سبد خرید 0

وبلاگ

بهترین روش برای تربیت فرزند موفق در شرایط امروزی

هاهنگی والدین در تربیت فرزند

چطور میتونم مهارت تربیت رو بدست بیارم؟  درک شخصیت و خلق و خوی کودک یکی از اصلی ترین شیوه های مناسب تربیت است، که سبب شناسایی بهتر استعدادها و تمایلات کودکان نیز می شود.روش های متفاوتی برای تربیت کودک موفق وجود دارد که والدین می توانند با آگاهی از آن ها کودکان خود را تربیت کنند، روش های تربیتی زیادی وجود دارد اما یک روش قطعی و صحیح برای تربیت هست که ما در سایت مسیر سبز به بررسی آن میپردازیم .

 

 

نحوه برخورد صحیح والدین با کودکان و نقش آن در تربیت کودکان

نحوه برخورد والدین دانا با کودکان ارتباط مستقیمی با تربیت آنان دارد. برخورد های تربیتی والدین شامل میزان عشق و محبت و محدودیت هایی برای فرزندانشان است به طوری که محبت والدین به فرزندان موجب ایجاد احساس آرامش و امنیت کودکان و برقراری ارتباط بهتر کودک با والد می شود و در نتیجه آینده فرزندان ما در حالت بهتری قرار می گیرد چون تمام موفقیت فرزندان ما در کودکی اون شکل میگیره، هم چنین والدین با محدودیت هایی که برای فرزندان خود قائل می شوند می توانند عکس العمل غیر متعادل وتندی در مقابل رفتار کودک خود نشان ندهند و در مقابل او سلطه جویانه ظاهر شوند .

واکنش تند والدین در مقابل کودکان سبب می شود والدین کودکان خود را تنبیه بدنی کنند و هیچ پیشبرد تربیتی برای کودکان ندارد اما واکنش متعادل باعث می شود تا والدین به نتیجه دلخواه خود در تربیت کودک برسند.

بهترین روش فرزند پروری در شرایط امروزی

کودکان با یکدیگر فرق می کنند اگر به دنبال بهترین روش تربیت کودک موفق هستید، لازم است بدانید روشی که برای شما مناسب است، ممکن است برای یکی از نزدیکانتان هیچ کارایی نداشته باشد. بنابراین بهتر است که اطلاعات خود را در مورد بهترین راه برای تربیت آنها افزایش دهید، استراتژی های مختلف را به کار گرفته تا ببینید بهترین روش برای تربیت کدام است.

 

چند روش کاربردی برای تربیت بهتر

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) در زمینه بهترین روش برای تربیت فرزند، استراتژی های انضباطی مثبتی را پیشنهاد می کند که به طور موثر به کودکان می آموزند تا رفتار خود را مدیریت کنند. به علاوه این استراتژی ها در حالی که پروسه رشد و تکامل سالم را ارتقا می دهند، فرزندان شما را از آسیب دیدن نیز حفظ می کنند. این استراتژی ها شامل این موارد است:

 

نشان دهید و بگویید.

آنچه که درست و یا غلط است را با گفتار و کردار آرام خود به کودکان بیاموزید. رفتارهای شما الگویی برای دلبندتان هستند، بنابراین آنچه را که دوست دارید در فرزند خود ببینید، در خودتان نیز عملی کنید.

 

محدودیت هایی را تعیین کنید

شاید بهترین روش برای تربیت فرزند تعیین قوانین است. برای فرزندان خود قوانین واضح و منسجمی داشته باشید و حتماً این قوانین را با اصطلاحات مناسب سن آن ها که می توانند درکشان کنند، توضیح دهید.

 

عواقبی که برای برخی رفتارها در نظر گرفته اید، به روشنی برای کودک توضیح دهید

در صورتی که فرزندتان کاری که باید را انجام نداد و یا اینکه حرکت ناشایستی از او سر زد، عواقب آن را با خونسردی و با لحن و بیانی محکم برایش توضیح دهید. به عنوان مثال به او بگویید اگر بعد از اتمام بازی اسباب بازی هایش را از روی زمین بر نداشته باشد، آن ها را برای بقیه روز از او گرفته و کنار می گذارید. در چنین مواردی فوراً آماده پیگیری باشید و با پس دادن وسایل آن هم تنها پس از چند دقیقه، تسلیم فرزندتان نشوید. اگر در این مورد جدیت لازم را به خرج ندهید، قدرت اثرگذاری خود را بر روی فرزندتان از دست خواهید داد. البته این نکته را نیز به یاد داشته باشید که هرگز چیزی که فرزندتان واقعاً به آن نیاز دارد، مانند یک وعده غذایی را از او نگیرید.

