وبلاگ

چطور میتونم یه پدر خوب برای فرزندم باشم؟

پدر خوب

واقعا دلم میخواد یه پدر خوب باشم

همه پدر ها عاشق فرزندانشان هستند و دوست دارند تمام خواسته های خانواده و فرزندان خود را براورده کنند تا آنها در آرامش و رفاه زندگی کنند اما مهم تر از اینها این است که یک پدر خوب باید بتواند ارتباط خوبی با تمام اعضا خانواده مخصوصا فرزندان خود برقرار کند تا بتواند در تمام مراحل یک انسان قابل اعتماد برای آنها باشد.

در این مقاله از مسیر سبز چند مورد از مهم‌ترین وظایف و کارهایی که یک پدر می‌تواند برای کمک به رشد و اعتلای فرزندش انجام دهد، عنوان شده است که با هم آنها را بررسی و مطالعه میکنیم.

 

اول باید بدانیم منظور از پدر خوب بودن چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

با تغییر در جامعه و خانواده سنتی، نقش پدر نیز تغییر می کند. نکاتی که دراین مطلب ذکر شده است به پدرها کمک می کند تا عزت نفس را درکودکان خود تقویت کنند. خانواده های امروزی متنوع تر هستند اما در طول سه دهه گذشته تغییرات اجتماعی از جمله: افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار، نرخ طلاق و ازدواج مجدد باعث تغییراتی در نقش مادرانه و پدرانه شده است.

روابط یک پدر با فرزند پسر و دختر متفاوت است. تغییر در سبک فرزند پروری باعث شده است تا مردان وظایف بیشتری به تعهدات خود به عنوان پدر و شریک زندگی داشته باشند. پدر امروزه به احتمال زیاد برای راهنمایی و تربیت پدرانه خود از تجارب کودکی اش بهره نمی گیرد زیرا با چالش های پیچیده و متنوع پدران مدرن روبرو خواهد شد.

روابط محبت آمیز پدر با کودک سبب پیشرفت دستاورد های کودک، محبوبیت بین همسالان و سازگاری بیشتر می شود. پدرانی که بطور خودسرانه خواسته های خود را به کودکانشان تحمیل نمی کنند به ارتقا صلاحیت در آن ها کمک بزرگی خواهند کرد.

 

* پدر خوب عاشق همسرش است!

یک پدر مهربان، نه تنها فرزندانش را دوست دارد بلکه عاشق همسرش نیز هست. این نکته بسیار کلیدی، مهم‌ترین نقش پدران در مقابل خانواده و فرزندانشان است. پس بدون هیچ قید و شرطی به همسرتان عشق بورزید، چون این احساس مثبت بیش از هر کار دیگری می‌تواند به نفع فرزندان شما باشد و به زندگی آن‌ها معنا دهد.

 

* عشق ورزیدن به فرزندان

بدون قید و شرط به فرزندانتان عشق بورزید و مطمئن شوید که فرزندانتان می‌دانند که دوستشان دارید. حس دوست داشتن آن‌ها را پیچیده نکنید. عشق ورزیدن، هرگز باعث بروز رفتارهای ناهنجار در فرزندان شما نمی‌شود. شاید بتوان گفت کودکانی که در سایه عشق پدرانشان احساس امنیت می‌کنند، موفقیت‌های بیشتری را از خود بروز می‌دهند.

 

* پدر خوب رشد میکند

شاید فکر می‌کنید رشد کردن فقط برای کودکان است، اما اشتباه می‌کنید، چون پدران هم باید رشد کنند. در حقیقت کودکان به فردی احتیاج دارند که به همه چیز فکر می‌کند، تصمیمات دشوار می‌گیرد و در زندگی، مسئولیت‌پذیر است. در واقع آن‌ها فردی را می‌خواهند که بتوانند روی او حساب کنند.

