وبلاگ

رازهای داشتن یه بچه خوب و با ادب

تربیت کودک با ادب

چگونه فرزندان خوش اخلاق و با ادب تربیت کنیم؟

کلید داشتن بچه با ادب یا فرزندان مودب و هوشمند ساده است که برای رسیدن به آن نکات مربوط به تربیت کودک را بدانید، انتظارات واضحی از نحوه رفتار کودک خود تعیین کنید. این خود آنها هستند که می توانند اعمال خود را کنترل کنند. اگر مداوم به این موضوع فکر میکنید که چیکار کنم بچم با ادب بشه و از دست شیطنت ها و نافرمانیها و لجبازی های او خسته شده اید، حتما تا انتهای این مطلب از مسیر سبز با من باشید.

 

ویژگی های کودکان با ادب

فرزند خوب مثل داشتن یک سرمایه بزرگ برای والدین است، مودب بودن و احترام ویژگی است که باعث بوجود آمدن احترام متقابل میشود، رفتار کردن به گونه‌ای که دوست داریم به همان روش با ما رفتار شود، به ما کمک می‌کند تا دنیایی اخلاقی‌تر داشته باشیم. کودکانی که احترام به صورت بخشی از زندگی روزمره آن‌ها در می‌آید، به احتمال بیشتری حقوق دیگران را رعایت می‌کنند. مادر خوب ، فرزند حوبی تربیت میکند.

از آنجا که احترام، بر این مبنا استوار است که باید با همه مردم با ارزش و شان ذاتی شان رفتار شود، این ویژگی اساس جلوگیری از پرخاشگری، بی عدالتی و نفرت را بنا می نهد. در حقیقت این ویژگی برای موفقیت در همه زمینه های زندگی کودک، چه در حال حاضر و چه در آینده، حیاتی است.

بچه های با ادب دوست داشتنی تر هستند و ادب و احترام آنها به دگران باعث بازخورد مثبت از طرف مقابل و در نتیجه بدست آوردن روابط درست و موفقیت بیشتر در آینده فرزندان ما میشود. به همین خاطر است که والدین باید تمام تلاش خود را بکنند تا صفات خوب برای بچه ها بسازند.

دوره رایگان تربیت کودک
برای شرکت در دوره رایگان تربیت کودک کلیک کنید

اما فرزند شما تا چه حد مودب و محترم است؟

 • همیشه= ۵ نمره
 • اغلب اوقات= ۴ نمره
 • گاهی اوقات= ۳ نمره
 • به ندرت= ۲ نمره
 • هرگز=۱ نمره

 

یک فرزند خوب و با ادب چه ویژگی ها و خصوصیاتی دارد؟

 1. – با دیگران بدون توجه به سن، باورها، فرهنگ یا جنسیت آن ها محترمانه رفتار می کند.
 2. – لحن صدایش محترمانه است و از غیبت کردن و صحبت های گستاخانه اجتناب می کند.
 3. – با خودش محترمانه رفتار می کند.
 4. – به خلوت دیگران احترام می گذارد؛ قبل از ورود به اتاق در می زند.
 5. – از بدگویی یا حرف زدن درباره دیگران با الفاظ نامناسب، خود داری می کند.
 6. – با دارایی های دیگران و متعلقات دیگران، با احترام رفتار می کند.
 7. – وقتی به حرف های دیگران گوش می دهد، حالت بدنی او با احترام همراه است (رو برنمی گرداند، پوزخند نمی زند، سرش را تکان نمی دهد، به گوینده پشن نمی کند)
 8. – رفتار صحیح دارد بدون نیاز به تذکر دیگران، عبارت های محترمانه ای مانند« ببخشید»،
 9. «خواهش می کنم» و «عذر می خواهم» را به کار می برد.
 10. – بی تعصب و بدون اینکه حرف های دیگران را قطع کند، به عقاید آن ها گوش می کند.
 11. – دشنام و حرکت های بدنی نامناسب به کار نمی برد و در دعوای کودکانه از ناسزا استفاده نمی کند.

 

جمع نمره ها 

در مقابل هر عبارت امتیازی را که فکر می کنید، نمایانگر بهترین سطح فعلی فرزندتان است، یادداشت کنید و سپس امتیازها را جمع کنید تا امتیاز کل  کودک با ادب شما به دست بیاید.

 

 • اگر جمع امتیازهای فرزندتان بین ۴۰ تا ۵۰ باشد، او در بهترین حالت را دارد.
 • اگر جمع امتیازهای او بین ۳۰ تا ۴۰ باشد می تواند این فضیلت ها را در خود پرورش دهد.
 • اگر جمع امتیازهای او بین ۲۰ تا ۳۰ باشد نشانگر علائمی از خطر بالقوه است.
 • اگر جمع امتیازهای او بین ۱۰ تا ۲۰ باشد، نشان دهنده آن است که او در این زمینه ها در معرض خطر بالقوه قرار دارد و لازم است در مورد اصلاح رفتار های او در پی کمک از متخصص بود.