 

فرزندانتان را بشنوید

گوش دادن یک کار بسیار مهم است. قبل از کمک به حل مشکل، به دلبند خود اجازه دهید تا داستانش را به پایان برساند و تمامی حرف هایش را به شما بزند. در این میان به زمان هایی که رفتارهای غلط فرزندتان در حقیقت الگویی دارد، خوب توجه کنید و مراقب باشید. به عنوان مثال هنگامی که کودک احساس حسادت می کند. در صورت مواجهه با چنین مواردی، به یاد داشته باشید به جای اینکه صرفا عواقب رفتار اشتباهش را به او گوشزد کنید، بهتر است با کودک خود در این رابطه حرف بزنید.

 

به آن ها توجه کنید

قدرتمندترین ابزار برای ایجاد نظم موثر، رعایت اصل توجه است که به تقویت رفتارهای خوب و در عین حال از بین بردن عادات اشتباه نیز کمک می کند. بنابراین به یاد داشته باشید که همه کودکان توجه پدر و مادر خود را می خواهند. بچه داری موفق یعنی توجه و تمرکزت رو روی نقاط مثبت و توانایی های کودک بزار .

 

بچه ها را از خوب بودن رفتارشان مطلع کرده و به آن ها بازخورد بدهید

کودکان باید بدانند که از دید شما دقیقا چه زمانی کار بد و چه زمانی کار خوبی انجام می دهند. با تحسین موفقیت ها و تلاش کوچولویتان، به رفتار خوب او توجه نشان داده و به آن اشاره کنید. در ارائه بازخوردهایتان نیز خاص باشید (به عنوان مثال، “آفرین، تو کار خیلی خوبی انجام دادی که آن اسباب بازی را کنار گذاشتی!”).

 

بهترین روش برای تربیت این است که بدانید چه موقع پاسخ ندهید.

چگونه فرزند موفقی تربیت کنیم؟ تا زمانی که وروجک شما کار خطرناکی انجام نمی دهد و بابت رفتارهای خوبش توجه زیادی را از جانب شما دریافت می کند، نادیده گرفتن رفتار بد می تواند یک روش موثر برای جلوگیری از تکرار آن باشد. نادیده گرفتن رفتارهای بد همچنین می تواند به کودکان بیاموزد که در صورت مداومت بر انجام این کارهای اشتباه، چه پیامدهای طبیعی در انتظارشان خواهد بود. به عنوان مثال، اگر فرزند شما دائماً کلوچه های خود را روی زمین بیندازد، به زودی دیگر کلوچه ای برای خوردن نخواهد داشت. اگر اسباب بازی خود را به زمین انداخته و بشکند، دیگر نمی تواند با آن بازی کند. بدین ترتیب طولی نمی کشد که او یاد می گیرد کلوچه های خود را بر روی زمین نیندازد و با دقت با اسباب بازی هایش بازی کند.

 

شاید بهترین روش برای تربیت فرزند این باشد که برای دردسر آماده باشید

همواره این احتمال وجود دارد که کودک شما برای انجام دادن برخی رفتارهای خاص با مشکل روبرو شود، بنابراین با در نظر گرفتن این مساله، از قبل برای موقعیت هایی که فکر می کنید در آن ها با چنین شرایطی مواجه می شوید، برنامه ریزی کنید. در واقع بهتر است با دوراندیشی خود را برای فعالیت های آینده و چگونگی رفتارشان در آن زمان آماده کنید.

 

تغییر رفتار بد در بچه ها

بعضی اوقات کودکان بدرفتاری می کنند، زیرا آن ها فقط خسته بوده و یا بی حوصله شده اند. در چنین مواردی کار دیگری پیدا کنید تا فرزندتان به آن مشغول شود. بیشتر کودکان موفق دنیا و حتی کودکان موفق ایران والدینی دارند که همیشه پیشنهاد بهتری برای آنها دارند و کودک رو از حالت خستگی به حالت سرزندگی در می آورند.

