیل آن به شکلی تازه است آدم های خلاق منفعل نیستند. هر چند که ما برای خلاقیت ارزش قایلیم و می خواهیم آن را تشویق کنیم، ولی ممکن است بعضی ها کودکان خلاق را مزاحم بدانند زیرا زیاد سوال می کنند و می خواهند به جای پذیرش دیدگاه بزرگسالان اطرافشان ، امکانات دیگر را بررسی کنند.

 

ویژگی های افزایش خلاقیت در کودکان خردسال

تعریفی که از خلاقیت و تخیل آورده ایم بر کشف تازه و بر ارتباط دادن بین آن چیزهایی که قبلاً با هم ارتباط نداشتند و بر توانایی درونی کردن ادراکات با توسل به تخیل تاکید دارد، اما چگونه می توانیم این تعاریف را به کودکان خردسال ربط دهیم؟

غالباً چیزهایی که آن ها کشف می کنند تازه نیستند و مدت ها آدم های دیگری کشف شان کرده اند ولی این کشفیات برای کودک تازگی دارد. خلاقیت در کودکان یعنی اولین باری که ارتباطی را که قبلاً کشف نکرده بوده اند، کشف کرده اند. آنریزگ و یالونگو (۱۹۹۳) در تعریف خلاقیت در سالهای اولیه کودکی راه های زیر را پیشنهاد می کنند.

 

کودکان خلاق هستند در صورتی که

  • کاوش کنند و بیازمایند.
  • مدت طولانی بر روی یک تکلیف تمرکز کنند.
  • به آشفتگی نظم بدهند و با پدیده ای قدیمی و آشنا کار تازه ای کنند.
  • با تکرار، چیز تازه ای بیافرینند.

افزایش خلاقیت در کودکان

برای تربیت تخیل و افزایش خلاقیت در کودکان باید مطمئن شویم که کودکان به تجارب گسترده ای دسترسی دارند تا از طریق آن بتوانند خلاقیت و تخیل خود را رشد دهند. یکی از راه های گسترده تر کردن تجارب کودکان، استفاده از محیط اجتماعی است. محیط اجتماعی بخشی از تجربه هر روزه کودکان است که والدین و مربیان می توانند از این محیط برای افزودن به غنای تجربیات کودک استفاده کنند.

 

در این قسمت از مسیر سبز چند مورد که والدین و مربیان می توانند برای پرورش خلاقیت در کودکان و تخیل آنها در محیط اجتماعی بدان توجه داشته باشند اشاره می کنیم.

  1.  درباره جنبه های مختلف محیط اجتماعی و امکاناتی که برای خلاقیت و تخیل ایجاد می کنند فکر کنید.
  2.  ممکن است با بچه ها به پارک یا بیرون شهر بروید. در هر حال مطمئن شوید که کودکان دقت کافی برای مشاهده، تبادل نظر و ثبت محیطی که به دیدن آن رفته اند دارند.
  3.  اگر به محل های کار می روید مثل مغازه یا ایستگاه آتش نشانی ابتدا با افرادی که در آن جا کار می کنند حرف بزنند و مطمئن شوید که آن ها از این که شما به آن جا می روید رضایت دارند.
  4.  با افرادی که در منطقه شما می توانند شما را از وقایعی مثل جشن ها مطلع کنند در تماس باشید تا کودکان بتوانند از قبل خودشان را آماده کنند.
  5.  درباره لوازمی که کودکان ممکن است به آن نیاز داشته باشد فکر کنید، برای مثال یک ذره بین برای دیدن جزئیات گیاهان و سطوح
  6.  توانایی بالقوه چیزهای آشنا را نادیده بگیرید نگاه کردن به ساختمان هایی که کودکان در آن هستند از دیدگاهی خلاقانه و پر تخیل چشم کودکان را باز می کند.

افزایش خلاقیت کودک

کودکان خلاق میتوانند

آنان می توانند مواد مختلفی را که به کار می برند شناسایی کنند و تصمیم بگیرند که چرا مواد خاصی برای مقصود خاصی به کار می رود. آنان می توانند عناصر هنری طرح ها، شکل ها و رنگ ها را ببینند و دریابند چگونه آنها تک تک و با هم به کار می رود. آن ها می توانند کیفیت زیبایی شناختی ساختمان را ارزیابی کنند. چه احساسی به آن ها دست می دهد؟ چه حوزه هایی را بیشتر دوست دارند و چرا و چگونه چیزها را تغییر می دهند؟

 

خلاقیت از آغاز تولد

هر چند به نظر می رسد برخی کودکان با نوعی بینش خلاق متولد شده اند ولی همه کودکان می توانند برای رشد قدرت تفکر خلاق، تحت آموزش قرار بگیرند تا تواناییهای کودک در هر یک از زمینه هایی که به آن علاقمند است، تقویت شود.

تحقیقات حاکی از آن است که ویژگی های کودکانی که از قدرت خلاقیت بالایی برخوردارند، شامل اعتماد، استقلال ، هیجان،کنجکاوی، بازیگوشی، شوخ طبعی، علائق هنری ، خطر پذیری و… بیشتری احساس می کنند و بیشتر تمایل دارند تا تعداد اندکی دوست داشته باشند و البته سن و علائق اغلب دوستان آنها متفاوت است.

افراد خلاق به خوبی می توانند پیچیدگی ها را تحمل کنند و حتی از آن لذت ببرند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.