وبلاگ

چرا بند ناف نوزاد عفونت میکند؟ راه های مراقبت از بند ناف نوزاد

عفونت بند ناف کودک

بند ناف رابطی بین جنین و مادر است که پس از تولد این رابط جدا می شود اما گاهی اوقات قبل از پوسیده شدن بند ناف دچار عفونت های شدیدی می شود. عفونت بند ناف نوزادان یکی از ترس های بزرگ و خاص والدین پس از تولد نوزادشان است بند ناف که رابط میان نوزاد و مادرش است و بعد از تولد جدا می شود باید در ده روز ابتدایی تولد پوسیده شده و جدا شود اما گاهی اوقات همین بند ناف دچار عفونت هایی می شود که ممکن است برای نوزادان بسیار خطرناک باشد به همین دلیل باید از عوامل بروز عفونت های آن پیشگیری کرد تا هیچ مشکلی برای نوزاد به وجود نیاید. همانگونه که سلامت جسمانی نوزاد برای پدر و مادر مهم است تربیت کودک و سلامت روان او هم برای والدین مهم و ضروری است.

 

ناف نوزاد چیست

در دوران بارداری ، بند ناف مواد مغذی و اکسیژن کودک در حال رشد شما را در رحم تأمین می کند. پس از تولد ، دیگر نیازی به بند ناف نبوده و باید این بند قطع شود. اما به هر حال مانند بریدن رگ مقداری خونریزی خواهد داشت و چند روزی طول می کشد تا زخم ایجاد شده ترمیم گردد.

 

مهم ترین علت عفونت بند ناف نوزادان

عفونت بندناف یکی از عفونت‌های دوران نوزادی است و ترشحات زردرنگ و التهاب بند ناف از دیگر علائم عفونت آن است. بازی با بند ناف مهم‌ترین عامل بروز عفونت است همچنین باورهای غلطی در برخی خانواده‌ها مبنی بر خمیر گرفتن بندناف و مالیدن بندناف با بعضی از روغن‌ها وجود دارد که موجب عفونت در بند ناف نوزاد می‌شود.

اگر تورم و قرمزی در بند ناف دیده شد، باید فورا به پزشک مراجعه کرد چرا که این نوع از عفونت در نوزادان بسیار مهم است و غیر از درمان موضعی و ضدعفونی، نوزاد باید بستری و تزریق آنتی‌بیوتیک ریوی صورت گیرد تا علائم عفونت بهبود پیدا کند.

اصولا تا ۵ روز بعد از تولد، بند ناف می‌افتد اما ممکن است این کارگاه تا یک ماه نیز به‌طول انجامد؛ اگر بند ناف تا یک ماه بعد از تولد نیفتاد این امکان وجود دارد که نوزاد دچار بیماری نقص ایمنی باشد که این مساله زیاد شایع نیست.  دقت کنید که اگر تشخیص و درمان عفونت بند ناف بموقع صورت نگیرد عفونت وارد خون نوزاد می‌شود که عفونت استخوان و مفاصل را نیز به دنبال خواهد داشت.

 

عفونت بند ناف کودک

 

دلیل اصلی عفونت بند ناف نوزادان

عفونت ناف بیماری است که باید جدی گرفته شود و در مواردی نیازمند بستری نوزاد در بیمارستان است. اما متاسفانه برخی باورهای نادرست موجب شده که خانواده‌ها بر روی ناف نوزادان خمیر، الکل یا روغن قرار دهند که این اقدام سلامت نوزاد را به خطر می‌اندازد.

قرار دادن موارد فوق بر روی ناف نوزاد نه تنها تاثیری در بهبود و زودتر افتادن ب ند ناف ندارد، بلکه در مواردی نوزاد را با مشکل مواجه می‌کند. چنانچه بند ناف به طور غیربهداشتی کنده شود یا با آلودگی تماس پیدا کند، منجر به عفونت ناف می‌شود.

تورم و سفت شدن دور ناف، قرمزی اطرف آن، ترشح از بند ناف و بوی بد ناف را از مهم‌ترین علائم ابتلای نوزاد به عفونت ناف دانست و گفت: در صورت بروز علائم فوق بویژه اگر همراه با بی‌حالی و تب باشد احتمال عفونت شدید بند ناف وجود دارد که چنین نوزادی باید آنتی‌بیوتیک وریدی دریافت کند.

عفونت ناف بیماری است که باید جدی گرفته شود و در مواردی نیازمند بستری نوزاد در بیمارستان است، خانواده‌ها باید مسائل بهداشتی را در مراقبت از ناف نوزاد رعایت کنند، ناف را دستکاری نکرده و پس از استحمام نوزاد، ناف او را خشک و تمیز کنند.  بند ناف معمولا پنج تا ۲۰ روز پس از تولد نوزاد می‌افتد. بنابراین اگر تا یک‌ماه پس از تولد این امر اتفاق نیفتد بهتر است به پزشک متخصص مراجعه شود.