 

از تکنیک تایم اوت یا وقفه کوتاه (time-out) کمک بگیرید

این تکنیک به ویژه هنگامی که یک قانون خاص شکسته می شود، می تواند راهکار بسیار مفیدی باشد. این ابزار انضباطی به بهترین نحو عمل می‌کند و به کودکان هشدار می دهد که در صورت عدم توقف کارهای اشتباه، چه عواقبی در انتظارشان خواهد بود. شما در چنین مواردی می بایست تا حد امکان به صورت خلاصه و در حد چند کلمه و با کمترین میزان احساسات، به فرزند خود یادآوری کنید که چه کار اشتباهی را مرتکب شده است. برای انجام تکنیک وقفه کوتاه در چنین مواردی، می بایست فرزندتان را از محیطی که در آنجا، کار اشتباه را انجام داده دور کنید و به او اجازه دهید تا در تنهایی کمی فکر کرده و آرام شود. مدت زمان تعیین شده برای این تکنیک، ۱ دقیقه به ازای هر سال سن است. در مورد خردسالانی که حداقل ۳ سال سن دارند، می توانید به جای تنظیم تایمر، به آن ها اجازه دهید تا خودشان انجام تایم اوت را بر عهده بگیرند. در چنین مواقعی فقط می توانید به آن ها بگویید که “با توجه به رفتارت، می بایست به خارج بروید و وقتی که احساس آمادگی و کنترل کردید، برگردید.” این استراتژی، که می تواند به کودکان در یادگیری و تمرین مهارتهای خودمدیریتی کمک کند، برای بچه های بزرگتر و نوجوانان نیز خوب عمل می کند.

 

بد ترین روش تربیت، تنبیه آنهاست

تنبیه کردن و به کار بردن کلمات تند و زننده آسیب رسان است و راهکار موثر و مناسبی نیست. علت آن هم این است که بر طبق بیانیه سیاست آکادمی اطفال آمریکا (AAP) یعنی “نظم و انضباط موثر برای تربیت کودکان سالم”، تأکید می شود که چرا تمرکز کردن بر آموزش رفتارهای خوب به جای مجازات رفتار بد مهم است. تحقیقات نشان می دهند که تنبیه کردن، سیلی زدن و سایر اشکال تنبیه بدنی برای اصلاح رفتار کودک راهکارهای مناسبی نبوده و اغلب به خوبی عمل نمی کنند. همین مسئله در مورد فریاد زدن بر سر فرزند کوچکتان و یا شرمسار کردن او نیز صادق است. در واقع این نکته را باید در نظر داشت که مجازات های شدید جسمی و کلامی علاوه بر بی اثر بودن، می توانند به سلامت جسمی و روانی کودک نیز آسیب برسانند.

 روش های تربیتی درست فرزندان در خانواده

برای آینده فرزندم چه کنم؟ والدینی که از روش قرار دادن محدودیت های زیاد برای تربیت استفاده می کنند باید قبول کنند که روش صحیحی را به کار نمی برند و مانند زمان های قدیم دیکتاتورانه با کودکان رفتار می کنند. هدف از تربیت کودکان، باید آموزش احترام گذاشتن متقابل به آن ها و آماده کردن آن ها برای پیروی از قوانین اجتماعی است و فرقی نمی کند که کدام شیوه تربیتی را بکار می برید. بهترین روش تربیت کودک موفق در بهترین سایت فرزند پروری ایران.

شما باید شیوه تربیتی را انتخاب کنید که با آن ارتباط بهتری برقرار کرده اید. که البته این روش تربیتی درست باید همراه با آرامش در خانواده صورت گیرد و برخی از والدین شیوه ای را بر می گزینند که والدینشان برای تربیت آنان داشته است زیرا می پندارند که این شیوه بر روی آنان تاثیر گذار بوده اما برخی از والدین با شیوه تربیتی که والدینشان برای آنان داشته به هیچ وجه موافق نیستند.

