وبلاگ

فرزند پروری | والدین نمونه چگونه عمل میکنند؟

رفتار والدین نمونه

والدین نمونه در تربیت کودک خود چگونه عمل می کنند؟ وقتی که فرزندان ما بزرگ می شوند تمایل بسیار بالایی برای تقلید از والدین دارند و دوست دارند که شیبه پدر و مادر خود باشند. آنها از رفتار والدین، صحبت کردن، شیوه ارتباط با دیگران، خلق و خو و در کل اعمال آنها را چه مثبت چه منفی یاد میگیرند و کپی می کنند.

بنابر این این یکی از مهمترین وظایف والدین است که بدانند فرزندشان باید چه رفتار هایی را از آنها یاد بگیرد و در شخصیت خود کپی کند، جون این رفتار که در سنین پایین آموزش داده شده تا پایان عمر با او باقی خواهد ماند.

همانگونه که امام علی (ع) میفرمایند فرزندان خود را برای زمان خودشان تربیت کنید. باید والدین بدانند که چگونه فرزندان خود را به خوبی تربیت کنند و چه رفتارهایی را باید در وجود خود تغییر بدهند. من یزدان مهربانی در ادامه این مطلب با این موضوع با شما خواهم بود.

 

پدر و مادر نمونه با فرزندان خود صحبت می کنند

والدین اولین معلمان فرزندانشان هستند و به آنها موارد مهم را آموزش میدهند. پس والدین نمونه باید بدانند که اولا چگونه با آنها ارتباط خوبی داشته باشیم و ثانیا چه رفتارهایی را به آنها آموزش دهیم. مثلا چگونه رفتار کنند. چگونه حرف بزنند، چگونه ارتباط برقرار کنند، راه بروند، بخندند و …

کودکان ما در سنین اولیه عمر خود بیش از هر زمان دیگری به محبت ما نیاز دارند و به همین خاطر با شناختی که والدین نسبیت به فرزندشان دارند باید بدانند که چه چیزی آنها را هیجان زده  خوشحال میکند؟

غذای مورد علاقه آنها چیست؟ چه برنامه تلوزیونی را دوست دارند؟ علاقه به چه چیز هایی دارند؟ و … دانستن این موارد باعث میشود والدین ارتباط نزدیکتری به فرزندشان داشته باشند.

من خودم به عنوان یک پدر همیشه حواسم به فرزندم هست، اگر موردی باشد حتما با او حرف میزنم به او آموزش می دهم که چگونه رفتار کند و یا چگونه حرف بزند چون این اصلی ترین و اولین وظیفه من به عنوان یک والد موفق و نمونه است.

مثلا من رفتارهایی رو روی خودم آپدت کردم و هربار سعی میکنم خودم رو بهبود ببخشم، رفتار هایی مثل عبادت کردن، کنترل خشم، حرف زدن و ارتباط صحیح با دیگران، آداب معاشرت، باور به فراوانی و ثروت و … و به فرزندم هم کمک میکنم هربار این موارد رو در شخصیت خودش بهتر کند و آنها را درست آموزش ببیند چون یک عمر با او هستند.

 

والدین خوب و موفق چگونه رفتار میکنند؟

بچه ها همیشه از کاری که والدینشان انجام می دهند الگوبرداری می کنند. برای مثال، وقتی می‌خواهید فرزندتان فرهنگ مطالعه را بیاموزد، باید خودتان یک انسان کتاب خوان باشید چون اکر فرزندتان ببیند که شما هرگز حتی یک کتاب یا روزنامه نمی‌خوانید، آن کودک انگیزه‌ای برای خواندن نخواهد داشت.

والدین باید بدانند که هرگز آنها انسانهای کاملی نیستند و ممکن است اشتباه کنند، اما باید بدانند چگونه اشتباهات خود اصلاح کنند تا روی فرزندان کوچک خود تأثیر منفی نگذارند. به عنوان مثال:

دعوا یا مشاجره والدین در حضور فرزندان عادت بدی است که حتی می تواند به آنها آسیب جدی برساند و باید تلاش کنند تا جای ممکن جلوی فرزندان از مشاجره یا دعوا بپرهیزند و اگر دعوا کردند حتما جلوی فرزندان خود با یکدیگر آشتی کنند.

 

چگونه والدین نمونه شخصیت خود را هر بار بهتر کنند؟

همانطور که بارها در این مورد حرف زدیم که پدر و مادر مهمترین الگو و اولین معلم فرزندانشون هستند پس خیلی مهمه که اول روی خودشون کار کنند و خودشون رو ارتقا بدهند. من در این مورد بسیار زیاد تحقیق کردم و متوجه شدم که تمام رفتار های ما تحت تاثیر افکار و باورهای ما هست.

و ضمیرناخودآگاه ما دخیل در رفتار و تصمیمات ما است و اگر بلد باشیم که چطور به خودمون در این زمینه کمک کنیم میتوانیم روی فرزندان خودمان هم تاثیر مثبت بگذاریم و ذهن آنها را هم برای موفقیت و خوشبختی برنامه ریزی کنیم.

این اطلاعات در دوره ای بنام تربیت کودک موفق و شاد جمع آوری شده که شما والدین عزیز می توانید مثل بقیه والدین از این اطلاعات بینظیر و کم یاب استفاده کنید و سرنوشت خودتون و فرزندانتون رو زیبا رقم بزنید.

 

دوستدار شما: یزدان مهربانی

 

اشتراک گذاری:

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.