 

نحوه مراقبت از ناف نوزاد قبل و بعد از افتادن ناف

نوزاد بعد از به دنیا آمدن نیاز به مراقبت های شدید در روزهای اول تولد دارد که ناف یکی از این موارد است. در ادامه این مطلب از مسیر سبز نحوه نگه داری و مراقبت از ناف نوزاد را به شما والدین جوان توضیح میدهیم.

 

نحوه نگه داری و مراقبت از ناف نوزاد

اکثر مادران کم تجربه و جوان نگران ناف و افتادن آن هستند. خوب شدن زخم بند ناف نوزاد که در هنگام تولد بریده می شود کمی طول می کشد و در بیشتر موارد والدین بی دلیل نگران می شوند و مشکل خاصی پیش نخواهد آمد.

 

بند ناف و بیماری های آن

 

نحوه مراقبت از زخم بند ناف

بند ناف کودک شما بعد از قطع شدن خشک می شود در این زمان به توصیه های زیر عمل کنید:

 •  منطقه ناف را خشک نگه دارید.
 •  پس از هر بار تعویض پوشک، ناحیه اطراف ناف را با الکل تمیز نکنید. این کار باعث از بین رفتن باکتری هایی می شود که می توانند به خشک شدن و جدا شدن بند ناف کمک کنند.
 •  سعی کنید این قسمت را در معرض هوا قرار دهید تا به خشک شدن پایه آن کمک کند.
 •  قسمت جلوی پوشک کودک خود را بصورت تا خورده پایین نگه دارید تا از پوشانده شدن ناحیه ناف و اذیت شدن نوزاد جلوگیری شود.
 •  از پنبه برای خشک کردن بند ناف استفاده نکنید. الیاف پنبه روی بند ناف می‌ماند و باعث عفونت و التهاب می‌شود.
 •  به هیچ‌وجه بدون تشخیص و اجازه پزشک روی بند ناف نوزاد پماد نمالید.
 •  کمی ترشح از بند ناف طبیعی است. این مایع معمولاً از ریشه ترشح می‌شود و باید به سادگی پاک شود.
 •  بهتر است از حمام کردن کامل نوزاد تا زمان خشک شدن بند ناف خودداری کنید.
 •  می توانید با اسفنج های نرم تنها قسمت های دیگر بدن نوزاد را با آب و صابون تمیز کنید و ناحیه ناف را همچنان خشک نگه دارید.
 •  به هیچ وجه خودتان زخم بند ناف را دست کاری نکنید و اجازه دهید خودش بصورت طبیعی بیفتد.

 

علائم و نشانه های عفونت در بند ناف

در طی روند بهبودی ، دیدن کمی خون در نزدیکی بند ناف و التهاب طبیعی است. با این حال ، اگر در ناحیه ناف ترشح چرک را مشاهده کردید، پوست اطراف آن قرمز و متورم شد ، یا در منطقه ناصافی صورتی رنگ ایجاد شد ، با پزشک کودک خود تماس بگیرید. این موارد می تواند نشانه هایی از عفونت بند ناف باشد. برای جلوگیری از شیوع عفونت به درمان سریع نیاز است.

 

اگر بعد از ۳ هفته بند ناف نیفتاد چکار کنیم؟

اگر بعد از سه هفته هنوز بند ناف بصورت کامل جدا نشده با پزشک کودک خود صحبت کنید. این شرایط ممکن است نشانه ای از یک مشکل اساسی مانند عفونت یا اختلال سیستم ایمنی بدن باشد که باید پزشک آن را بررسی نماید.

 

علائم عفونت بند ناف نوزادان

علائم عفونت بند ناف

اگر احساس کردید نوزاد شما درد دارد و یا علائم عفونت را در این ناحیه مشاهده کردید بهتر است به پزشک مراجعه کرده تا نوزادتان بصورت دقیق معاینه شود. علائم عفونت بند ناف عبارتند از:

 •  ظاهر قرمز و متورم
 •  برآمدگی پر از مایع روی قسمت قیچی شده بند ناف کودک یا در نزدیکی آن
 •  چرک یا هرگونه ترشحات با بوی بد
 •  خونریزی بصورت دلمه یا خون رقیق (اگرچه کمی خون خشک شده طبیعی است)
 •  تب
 •  بی حالی ، اشتهای کم ، تحریک پذیری
 •  تورم شکم
 •  اگر نوزاد عفونت داشته باشد ، پزشک برای درمان آن آنتی بیوتیک تجویز می کند و نباید نگران حال نوزادتان باشید. او به زودی خوب خواهد شد.

 

اشتراک گذاری:

دوره های آموزشی مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.