وقتی کودک رابطه جنسی والدین را می بیند!

اگر کودک رابطه جنسی کودک را دید چیکار کنیم؟

برخورد و رفتار مناسب وقتی کودک رابطه زناشویی والدین را می بیند

یکی از بدترین اتفاقاتی که می تواند در زندگی زناشویی رخ دهد ، مشاهده صحنه روابط زناشویی والدین توسط کودک است . وقتی کودک رابطه جنسی والدین را می بیند ، سلامت روان کودک را به خطر می اندازد و تاثیرات منفی زیادی بر روی او می گذارد.

اگر به هر دلیلی کودک شاهد رابطه زناشویی والدینش بود ، برخورد والدین در این زمان با او بسیار پر اهمیت است.رابطه زناشویی با این بخش از مسیر سبز همراه باشید تا شما را با بهترین نحوه رفتار در صورت مواجه شدن فرزند با صحنه رابطه زناشویی والدین آشنا کنیم. البته ما موضوع تربیت جنسی کودکان را بصورت خیلی کامل در دوره تربیت جنسی کودکان و نوجوانان  یا دوره تربیت کودک موفق و شاد توضیح دادیم و شما میتوانید از این دوره بینظیر هم استفاده کنید.

 

نحوه صحیح برخورد با کودکی که شاهد رابطه جنسی والدین بوده است

برخی والدین به دلیل سهل انگاری والدین و وجود مشکلاتی مانند محدودیت فضای منزل، نداشتن اتاق خواب مجزا، شلوغ بودن خانه، فرزند زیاد ، نمی توانند محیط امن و راحتی برای برقراری رابطه زناشویی خود فراهم کنند و فرزندشان اتفاقی شاهد برقراری رابطه زناشویی آنها می شود .

بیشتر کودکان مشاهده صحنه روابط زناشویی والدین را نوعی خشونت تلقی می کنند و اگر پدر و مادر برخورد درستی با کودکشان در آن زمان نداشته باشد می تواند زمینه ساز مشکلات روانی متعددی مانند اضطراب و افسردگی، شهوانی شدن کودک، ابهامات سادومازوخیستی (آزارگری-آزارخواهی) در مورد رابطه جنسی، ترس از تنهایی، آسیب پذیری و… شود.

هنگامی که کودک به طور اتفاقی شاهد رابطه زناشویی پدر و مادر خود بود و یا از اتاق آنها صدایی شنید ممکن است این رفتار پدر و مادر خود را اعمال خشونت تلقی کند و در صورتی که دفعه بعد با در بسته اتاق خواب والدینش روبرو شود ، این ابهام برایش باقی بماند .

دیدن اتفاقی صحنه رابطه زناشویی والدین به خودی خود باعث آسیب روانی کودک نمی شود، مگر اینکه خانواده برخورد درستی با فرزند خود در آن هنگام نداشته باشد . اگر کودکتان به اتاق خواب شما وارد شد و روابط شما را مشاهده کرد کارهای زیر را به همان ترتیبی که ارائه می کنیم اعمال نمایید:

 

تربیت جنسی کودکان و نوجوانان
دوره تربیت جنسی کودکان و نوجوانان

بهترین رفتار و واکنش با کودکی که رابطه جنسی والدینش را دیده:

  1. وحشت زده و دستپاچه نشوید ، خونسرد باشید و با ملایمت با کودکتان برخورد کنید و هیچگاه کودکتان را از اینکه به اتاق شما آمده سرزنش نکنید زیرا عواقب این برخورد، مشکلات جنسی فراوان برای او در آینده است.
  2. در اولین فرصت لباس هایتان را بپوشید و یا با ملحفه روی خود را بپوشانید .
  3. کودک را نزد خود بخوانید به او توجه و خوشرویی نشان دهید و از او بپرسید که با شما کاری داشته که نیمه شب سراغتان آمده؟
  4. در صورتی که کودک از شما سوال پرسید ، برایش توضیح دهید چیزی که اتفاقی شاهدش بوده، به معنی دعوا و خشونت بین پدر و مادر نیست ، با زبان کودکانه و ساده به او بگویید وقتی مامان باباها همدیگر را خیلی دوست دارند، یکدیگر را در آغوش می گیرند، نوازش می کنند، می بوسند و می خندند تا عشقشان را به هم نشان دهند.
  5. هیچگاه درباره اصل رابطه زناشویی و فرایند آن برای کودک توضیح ندهید.
  6. به کودکتان بگویید که در مورد آنچه دیده در خارج از خانه و نزد دیگران صحبت نکند سپس کودکتان را به اتاق خوابش هدایت کنید.
  7. از جملات مثبت و درست برای برخورد با کودک استفاده کنید.

 

بعضی از والدین به اشتباه فکر می کنند فرزندان کوچکشان چیزی از رابطه زن و مرد نمی فهمند، بنابراین روابط جنسی خود را آزادانه و در مقابل کودکشان برقرار می کنند در صورتی که حتی یک کودک ۲ ساله حافظه ای بسیار قوی دارد و همه تصاویر و صداهای اطراف را در ذهن خود ثبت و ضبط می کند.