 

بهترین روش تربیت کودک
نکات کلیدی تربیت فرزند

نکات کلیدی در این روش تربیت

اشتباهات رایج در تربیت کودک باعث ضعیف شدن شخصیت او می شود. محبت و محدودیت زیاد بهتر از محبت و محدودیت کم عمل می کند زیرا میزان محبت و محدودیت کم سبب ایجاد شخصیت پایین در کودکان می شود. برخی از والدین به دلیل اینکه کودکانشان برداشت منفی از گفته ها و کارهایشان نداشته باشند ترجیح می دهندهیچ کاری به کار فرزندش نداشته باشند که چنین تصوری کاملا سطحی و به علت ساده کردن وظایف است و هیچ تاثیری درتربیت فرزند ندارد.

هیچ گاه زور و اجبار غیرضروری را به فرزندان خود تحمیل نکنید وبیش از اندازه آن ها را خسته نکنید تا مجبور شوند دست به مخالفت های شدید بزنند و بهتر است به جای متوسل شدن به زور با محبت فراوان با کودکتان برخورد کنید.

عشق و محبت خود را تا جایی که توان دارید نصیب کودکان کنید ودر صورت لزوم حد و مرزهای مشخصی برای آن ها تعیین کنید. از شیوه پرخاشگرانه و سلطه جویانه فقط در زمانی استفاده کنید که جان فرزندانتان در خطر بود .

 

در این مقاله تربیت فرزندان به شما تعادل در رفتار را آموزش میدهیم

زمانی با کودکان از همان بدو تولد متعادل رفتار کنید که کودکان ملزم به انجام کاری هستند مانند رسیدن زمان خواب کودکان . واکنش غیرفعال ( یعنی واکنش نشان ندادن در مقابل کارهای کودک ) کاربرد دارد که کودک نوشیدنی را از دهان خود بیرون می ریزد در چنین مواقعی طوری وانمود کنید که کودک تصور کند شما فکر می کنید کار او کاملا تصادفی بوده است.

در این مواقع داد دزدن سر کودک و یا تنبیه او اشتباه است زیرا کودک با انجام این واکنش ها کار خود را تکرار می کند. بر اساس موقعیت های مختلف شما ملزم به تغییر روش های تربیتی خود هستید و لازم است درموقعیت های مختلف، متعادل، منفعل و سلطه جو رفتار کنید .

در آخر به این نکته توجه کنید که کودکان امروز متفاوت تر از کودکان قدیم هستند و دوست ندارند پند و اندرز بشنوند پس لازم است با آنان با شیوه درستی رفتار کرد.

 

نکاتی برای تربیت از نظر دکتر هلاکویی

اگر از شیوه های تربیتی متفاوت برای کودکان استفاده می کنید ، رعایت این نکات برای تربیت کودکان بسیار مهم است :

بالا بردن اعتماد به نفس کودک و آگاهی از تکنیک های تربیتی کودک لازمه هر پدر و مادری است .

 

احترام به شخصیت کودک و تاثیر آن در تربیت فرزند

احترام به شخصیت کودک سبب می شودآن ها این احترام را ببینند و در مقابل به شما احترام بگذارند پس بهتر است همان گونه که دوست دارید با شما رفتار شود با کودکتان رفتار کنید. پدر و مادر بهترین الگو برای رفتار درست و صحیح فرزندانشان هستند. پس اگر میخواهید رفتار صحیحی را درون کودکتان نهادینه کنید اول خودتان آنرا رعایت کنید .

 

بهترین روش تربیت کودک
تربیت کودک دکتر هلاکویی

 

در استفاده از روش های تربیت صبور باشید

اگر از یک شیوه نتیجه نگرفتید مایوس نشوید و آن را ادامه دهید وهرگز قواعدتان را زیر پا نگذارید. چون اگر شما خسته بشوید یعنی فقط وقت خودتون رو تلف کرده اید و هیچ نتیجه ای از تربیت درست کودک نگرفته اید پس با آرامش و صبوری به تربیت فرزندانتان بپردازید.

