وبلاگ

چطور متونم یه مادر خوب برای بچه هام باشم؟

مادر خوب

چطور میتونم برای فرزندم یک مادر خوب باشم؟

مادربودن یکی از سخت‌ترین شغل‌های دنیاست. یک مادر خوب ویژگی‌های بسیار زیادی دارد اما از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به احترام به کودک، درک بالا، صبوری و شکیبایی، تواضع و … اشاره کرد. شاید هیچ موقع به وضوح آن را به زبان نیاوریم اما احتمالا همه ما با خود این سوال را مطرح کرده‌ایم که: آیا من مادر خوبی هستم؟

 

صفات یک مادر خوب و نمونه

مفهوم مادر به حد کافی خوب ابتدا در نظریه وینی کات بیان شد و در بحث اختلالات انطباقی مطرح گردید. با این حال به مرور زمان این مفهوم گسترش پیدا کرده و صفات گوناگونی را دربرگرفته است که در ادامه این مطلب از مسیر سبز به بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

 

مادر خوب کیست؟

مادر بودن چیزی نیست که آن را از جهان خارج به دست بیاورید بلکه چیزی است که از ابتدا در شما نهادینه شده است. یک فرد نباید هدفش این باشد که تبدیل به یک مادر بی نقص گردد بلکه باید صفاتی را در خود تقویت کند که بتواند روابط بین خود و فرزندش را بهبود بخشد.

مادر خوب
چطور میتونم یه مادر خوب برای فرزندم باشم؟

 

مهمترین ویژگی های یک مادر خوب

مادر خوب حمایتگر است

مهمترین ویژگی یک مادر خوب و نمونه این است که حمایت کننده باشد، از علایق و سلایق فرزندش حمایت کند و به او فرصت دهد تا بتواند آرزوهایش را دنبال کند. یک مادر باید به این درک برسد که سبک زندگی فرزندش می‌تواند با سبک زندگی خودش کاملا متفاوت باشد. یک مادر باید در خاطرش بماند که فرزندش یک شخصیت مستقل دارد و بازتابی از آمال و آرزوهای او نیست. اگر مادر این توقع نامناسب را داشته باشد؛ در صورت برآورده نشدنش دچار اختلال افسردگی خواهد شد.

 

کاشف استعداد فرزندش باشد

یکی از مهمترین وظایف یک مادر نمونه این است که استعداد فرزند خود را بیابد و در جهت شکوفایی آن تلاش کند. این اتفاق می‌تواند زیر نظر یک فرد متخصص نیز رخ بدهد. با این حال از آن جایی که مادر تعامل بیشتری با کودک داشته و به علایق کودک خود زودتر از دیگران پی می‌برد زودتر می‌تواند استعداد فرزند خود را کشف کند.

 

مادر خوب صبوری می‌کند

هر زنی بعد از مادر شدن در طول شبانه روز با چالش‌های فراوانی مواجه می‌شود که ممکن است بیشتر آن‌ها نیز از سمت فرزندانش باشد. در این شرایط مادر باید سعی کند خویشتن داری کرده و با خونسردی به بررسی امور بپردازد و زمانی سراغ چالش بعدی برود که مسئله اول را حل کرده باشد.

 

همیشه قابل دسترس هست

خیلی مواقع پیش می‌آید که مادران سرکار هستند و در دسترس فرزند خود نیستند، اما مادر حتی الامکان از طریق تماس تلفنی یا ارسال پیامک به او نشان دهد که حضور دارد و یک جورایی قابل دسترس است.

 

از نظر روحی و جسمی سعی کند سالم باشد

از زمانی که نطفه در رحم مادر شکل می‌گیرد مادر موظف است از لحاظ جسمی و روحی بسیار مراقب خود باشد البته دقت شود که اهمیت به سلامتی نباید تبدیل به وسواس شود که هم مادر و هم فرزند در آن دچار آسیب شوند.

مادر خوب
مادر خوب هم به فکر جسم فرزندش هست هم به فکر روح اون

 

تربیت گر خوبی باش

مادر خوب باید مهارت‌های زندگی را بدون تعصب به فرزندش بیاموزد و به او یاد آور شود که در محیط‌ های اجتماعی دیگر نیز آموزش‌های دیگری منتظر او خواهند بود.

 

درک بالا ویژگی یک مادر

منظورمان از درک، توانایی فهم و اشتراک‌گذاری احساسات دیگران است. اگر رفتار شما با کودکتان بر مبنای درک باشد شاید به جایی برسید که برایتان سوال پیش بیاید که چرا او اینگونه رفتار می‌کند؟

این که چنین سوالی در ذهن شما ایجاد شود یعنی دوست ‌دارید به سمتی حرکت کنید که شرایط را آرام کنید و در عین حال ارتباطتان را مستحکم‌تر نمایید. در این شرایط وقتی دوباره پرخاشگری کودک را دیدید، بقلش کنید و به او نگاه کنید و به خودتان بگویید خودمم بعضی وقتا عصبانی میشم.

درک یعنی هر دو نفر در یک جهت و نه در جهت مقابل و متضاد همدیگر حرکت کنند. میدان جنگ نیست و هر دوی شما تلاش می‌کنید تا در مسیر صحیح یادگیری و کمک به یکدیگر قرار گیرید.

 

مادر نمونه مدیر خوبی است

یک مادر خوب می‌داند چگونه توجه کند و چگونه پرورش دهد. در عین حال او می‌داند چگونه مدیر خوبی بوده و انتظارات را تعریف کند. بدون شک کودکان نیاز به مرزهایی دارند که در آن محدوده حرکت کنند.

وقتی کودک من شروع به راه رفتن کرد، پزشک او به من گفت که مشخص کردن مرزها و امن کردن خونه وظیفه توئه. وظیفه شما به عنوان مادر فراهم کردن ابزار مورد نیاز و البته حمایت از کودک برای رشد و یادگیری است.

مادر خوب
با این روش یه مادر خوب برای فرزندت باش

 

ویژگی‌های یک مادر خوب

در بالا چند مورد از این ویژگی ها را بررسی کردیم اما از همه مهم تر اینه که یک مادر خوب و نمونه میدونه توی هر لجظه با فرزندش چطور حرف بزنه، ارتباط خوبی باهاش برقرار کنه و قابل اعتماد باشه تا فرزند اون هم در جوانی و نوجوانی باز هم به والدین و مادر خودش اعتماد کنه و از حمایت های اون استفاده کنه. همه این موارد رو در دوره تربیت کودک موفق و شاد توضیح دادیم که میتونید از همین سایت دانلود کنید.

اشتراک گذاری:

دوره های آموزشی مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.