 

البته لازم به ذکر است که این پرسشنامه در ایران هنجاریابی نشده است و لازم است در مورد نتایج کمی شک کرد اما اگر نمره فرزندتان در طیف ۱۰ تا ۲۰ و ۲۰ تا ۳۰ بود لازم است نسبت به شیوه تربیتی خود و رفتارهای فرزندتان حساس تر باشید.

تربیت بچه با ادب
اصول اولیه تربیت کودک مودب و خوب

کودک بی ادب چگونه است و از کجا یاد می گیرد؟

همه ما فکر می کنیم فرزندانمان رفتار درستی دارند تا این که یکی از دوستان یا اعضائ فامیل که همیشه الگوی خانواده است، برای شام پیش ما می آید و جلوی چشمان او شاهد رفتارهای بد فرزندانمان هستیم. یکی از بچه ها تقریبا روی میز لم می دهد و فرزند دیگر ما مدام وسط حرف دیگران می پرید و فرزند یک ساله ما همه چیز را به اطراف می ریزد…

تا دیر نشده باید کاری برای این رفتارها انجام دهیم اما شاید ندانیم دقیقا از چه سنی باید شروع کنیم. آیا کودک پیش دبستانی من به اندازه کافی بزرگ شده که بیاموزد باید صبر کند تا نوبت حرف زدنش بشود؟ آیا من می توانم انتظار داشته باشم فرزند ۳ ساله ام مدام با غذایش بازی نکند؟

 

راهنمای رفتار مناسب هر سن برای بچه با ادب

یک تا ۲ سالگل کودک

حدود ۱۸ ماهگی کودک درمی یابد که چند تایید اجتماعی وجود دارد. حالا وقت آن است که به کودک کمک کنید درباره احساسات و نگرانی های دیگران فکر کند.

 

سلام و خداحافظی را یاد دهید

قبل از آنکه شروع به صحبت کند به او بیاموزید با دست سلام و خداحافظی کند. این اولین قدم در آموزش معاشرت با دیگران است. یک کار دیگر این است که هر روز صبح به او «صبح به خیر» بگویید.

 

مادامی که در حال خوردن هستید بنشینید

به جای این که به کودک اجازه دهید کل خانه را با میوه ای که آبش همین جور می چکد قدم بزند به او یاد دهید تا زمانی که در حال خوردن است در صندلی اش بنشیند. در این سن کودکان توجه کمی به زمان دارند اما ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ماندن در صندلی به آنها درس بزرگی می دهد.

بنابراین شما هم باید مادامی که غذا می خورید پشت میز بنشینید. اگر او غذایش را پرت می کرد به او اجازه دهید بداند که این موضوع تبعاتی دارد. «فکر می کنم دیگه گرسنه نیستی اگر یه بار دیگه غذات را پرت کنی دیگر از خوراکی خوشمزه خبری نیست.»

 

از کلمات اعجاب انگیز استفاده کنید

فرزند شما تا زمانی که کمی بزرگتر شود به طور کامل معنی «خواهش می کنم» و «متشکرم» را نمی آموزد اما از حالا این عادت را به او بدهید. می توانید از راه های بامزه استفاده کنید. برای «خواهش می کنم» دست های تان را روی قلب تان به صورت دایره وار بکشید. برای «متشکرم» دست های تان را روی لب های تان بگذارید و به سمت فردی که می خواهید از او تشکر کنید دراز کنید.

 

۳ تا ۴ سال

این اولین دوره آموزش رفتارهای مودبانه به بچه هایی است که می خواهند ادای بزرگ ترها را دربیاورند.

 

معاشرت های ساده را دنبال کنید

تا ۳ سالگی کودک باید قادر به خوردن با قاشق و چنگال باشد. حالا زمان اجرای اصول اولیه برای داشتن بچه با ادب است: «از دستمال استفاده کن نه از آستینت»، «با دهان پر صحبت نکن»، «درست بنشین.» هر بار روی یکی دو رفتار تمرکز کنید و به این ترتیب او راحت تر به رفتارها عادت می کند. پلیس بازی درنیاورید و مدام سر فرزندتان داد نزنید.

 

کلمات مودبانه را زیاد کنید

با کودک خود کار کنید و از جملات بیشتری استفاده کنید مثلا این که «میشه یه خواهشی بکنم!» وقتی یادش رفت به او یک فرصت دیگر بدهید. به این ترتیب او فرصت دارد خودش را اصلاح کند. همچنین می توانید تمام انواع معذرت خواهی را به او یاد دهید و وقتی به مهمانی می رود از میزبان و بچه هایی که با او همبازی شدند، تشکر کند.

 

مهربان باشید

این به این معناست که فقط از کلمات محبت آمیز استفاده نکنید، بلکه با کودک صحبت کنید و به او یاد دهید در برخورد با دیگران چه کار کند. بنابراین خود به خود کلماتی را که باید استفاده کند، پیدا می کند.