 

* در کنار فرزند باشید

در کنار فرزندانتان باشید و برایشان وقت بگذارید. اختصاص دادن «وقت مفید» به کودکان، بسیار سودمند و ضروری است، اما «وقت غیرمفید» هیچ نکته مثبتی به همراه نخواهد داشت. پس برای خود فرصتی فراهم کنید که برای کودکانتان وقت بگذرانید و بدانید که همه مردم به یک اندازه، یعنی ۲۴ ساعت در شبانه روز وقت دارند، اما نکته مهم، برنامه‌ریزی مناسب برای این زمان و اهمیت دادن به فرزندان است.

 

* فرزندانتان را تأمین کنید

مهم‌ترین نیازهای فرزندان که باید تأمین شوند، شامل فراهم کردن یک خانه آرام و با محیطی با ثبات، عشق ورزیدن و محبت کردن به آنان، تأمین نیازهای مادی و بودن در کنار اعضای خانواده هستند.

 

* در مقابل کودکان با انضباط رفتار کنید

کودکان همیشه ارزش نظم و مقررات عادلانه، مسئولانه و مملو از عشق را می‌دانند. این یک رابطه منطقی است. بدون تعریف حد و مرزهای مشخص و معین، رشد و بلوغ معقولانه فرزندان بسیار دشوار خواهد بود.

 

* برای تحصیلات ارزش قائل شوید

فقط برای کودکان کتاب نخوانید، بلکه با آن‌ها، کتاب بخوانید. سعی نکنید فقط از نمره‌هایشان ابراز خرسندی کنید، بلکه تلاش کنید در انجام تکالیف درسی آن‌ها نیز مشارکت داشته باشید. فقط درباره یادگیری حرف نزنید، بلکه در یادگیری با آن‌ها همراه شوید.

 

* آینده نگر باشید

فرزندان را برای تشکیل زندگی آماده کنید. یکی از وظایف مهم یک پدر دلسوز، این است که برای فرزندان خود شرایط را به منظور ترک خانه به قصد ازدواج و تشکیل خانواده فراهم سازد.

 

* یک پدر خوب مسئولیت‌پذیری

مسئولیت‌پذیری را به فرزندان خود بیاموزید. کودکانی که سعی می‌کنند از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند، دیر یا زود شکست می‌خورند. یک «پدر مهربان» باید مطمئن شود که فرزندش می‌داند چگونه با اشتباهاتش رفتار کند، آن‌ها را تصحیح کرده و رو به جلو حرکت کند.

* دوست داشتن زندگی

به آن‌ها یاد بدهید زندگی را دوست داشته باشند. بهترین چیزی که خوشحالی کودکان را تضمین می‌کند، خوشحالی والدین آن‌ها است.

اگر یاد بگیریم چگونه عاشق زندگی باشیم در نتیجه این هدیه بزرگ را به کودکانمان نیز خواهیم بخشید. در نتیجه، آن‌ها کاملاً از زندگی خود راضی خواهند بود.

پدر خوب
ویژگی های یک پدر خوب چیست؟

 

نکاتی برای تبدیل شدن به پدر خوب , دوست داشتنی:

۱- برای فرزند خود وقت بگذارید

این که یک پدر چگونه زمان خود را به فرزندانش اختصاص می دهد نشان دهنده آن است که کودک برای او مهم است. بچه ها به سرعت رشد می کنند پس هم اکنون زمان پیوند پدری است. بدین منظور روش های سرگرم کننده فراوانی چون یک بازی فوتبال و یا نواختن یک موسیقی و جود دارد تا این پیوند ایجاد شود.

 

۲- اصول عشق ورزیدن و فرزند پروری مثبت را بدانید

عشق ورزیدن در انسان ذاتی است و تمامی کودکان به حد معقولی به آن نیاز دارند. پدر ها باید این امر را در نظر بگیرند و رفتار مطلوبی داشته باشند زیرا عشق ورزیدن به کودک می فهماند او را چقدر دوست دارید.

 

۳- الگوی خوبی برای کودک باشید

پدر ها الگوی اصلی برای فرزندان خود هستند چه کودکان آن را درک کنند و چه نکنند. دختری که وقت خود را با یک پدر دوست داشتنی می گذراند لیاقت احترام یک پسر را دارد و با چگونگی برخورد با شریک زندگی خود آشنا می شود. پدران با نشان دادن صداقت، فروتنی و مسئولیت پذیری به فرزندان خود درس زندگی خواهند آموخت.