 

اگر کودک رابطه جنسی کودک را دید چیکار کنیم؟
اگر کودک رابطه جنسی کودک را دید چیکار کنیم؟

اگر کودک درباره رابطه جنسی والدین چیزی نپرسید…

اگر کودکتان هنگامی که با این صحنه روبرو شد از شما چیزی نپرسید ، در اولین فرصت مناسب مثلا فردا صبح، ازاو سوال کنید که دیشب در اتاق خواب چه دیده و احساس و نظرش در این باره چیست. این پرسش به شما کمک می کند بفهمید که کودکتان چه اندازه شاهد رابطه جنسی شما بوده است . سپس با توجه به مشاهدات کودکتان به او پاسخ دهید .

 

آماده پاسخگویی به پرسش های غیرمنتظره کودک درباره رابطه جنسی والدین شوید

اگر کودک سوالات غیر منتظره و فراتر از دانسته های شما پرسید ادامه صحبت را به جلسه بعدی موکول کنید و به او پاسخ فوری ندهید. در این فاصله با متخصصان مربوط مشورت کنید و اندکی از حقیقت را به کودکتان بگویید اما لازم نیست آنها همه حقیقت را بدانند .

پرهیز از دروغ گویی و گفتن جزیی از حقیقت به کودکان سبب می شود کودک شما را از ابتلا به طیف وسیعی از اختلالات اضطرابی و مشکلات جنسی در آینده حفظ می کند. شادی در خانواده میتواند خیلی از مشکلات را حل کند، والدین شاد کودکان شاد و موفقی را تربیت می کنند.

 

وقتی کودکان سوال جنسی می پرسند…

همه کودکان درباره نحوه به دنیا آمدنشان و اینکه چرا در عروسی پدر و مادرشان نبوده اند ، کنجکاوند و این سوالات را از والدینشان خواهند پرسید.

توجه داشته باشید پرسش های کودک شما در این مورد به هیچ وجه گناه آلود نیست و فقط از سر کنجکاوی ذاتی و میل شدید به فهمیدن همه چیز، پرسیده می شود، پس هیچگاه مطرح نمودن این پرسش ها را گناه نپندارید و از جواب دادن به آنها شرمسار نشوید و طفره نروید.

درست است که در نسل شما صحبت کردن در مورد مسایل جنسی در خانواده تان ممنوع بوده، اما باید بدانید کودکان خردسالتان متعلق به نسل دیگری هستند و در صورت دریافت نکردن جواب به زودی از شما فاصله می گیرند و منابع دیگری را برای پاسخگویی برمی گزینند که بهای سنگینی دارند بنابراین به سوالات کودکتان در زمینه مسایل جنسی بدون تنش پاسخ دهید.

 

پاسخ والدین به سوالات کودک درباره رابطه جنسی باید چگونه باشد؟

اگر کودک از شما سوال نمود :بچه چطوری درست می شه؟ چرا فقط خانم ها و بعد از عروسی باردار می شن؟ من قبل از اینکه برم تو شکم مامان کجا بودم؟

باید توجه کنید که نباید به کودکتان جوابهای دروغ مانند تو را یک لک لک از آسمان برای ما آورده! یا اینکه ما دعا کردیم و خدا تو را به ما داد! بدهیم . به کودکتان راست بگویید اما این راستگویی بدین معنی نیست که از سیر تا پیاز مسائل جنسی را برای او توضیح ندهید.

 

کودکان ۲ تا ۴ ساله

کودکان ۲ تا ۴ ساله معمولا با یک پاسخ بسیار ساده قانع می شوند پس می توانید به آنها بگویید :تو در شکم مامان به وجود آمدی و چون کوچولو بودی، آنجا مامان از تو مراقبت کرد تا کمی بزرگ تر شدی و توانستی به دنیا بیایی.

 

کودکان ۴ تا ۷ ساله

به کودکان ۴ تا ۷ ساله ای که این گونه سوالات را از شما می پرسند ، اینگونه توضیح دهید :بدن ما از قطعه های کوچکی به نام سلول درست شده است. سلول هایی از بدن مامان و سلول هایی از بدن بابا در شکم مامان با هم ترکیب شدند و تو را به وجود آورده اند. به همین دلیل است که چشم تو شبیه بابا و موهای تو شبیه مامان است.

 

کودکان ۷ تا ۱۰ ساله

برای کودکان بزرگ تر مثلا ۷ تا ۱۰ ساله اینگونه توضیح دهید:«نام سلول های بابا اسپرم و سلول های مامان تخمک است که با هم ترکیب می شوند. اسپرم ها در کیسه پوستی به نام بیضه ، قرار دارند.

میلیون ها اسپرم در این کیسه قرار دارند، اما در بدن مامان هر ماه فقط یک تخمک به وجود می آید. برای اینکه بچه به وجود آید، یکی از اسپرم ها با تخمک ترکیب می شود و بچه کوچکی به وجود می آید که باید ۹ ماه در شکم مامان بماند تا بزرگ تر شود و سپس به دنیا بیاید.»

 

 

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دوره های آموزشی مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.