 

شیوه تربیتی متناسب با کودک خود را بیابید

قبل از تنبیه منظور خود را به کودکان بفهمانید زیرا گاهی اوقات والدین منظور خود را به درستی بیان نمی کنند و یا ازکودکشان توقع فراوان دارند. و کودک در آن لحظه اصلا نمیداند منظور شما چیست و به رفتار خودش ادامه میدهد . پس با صبر و آرامشی که دارید خیلی واضح و کامل نسبت به سن و درک فرزندتان مسائل را برایش توضیح دهید.

 

به دنبال ریشه بعضی رفتارها در کودکانتان باشید

علت رفتار نا شایست کودکتان را بشناسید زیرا برخی کودکان اگر از واقعه یا حادثه ای متاثر شوند ، در واکنش به آن دست به رفتارهای نادرست و غیرقابل توجیه می زنند. و اگر ما به عنوان والدین آگاه ریشه این موضوع را پیدا کنیم خیلی راحت میتوانیم به فرزند خود کمک کنیم. تربیت فرزند+pdf

 

برای تربیت تا وقت دارید از این روش استفاده کنید!

اگه امروز راه‌های علمی و اصولی برای تربیت کودک رو یاد بگیریم، در آینده نیازی نیست وقت و انرژی زیادی برای حل مشکلات فرزندان‌مون صرف کنیم. اکثر والدین به خاطر بی‌اطلاعی از روش‌های علمی و کاربردی تربیت، در سنین پایین اون طور که باید روی تربیت فرزندان‌شون کار نمی‌کنند.

همین مسئله باعث میشه فرزندی با مشکلات مختلف، از خانواده وارد جامعه بشه. رفع مشکلات فرزند در سنین نوجوانی و جوانی هم برای والدین و هم برای جامعه هزینه‌های به مراتب بیشتری داره. پس بهتره برای تربیت یک فرزند شایسته، با روش‌های علمی این کار آشنا بشیم. یکی از این روش‌ها قصه خواندن برای کودک هست.

شاید از تاثیر تربیتی و شگفت انگیز قصه خواندن برای کودکان مطلع نباشید. اما مطمئن هستیم با خوندن این مقاله از مسیر سبز نه تنها از اثری که قصه خواندن در تربیت کودک داره حیرت می‌کنید، بلکه از همین امروز تصمیم می‌گیرید از این روش برای تربیت کودک خودتون استفاده کنید. در این نوشته چگونگی تاثیر خواندن داستان برای تربیت رو کاملا توضیح می‌دیم.

 

 

برای استفاده از ساده‌ترین شیوه تربیت فرزند، تا ۹ سالگی فرصت دارید

والدین محترم! برای تربیت موفق و شاد با بهترین شیوه ممکن، حداکثر تا ۹ سالگی فرصت دارید. چون تا ۷ الی ۹ سالگی اصل و اساسِ منطق هر انسانی شکل می‌گیره. بنابراین فقط تا قبل از ۹ سالگی هست که ضمیر ناخودآگاه فرزندتون در دسترس هست. پس شما تا ۹ سالگی برای تربیت ضمیر ناخودآگاه فرزندتون زمان دارید.

 

چرا تربیت ضمیر ناخودآگاه اهمیت زیادی در آینده کودک دارد؟

کارل گوستاو یونگ روانشناس و فیلسوف مشهور، درباره ضمیر ناخودآگاه میگه: «ضمیر ناخودآگاه فرمانده بلامنازع انسان است». این روانشناس بزرگ اعتقاد داره: «ما انسان‌ها در برابر ضمیر ناخودآگاه‌مون بندگانی بیش نیستیم». چرا چنین قدرت زیادی برای ضمیر ناخودآگاه توصیف میشه؟

برای اینکه به قدرت ضمیر ناخوداگاه پی ببرید، چند دقیقه با خودتون فکر کنید و ببینید چقدر به کارهایی که در روز انجام می‌دید، از قبل فکر می‌کنید؟ چقدر از منطق خودتون برای انجام کارهای مختلف استفاده می‌کنید؟ منظور از کارهای مختلف، تمام کارها هست. از ساعت خوابیدن گرفته تا نحوه بیدار شدن از خواب، مسواک زدن یا نزدن، نوع راه رفتن، شیوه غذا خوردن، حتی حالتی که بدن‌تون موقعی که این متن رو می‌خونید داره و تمام کارهایی که در روز انجام می‌دید.