 

۴- شنونده خوبی برای حرف های فرزندتان باشید

پدران باید درسنین جوانی با فرزندان خود درباره ی موضوعات مختلفی گفتگو داشته باشند تا آن ها موضوعات پیرامون خود را راحت تر درک و مدیریت کنند. شما باید برای ایده ها و مشکلات کودک خود شنونده خوبی باشید زیرا آن ها دارای سوالات و شخصیت های مختلفی هستند.

 

۵- معلم کودک خود باشید 

برای آنکه پدر خوبی باشید باید اعمال درست و نادرست را به فرزندانتان آموزش دهید و آن ها را ترغیب به انجام عمل درست کنید. کودکان از پدر خود درس اساسی زندگی را می آموزند.

 

۶- به عنوان یک خانواده در کنار یکدیگر غذا بخورید

بخش مهمی از یک زندگی سالم پیوند خانوادگی می باشد که در کنار خانواده مهیا می شود. این امر به کودکان فرصت می دهد تا درمورد امور روزمره خود با والدین صحبت کنند و فرصتی است تا پدران نشان دهند که شنونده خوبی هستند.

 

۷- برای فرزندان خود کتاب بخوانید

در دنیای مدرن امروز که تحت سلطه تلویزیون و اینترنت است مهم است که فرهنگ کتاب خوانی به کودک آموخته شود. پدران باید برای کودکان خود کتاب بخوانند و هرچه آن ها بزرگ تر شوند پدران بیشتر آن ها را ترغیب کنند. القای عشق به کتاب خوانی یکی از بهترین راه ها برای آن است که پدران از سواد و رشد شخصی و شغلی فرزند خود اطمینان حاصل کنند.

پدر خوب
کتاب خواندن یکی از مهمترین وظایف پدر و مادر

 

وظیفه ناپدری نسبت به فرزند خوانده

نقش ناپدری مسئولیت حساس و دشوار است زیرا شما را از این بابت که مبادا نسبت به کودک احساسات پدرانه‌ای نداشته باشد نگران می‌سازد. بااین‌حال، مسئله حائز اهمیت، چگونگی ایجاد یک محیط محبت‌آمیز، دوستانه و سرشار از عشق و محبت برای فرزند خوانده خود است. بدیهی است که این مسئله تا حد زیادی به شرایط افراد بستگی دارد. به احساساتی که فرزندتان نسبت به پدر واقعی اش دارد احترام بگذارید و درک کنید که چقدر این موقعیت برای آن‌ها دشوار و پیچیده خواهد بود.

ممکن است فرزندان ناپدری شان را به این خاطر که پدر واقعی آن‌ها را از زندگی‌شان بیرون کرده سرزنش کنند. کودکان همیشه توضیحات منطقی را درک نمی‌کنند. در چنین شرایطی مادر خانواده باید فرزندان را از این موضوع که ناپدری شان نقش پدر خانواده را دارد آگاه سازد. شما نیز با کمک به همسرتان در خصوص پذیرش این موضوع توسط فرزندانش از او حمایت کنید.

همیشه نیز چنین مشکلات و دشواری‌هایی به وجود نمی‌آید. ناپدری می‌تواند حال و هوای موقعیت خانواده را تغییر دهد، از تنش‌ها بکاهد و برای مشکلات خانواده راه و چاره‌ای بیابد.

 

سرپرستی از کودکان

این دسته از پدران فرایند خاصی از خودآزمائی را متحمل شده و با مسائلی شخصی روبرو می‌شوند که شاید سایرین هیچ‌گاه با آن مواجه نشوند. همچنان که فرزندان بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوند، ممکن است درباره پدر و مادر واقعی خود سؤالاتی بپرسند. حتی ممکن است درباره خانواده واقعی خود کنجکاو شوند و بخواهند بیشتر درباره آن‌ها بدانند.

