وبلاگ

دلیل شیطنت های کودکان و رفتار صحیح والدین

دلیل شیطونی بچه ها

معنی شیطنت و شیطونی کودکان چیست؟

بچه شیطون برای هر پدر و مادری شاید خیلی خوش آیند نباشد مخصوصا اینکه به مهمونی برید یا مهمون بیاد بنابر این همه والدین شاد دوست دارند کودک خوب و حرف گوش کنی داشته باشند و از تربیت کودک خود به خوبی بر آیند. اگر شما هم این مشکل رو دارید در ادامه این آموزش از مسیر سبز با ما باشید.

شیطان و شیطنت معنی بسیار سنگینی دارد و این معمولاً به این معنی است که کودک شما رفتاری را نشان می دهد که به نظر شما ناامید کننده ، تحریک کننده ، گیج کننده ، چالش برانگیز ، آزار دهنده یا حتی عجیب است.

ممکن است بچه های شما آنطورکه به او گفته می شود عمل نمی کنند ، کاملاً نافرمانی می کنند یا از قوانینی که شما والدین در خانه دارید پیروی نمی کنند، خیلی اعتماد به نفس ندارد یا سازگار نیست و کلا در مواقعی یا همیشه انگار حرف های شما را نمی شنود. و در کل تربیت بچه های شاد، مطمئن و متعادل کار سختی است اگر نسبت به مسائل تربیتی فرزندان خود اطلاعات و آگاهی کافی نداشته باشید…

 

آیا فرزندان ما با نسل های قبل متفاوت هستند؟

کودکان امروز با نسل قبل و زمان ما کلی متفاوت هستند و بسیار باهوشتر پس والدین هم باید مداوم روی اطلاعات و آگاهی خودشون کار کنند تا بتوانند ذهن کودک و باورهای فرزند خودشون رو بدرستی پایه ریزی کنند و در آینده انسانهایی ثروتمند و خوشبخت داشته باشند.

دوره رایگان تربیت کودک
برای شرکت در دوره رایگان تربیت کودک کلیک کنید

کودکان والدین خود را آزمایش می کنند

عصبانیت ، غر زدن ، گوش ندادن حرف پدر و مادر ، درس نخوندن و ننوشتن مشق شب ، مشاجره های وسواس انگیز ، بد غذا خوردن ،گارد گرغتن جلوی نصیحت های والدین و کارهای دیگری که ممکن است تا شما را دیوانه کند..!! بچه ها بارها و بارها با روش های متفاوت و عجیب والدین خود را مورد آزمایش قرار می دهند تا توانایی های خود را ببینند و از برانگیخته کردن احساسات والدین خود لذت میبرند. و گاهی اوقات ما والدین چون نمیدانیم که چرا بچه ها این کارها را انجام میدهند

به آنها برچسب میزنیم. مثلا میگوییم بچه ما خیلی گستاخ و شیطون شده و به حرفم گوش نمیده و با تکرار این جملات باعث میشیم که کودک این جملات را باور کند و در مورد خودش اینها را بپذیرد و کارهایش را مداوم تکرار میکند …

 

دلیل اصلی شیطنت و بد رفتاری بچه ها چیست؟

برای پیدا کردن پاسخ این سوال شما باید یک کارآگاه حرفه ای شوید. مثل شرلوک هلمز و به دنبال دلیل اصلی رفتار های بد کودکان و کارها و نافرمانی های آنان باشید. من یزدان مهربانی با توجه به اینکه یه دختر فوق العاده شیطون و البته با هوش و شیرین زبون دارم خیلی روی این مساله تحقیق کردم.

یکی از مهمترین دلایل شیطنت ها و نافرمانی کودکان بخاطر جلب توجه دیگران به خصوص والدین می باشد چون نه تنها کودکان، بلکه همه انسانها نیاز به دیده شدن و مورد اهمیت داده شدن دارند و به نظر من تمام جهان هم بر همین پایه برنامه ریزی شده است و کودکان با توجه به اینکه نیاز بیشتری از نظر عاطفی به این موضوع دارند و از آنجایی که نمیتوانند مثل بزرگترها شاید با عنوان کردن درست و حرف زدن این مطلب رو بگویند، پس به شیطنت و نافرمانی، لجبازی و … دست میزنند و هر بار با روش های جدید ممکن است والدین یا دیگران را مورد آزمایش قرار دهند و ببینند که چگونه میتوانند توجه بیشتری را به خود جلب کنند.

بچه شیطون
چرا بعضی از بچه ها اینقدر شیطونی میکنند؟

بچه ها مورد توجه بودن رو دوست دارند

من همیشه میگویم که بچه ها مورد توجه بودن را دوست دارند. و این باعث افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس آنها می شود. این به کودک شما نشان می دهد که شما از او مراقبت می کنید، بنابراین او احساس می کند که مهم ، قابل توجه و ایمن است و توجه والدین به اوست و این را دارد.

وقتی کودک احساس تعلق شدید نمی کند ، بد رفتاری می کند ، شیطنت می کند، جلب توجه می کند و رفتاری را انجام می دهد که به اعتقاد او (به اشتباه) ارتباط عاطفی و توجه مثبتی را که صرف نظر از سن آنها به او می دهد.

 

احساس توانایی و ارزشمند بودن را در بچه شیطون زنده کنید

کودک باید احساس توانایی و ارزشمند بودن کند، بنابراین اگر به طور مداوم فرصت احساس توانایی در کودک خود را از او می گیرید ، عصبانی می شود ، ناامید می شود و گاهی اوقات فقط منصرف و احساس بی ارزشی می کند.

پیامی که با رفتارمون به ذهن کودک ارسال می کنیم رأی “بدون اعتماد به نفس” است. باید اینگونه تصور کنیم که هیچ کس دوست ندارد احساس بی فایده بودن کند و این موضوع به شدت روی اعتماد به نفس فرزندان ما تاثیر دارد. کودکی که از طرف دیگران به خصوص والدین خود این پیام را (تو انسان بی ارزشی هستی) را دریافت کند، با رفتارهایی مثل گوش ندادن به حرف والدین، لجبازی و شیطنت های مداوم شروع به تلافی و جلب توجه منفی میکند.

بچه های شیطون
مواردی که بهت کمک میکنه از شیطنت بچه ها کم بشه

در اینجا باید مکث کنیم و به این موضوع فکر کنیم

آیا فرزند من به دنبال جلب توجه و قدرت مثبت است؟ آیا رفتار های منفی او راهی است که به ما بگوید من هم هستم؟ گاهی کودک نوپا یا نوجوان ما می گوید که: ” پدر، مادر تو مرا کنترل نکن! من به قدرتی از خودم احتیاج دارم! – من دوست دارم مستقل باشم .

همیشه به این موضوع دقت کنید که یک کودک بی انگیزه میتواند به یک بچه شیطون تبدیل شود…
من در دوره تربیت کودک موفق و شاد خیلی واضح و کاربردی توضیح دادم که چطور در موقعیت های مختلف رفتار کنیم و از چه کلمات و جملاتی استفاده کنیم تا فرزندی فوق العاده و موفق و ثروتمند در آینده داشته باشیم و از وجود اون هم خودمون لذت ببریم و هم باعث گسترش خوبی و ثروت در جهان باشیم. عاشقانه مردم سرزمینم رو دوست دارم. ارادتمند شما یزدان مهربانی

اشتراک گذاری:

دوره های آموزشی مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.