احتمالا جواب‌تون اینه که اکثر این کارها رو به صورت خودکار و بدون اینکه انرژی فکری زیادی مصرف کنید و البته بدون دخالت منطق انجام می‌دید. پس اگه منطق در انجام کارهای روزانه دخالت زیادی نداره، چه چیزی انجام کارهای روزانه‌ی شما رو مدیریت میکنه؟

 

 ۸۰٪ از فعالیت‌ها و زندگی ما تحت کنترل ضمیر ناخودآگاه هست

ضمیر ناخودآگاه جایگاه عادت‌ها، باورها و ارزش‌های ماست. به همین خاطر هست که تربیت ضمیر ناخودآگاه اهمیت خیلی زیادی داره. همونطور که اشاره کردیم برای تربیت ضمیر ناخودآگاه فقط تا ۷ الی ۹ سالگی فرصت دارید. چون بعد از این سن منطق شگل می‌گیره و ضمیر ناخودآگاه به راحتی در دسترس نیست.

 

ضمیر ناخودآگاه کودک
برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه کودکان

 

اشتباهی که والدین انجام می‌دهند!

خیلی از والدین به دلیل اینکه از قدرت و خصوصیات ضمیر ناخودآگاه اطلاعی ندارند، برای تربیت کودک وارد مکالمه با کودک میشن. اون هم مکالمه‌ی مستقیم و البته منطقی. حالا این رو در نظر بگیرید که اساسا منطق کودک تا قبل از ۷ الی ۹ سالگی شکل نگرفته.

یکی از خصوصیات ضمیر ناخودآگاه این هست که لجبازه. یعنی وقتی به صورت منطقی و مستقیم با کودک صحبت می‌کنیم، ضمیر ناخودآگاه شروع به لجبازی و مقاومت می‌کنه. پس یکی از دلایل اینکه بارها کاری رو به فرزندمون می‌گیم و اون لجبازی می‌کنه، همین نکته هست. حالا که برای تربیت کودک زیر ۹ سال خودمون نمی‌تونیم باهاش به صورت منطقی و مستقیم وارد صحبت بشیم باید چه کار کنیم؟

 

قصه خواندن راه تربیت ضمیر ناخودآگاه کودک

تا اینجا با لجبازی به عنوان یکی از ویژگی‌های ضمیر ناخودآگاه آشنا شدید. یکی از ویژگی‌های دیگه‌ی ضمیر ناخودآگاه این هست که با مثال و داستان و شعر خیلی بهتر ارتباط برقرار می‌کنه و با ایجاد آرامش در خانواده ، مفاهیم رو بهتر درک می‌کنه. بنابراین می‌تونیم از داستان‌های آموزنده برای تربیت کودک استفاده کنیم.

وقتی داستان آموزنده‌ای برای کودک می‌خونیم، از سد لجبازی ضمیر ناخودآگاه فرزندمون رد می‌شیم و به راحتی می‌تونیم مفاهیمی که مد نظرمون هست رو به ضمیر ناخودآگاه فرزندمون منتقل کنیم. البته بهتره داستان‌هایی برای تربیت کودک استفاده بشه که پیام مستقیمی ندارند. در این صورت اثر گذاری داستان برای تربیت کودک بیشتر میشه.

یکی از کارهایی که گذشتگان ما انجام می‌دادند و تاثیر قابل توجهی روی آینده فرزندان‌شون داشته، خوندن قصه و داستان برای کودکان هست. بهتره ما هم از این شیوه‌ی تربیتی، به درستی استفاده کنیم تا در آینده خودمون، فرزندان‌مون و جامعه با مشکلات مختلف فرزندان ما دست و پنجه نرم نکنند.

 

سه قدم تا داشتن یک کودک موفق و شاد

برای اینکه بتونی یک کودک شاد و موفق در آینده داشته باشی باید این سه قدم رو یاد بگیری و اجرا کنی:

۱. آرام باش

والدین شاد عنصر اصلی ایجاد آرامش در محیط خانواده هستند و چون نقش تربیتی را در خانواده ایفا می‌کنند اگر در رابطه خود صمیمیت و آرامش داشته باشند می‌توانند نقش خود را به بهترین نحو ممکن ایفا نمایند؛ هم‌چنین باید توجه داشت که داشتن سلامت روحی، روانی و خلقی از ضروری‌ترین ویژگی‌های لازم در نقش پدر و مادری می‌باشد.