 

۵ تا ۶ سال

این قبیل بچه ها دوست دارند مدام رفتار خوب شان را به رخ بکشند اما نمی توانند برای مدت طولانی این کار را انجام دهند آنها وقتی که تحت فشارند دیگر تحمل شان را از دست می دهند.

 

براساس سن تان رفتار کنید

زمانی که با آنها صحبت می کنید یا جواب شان را می دهید یادتان باشد که شما بزرگسال هستید و باید براساس سن تان رفتار کنید. این از جمله مهارت های اجتماعی بنیادینی است که کودک باید بیاموزد اما حتی بچه های با اعتماد به نفس هم چندان مشخص و واضح حرف نمی زنند.

 

وسط حرف نپرید

خبر خوب این که بچه های ۶ ۵ ساله بالاخره آموخته اند که صبر کنند تا نوبت صحبت کردن شان برسد. حالا اگر بعضی وقت ها یادشان می رود می توانید برای آنها کلمات رمز یا نشانه هایی در نظر بگیرید تا هر زمان لازم بود به او یادآوری کنید. وقتی با صبوری تحمل کرد و حرف نزد خیلی سریع به او توجه کنید. یادتان باشد کودکان در این سن بیشتر از ۵ دقیقه نمی توانند صبر کنند.

 

رفتارهای بیشتری را با او تمرین کنید

بچه ها در این سن خودشان را با دیگران مقایسه می کنند بنابراین می توانید از این راه رفتارهای مودبانه بیشتری را با او تمرین کنید.

 

۷ تا ۸ سال

بچه های بزرگ تر ظرفیت درک احساسات دیگران را دارند و از همین موضوع میتوان برای تربیت بچه با ادب کمک گرفت.

 

بچه با ادب و مهارت جواب دادن تلفن

از آنجا که این روزها بیشتر از موبایل استفاده می شود شاید بچه ها کمتر با آداب تلفن صحبت کردن آشنا باشند. باید به او یاد دهید وقتی تلفن را برمی دارد سلام کند و اگر شما نمی توانستید جواب دهید به او یاد دهید بگوید «ببخشید به مادرم بگم کی زنگ زده بود؟» یا «ببخشید میتونین پیغام بذارین؟»

تربیت فرزند با ادب
بازی های مخصوص برای تربیت فرزند با ادب

بازی هایی که می توانید انجام دهید

کارت جایزه

لیستی از رفتارهای خوب را در یک جدول تهیه کنید. انداختن دستمال سفره روی پا، استفاده کردن از قاشق و چنگال، با دهان بسته غذا خوردن، با دهان پر صحبت نکردن. وقتی کودک یکی از این رفتارها را هنگام خوردن شام انجام داد به او یک کارت بدهید. هر چه تعداد این کارت ها بیشتر شد، جایزه می گیرد.

 

شام راحت

به کودک قول دهید اگر برای چند روز پشت سر هم رفتار مناسبی انجام داد یک روز را تعطیل اعلام می کنید. او می تواند روی میز لم دهد یا با دهان پر صحبت کند یا حتی با دستش غذا بخورد. به این ترتیب او می فهمد که داشتن ادب چقدر مهم است.

 

مهمانی خیالی

یک بار میز را برای یک شام خیالی با وسایل پلاستیکی اسباب بازی بچینید. چراغ ها را خاموش کنید و روی میز شمع بگذارید و یک مهمانی خیالی ترتیب دهید. بچه ها از این کار خوششان می آید.

 

تشکر کردن را تمرین کنید تا بچه با ادب داشته باشید

بچه ها همیشه کادوهایی برای تولد یا عیدی از والدین و دوستان می گیرند. هدیه هرچه که باشد نباید اگر و اما داشته باشد. به او یاد دهید همان لحظه تشکر کند و آن را به روز یا هفته بعد موکول نکنید.

هرچه زودتر بهتر. به فرزندتان کمک کنید یک پیغام تشکر بنویسد و آن را با نقاشی تزئین کند. وسایل خانه را بردارید و کادو کنید و به فرزندتان بگویید که آنها را باز کند و درباره آنها هر چیزی که به ذهنش می رسد بگوید. چیزی مثل اینکه «مرسی برای این بسته دستمال کاغذی. این رنگ مورد علاقه من است.»

 

چگونه کودک فهمیده و با ادبی داشته باشیم؟

برای داشتن بچه با ادب اگر از مهارت های تربیتی مثل الگو بودن، آگاهی دادن، تشویق، گفتگو، حمایت به جا، تعیین چارچوب و پایبند بودن به آن استفاده کنید و یاد بگیرید خشم تان را به شکلی سالم تخلیه نمایید به خواسته ها و اهداف تان می رسید. پیشنهاد میکنم در دوره رایگان تربیت کودک موفق و شاد شرکت کنید.

دوره رایگان تربیت کودک
برای شرکت در دوره رایگان تربیت کودک کلیک کنید
اشتراک گذاری:

دوره های آموزشی مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.