این فرزندان گاهی اوقات که خشمگین و عصبانی شده و یا صدمه می‌بینند نسبت به سرپرست خود واکنش نشان می‌دهند. به‌عنوان یک سرپرست، باید با آن‌ها راحت باشید. مسائل را توضیح دهید و سعی کنید منطقی باشید. نباید از این موضوع که آیا پس از سال‌ها زندگی، شما را همچون پدر واقعی‌شان دوست دارند یا خیر احساس ناامنی کنید.

 

نقش و وظیفه پدرخوانده برای اینکه پدر خوبی باشد

پدرخوانده‌ها نیز با چالش‌های دشوار و پیچیده‌ای مواجه می‌شوند. سرپرستی و مراقبت از یک کودک شرایطی را به همراه دارد. از مصائب موقتی که در خانواده پیش می‌آید تا مسائل جدی در فرزند پروری، مانند سوءاستفاده جسمی و یا جنسی.

صحبت کردن با مددکار اجتماعی و روانشناس کودک برای دانستن اینکه در چه شرایطی قرار دارند ضروری و مفید است. اگر خودتان تا حدودی به شرایط و اوضاع آگاه هستید این کار می‌تواند در تحمل رفتار سختی که احتمال دارد با آن مواجه شوید به شما کمک کند. برای دانستن اینکه فرزندتان و پدرخوانده او چه احساسی دارند به دنبال راه‌های مناسبی برای صحبت با پدر خوانده باشید.

پدر خوب
یک پدر خوب باید این موارد را دعایت کند

 

پدر خوب و جدایی با همسرش…

طلاق والدین برای فرزندان و هم برای پدر و مادرها بسیار رنج‌آور است و هیچ راهی برای تسکین آن وجود ندارد، اما این امکان وجود دارد که بتوانید در این راه موفق شوید.

حفظ ارتباط خوب با همسر همیشه مفید واقع می‌شود و نشان می‌دهد که فرزندان به هر دو والدین وفادار هستند. شما و همسر سابقتان شاید نیاز نباشد مانند یک زوج رفتار کنید، اما برای فرزندانتان همچنان باید همانند والدین در کنار هم باشید.

با فرزندتان در ارتباط باشید، خواه از طریق ایمیل، تماس تلفنی و یا هر روش دیگری. علاقه و توجه نشان دادن شما برای فرزندتان یقیناً برای او مفید خواهد بود. برایش توضیح دهید که همچنان در ذهن و قلب شما جای دارند. موقعیت‌های بخصوص مانند، روز تولد، روزهای فارغ‌التحصیلی و غیره را به خاطر داشته باشید.

 

والدین مجرد

بزرگ کردن فرزندان به‌خودی‌خود کاری دشوار است، اگر یک پدر مجرد هستید بدانید که دشواری کار شما دو برابر خواهد بود، چراکه باید تمام تلاشتان را به‌کارگیرید تا بتوانید احساسات مادرانه نیز از خود بروز دهید.

علاوه بر فرزندانتان، باید با تنهایی خود نیز مقابله کنید. سعی کنید دراین‌باره با دوستان و بستگان خود صحبت کنید. اگر آمادگی لازم را دارید، سعی کنید رابطه جدیدی شروع کنید و ازدواج مجدد کنید. شما می‌توانید شخصی را بیابید که شما و موقعیتتان را به‌خوبی درک کند.

در پایان، تمام آنچه می‌توانیم بگوییم این است که هیچ راه ” درستی” برای رفتار کردن با فرزندان برای مردان وجود ندارد. آنچه مهم است عشق و محبت شما نسبت به فرزندان است.

این حقیقت که شما در حال خواندن این مقاله هستید درواقع بدین معناست که شما واقعاً می‌خواهید که برای فرزندانتان پدر خوبی باشید. زمانی که پدر نسبت به فرزندان متعهد است و در تمام زمینه‌ها آن‌ها را تشویق کرده و به آن‌ها انگیزه می‌دهد.

از پدر بودن خود لذت ببرید و دیدگاهتان را راجع به این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:

دوره های آموزشی مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.