والدین می‌توانند با افزایش ارتباط صحیح با فرزندان و بهره‌گیری از روش‌های اختصاصی تربیت بسته به جنسیت فرزند، فرزندان شایسته‌ای تربیت نمایند.

 

۲. یاد بگیر ( آموزش ببین )

مهارتهای فرزندپروری والدین نقش مهمی در شکل‌ گیری شخصیت کودک دارد و اثر آن تا پایان عمر باقی می‌ماند از این رو یادگیری این مهارتها ضروری است.

پدر باید الگوی فرزند در صداقت، سخاوت و شرافت باشد. او باید وقت کافی برای ارتباط با فرزندان بگذارد و نباید بین گفتار و کردارش تفاوتی باشد. ارتباط میان مادر و فرزند نیز اثرات مهمی در رشد روانی کودک دارد.

والدین حالات متفاوتی را در رفتار با کودک از خود نشان می‌دهند و می‌توانند با محبت و آزادگذار، بامحبت و محدودکننده، متخاصم و محدودکننده و یا متخاصم و آزادگذار باشند و با توجه به شیوه‌ای که اتخاذ می‌کنند رفتارهای مختلفی را در فرزندان به وجود می‌آورند.

مهارتهای فرزندپروری شامل دو معیار عمده محبت و کنترل والدین هستند و به مجموعه رفتارها، روش‌ها و گفتارهای والدین که نسبت به فرزندان خود اعمال می‌کنند گفته می‌شود که به صورت شیوه‌های استبدادی یا دیکتاتوری، سهل گیر و دموکراتیک یا مقتدرانه در نظر گرفته شده‌اند.

 

۳. از دانسته هات استفاده کن

گاهی ما آموزش های زیادی در مورد تربیت فرزند و فرزند پروری مثبت و موفق می بینیم و زمان زیادی بابت آموزش دیدن صرف میکنیم.

اما در موقعی که باید از این دانسته ها و آموزشها استفاده کنیم…. و کلا همه چیز یادمون میره و انگار هیچیزی نمیدونیم.

پدر و مادر عزیز همیشه با آرامش در کنار فرزندت باش و از دانسته هات به موقع استفاده کن تا بتونیم آینده خوبی براشون بسازیم. آینده کودکان ما در سنین اول عمر اونها شکل میگیره. پس باید همه سعی خودمون رو بکنیم.

 

سوال؟ چگونه در تربیت کودک شاد موفق عمل کنیم؟

اساساً شاد کردن کودکان به چه معناست؟ آیا کودکان ذاتاً شاد به دنیا می‌آیند؟ چگونه کودکان را شاد کنیم؟ در این مقاله سعی می‌شود به این پرسش‌ها پاسخ داده شود و شما را در مسیر لذت بخش شاد کردن کودکانتان همراهی می‌نماید. و این رو بدانید که داشتن آرامش در خانواده کمک بزرگی به داشتن فرزند شادتر به ما میکنه.

 

شاد کردن کودکان به چه معناست؟

عده‌ای شاد کردن کودکان را به معنای دادن هدایای گران‌بها و بردن به مراکز خرید بزرگ و صرف زمان در شهربازی‌های آنچنانی می‌دانند و عده‌ای هم بیش‌تر اندیشیده‌اند و بهره‌مندی کودک از مهر و محبت و امنیت را نیز مد نظر قرار می‌دهند.

دوستان من، شاد کردن کودکان اصلاً نیازی به هزینه‌های گزاف ندارد. اساساً شاد کردن کودکان به معنی ایجاد احساس شادی و لذت درونی در آن‌هاست. احساسی عمیق با اثری بلند مدت، که در رفتار‌های کودک نشان داده می‌شود. ما این موضوع را در یک دوره ی آموزشی برای شما آماده کرده ایم. شما می توانید وارد دوره ی تربیت کودک شاد و موفق شوید و از اطلاعات مفیدی که قرار داده ایم استفاده ببرید.

در پناه خدا باشید. دوست دار شما یزدان مهربانی

 

اشتراک گذاری:

دوره های آموزشی مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.