وبلاگ

آیا نوزاد خواب میبیند؟ نشانه های خواب دیدن نوزادان

خواب دیدن نوزادان


نشانه های خواب دیدن نوزاد چیست و آیا نوزاد کابوس می بیند؟ شاید در ذهن شما هم این سوال و علامت تعجب ایجاد شده باشد که آیا بچه ها هم رویا و خواب می بینند؟ نشانه های خواب دیدن نوزاد چیست؟ پاسخ به اندازه دلخواه ما روشن و واضح نیست، اما در این مقاله از مسیر سبز همه آنچه که می خواهید در مورد بچه ها و رویاهایشان بدانید، پیدا خواهید کرد، پس از خواندن این مطلب غافل نشوید. آیا تا به حال برایتان پیش آمده که با صدای جیغ فرزند خود از جای بپرید، اما وقتی که به اتاقش رسیدید متوجه شوید که او هنوز خوابیده است؟! و یا اگر کنار کوچولوی خود خوابیده باشید، حتی ممکن است این صحنه لذت بخش را مشاهده کرده باشید که فرزندتان در خواب یک تکان ناگهانی خورده و لبخند می زند. این اتفاقات می توانند باعث تعجب شما شوند: آیا شیرخواران هم خواب و رویا و یا حتی کابوس می بینند؟

 

آیا شیرخواران خواب و رویا می بینند؟

آیا خواب دیدن نوزاد طبیعی است؟ پاسخ ساده ای برای این پرسش وجود ندارد. به گفته آتلانتیک، تحقیقات در مورد این موضوع محدود است و این مساله عمدتا به این دلیل است که استفاده از دستگاه های اسکن مغز بر روی نوزادان کار ساده ای نیست. در واقع به دلیل اندازه کوچک و حرکت مداوم آن ها انجام این کار درست مثل یک مبارزه است. همچنین سوالات اخلاقی در مورد قرار دادن یک نوزاد آسیب پذیر در اسکنر MRI وجود دارد. و به علاوه، بدیهی است که ما نمی توانیم از نوزادان بپرسیم که آیا رویایی دیده اند؟ چون آن ها قادر به پاسخ دادن به ما نیستند.

به همین دلیل، محققان باید به تحقیقات رویای بزرگسالان، مطالعات مشاهده ای و فرضیه های خوش بینانه برای تصمیم گیری در مورد پاسخ این سوال به نظر ساده، وابسته باشند که در نتیجه همانطور که مشاهده خواهید کرد، این مساله می تواند نظرات مختلفی را به دنبال داشته باشد.

 

آیا نوزادان خواب و رویا می بینند؟

چرا برخی از متخصصان می گویند بله…؟ به گزارش نیویورک تایمز، دکتر چارلز پی. پولاک، مدیر مرکز درمان خواب در نیویورک، می گوید این واقعیت که نوزادان وارد مرحله REM می شوند، وضعیت و مرحله ای از خواب که در آن رویاهای زنده آغاز می شوند دلیل کافی برای خواب دیدن نوزادان است.

اگر اینطور باشد، در نظر گرفتن این نکته که نوزادان حدود ۵۰ درصد از خواب خود را در حالت REM می گذرانند، در حالی که این میزان برای بزرگسالان در حدود ۲۵ درصد است، ما را به این باور می رساند که شیرخواران در واقع حتی بیشتر از بزرگسالان خواب می بینند!

 

آیا شیرخواران خواب و رویا می بینند؟

چرا برخی از متخصصان می گویند نه…؟ با این حال، برخی از دانشمندان علوم اعصاب نیز هستند که اعتقاد ندارند مرحله REM در نوزادان ارتباط مستقیمی با خواب دیدن نوزادان داشته باشد. آن ها این فرضیه را مطرح می کنند که نوزادان تازه متولد شده و شیرخواران در حین خواب تجربیات کافی نداشته و یا هنوز توانایی تصور چیزهای بصری، تجمسی و فضایی را به دست نیاورده اند.

دیوید فولکس روانشناس معتقد است که، برای نوزادان، مرحله REM ارتباط کمتری با خواب دیدن نوزاد دارد و در واقع این مرحله بیشتر مربوط به رشد مغز است. در عوض، متخصصان می گویند که حالت عمیق خواب به مغز نوزادان اجازه می دهد مسیرهای ارتباطی درست کنند، یکپارچه شوند و بعداً زبان و توانایی های گفتاری را توسعه دهند.

 

نوزادان از چه زمانی شروع به خوب دیدن می کنند؟

محققانی که می گویند نوزادان خواب نمی بینند، معتقدند که کودکان در حدود ۴ یا ۵ سالگی، به همان روش و سیاق بزرگسالان، خواب دیدن نوزادان شروع می شود. این محققان بر این باور هستند که رویای واقعی (مانند خواب هایی که در آن ها اسب های تک شاخ شنا می کنند و هیولاهایی که در مهمانی عصرگاهی به صرف چای دور هم جمع شده اند)، تا حدود ۷ یا ۸ سالگی کودک شروع نمی شوند. اگرچه فرزند ۵ ساله من از رویاهای به نظر زنده و ترسناک خود برایم می گوید!؟

 

تربیت کودک از نوزادی شروع می شود

دوست من همانقدر که کودک ما برایمان عزیز است باید بکوشیم تا با تربیت صحیح و اصولی از او یک انسان موفق در آینده بسازیم تا هم خودش و هم ما به عنوان والدین از زندگی و موفقیت هایش لذت ببریم. پیشنهاد میکنم از مقالات و ویدئوهای آموزشی ما در این سایت برای تربیت کودک دلبندتان استفاده کنید.

 

خواب دیدن نوزاد، شیرخواران چه خوابی می بینند؟

اگر شیرخواران به همان گونه و طریقی که بزرگسالان خواب می بینند، رویا و خواب ببینند، تعیین آنچه که آن ها می بینند بسیار سخت تر از آنچه که تصور می کنید، خواهد بود. یک بار دیگر باید یادآور شویم که ما نمی توانیم از یک نوزاد تازه متولد شده یا شیرخوار، بپرسیم که شب قبل چه خوابی دیده است؟ برخی شواهد در تحقیقات مربوط به خواب و رویای بزرگسالان وجود دارند که می گویند جهت حرکت چشم ها با محتوای خواب مطابقت دارد و برخی از محققان می گویند این می تواند در مورد شیرخواران هم صدق کند. بر این اساس:

  •  اگر چشم ها به سمت هم حرکت کنند، ممکن است فرزند کوچکتان در مورد چیزی جانبی و افقی، مانند سینه خیز رفتن در یک محوطه خواب ببیند.
  •  اگر چشم ها به سمت بالا و پایین حرکت کنند، این یعنی ممکن است فرزندتان خوابی مرتبط با چیزی عمودی داشته باشد، مانند نگاه کردن از بالا به یک سالن ورزشی پر ازدحام و یا حتی بالا رفتن از پله ها!

 

آیا نوزادان می توانند کابوس ببینند؟

بچه داری تجربه ای پر از چالش و اتفاقات غیرمنتظره است. یکی از این اتفاقات عجیب که احتمالا همه ما آن را تجربه کرده ایم این است نیمه شب فرزند شیرخوارمان با فریاد از خواب بیدار می شود. در مواجه با چنین شرایطی این سوال و نگرانی در ذهن ایجاد می شود که در سر فرزند کوچک من چه می گذرد که ناگهان با فریاد از خواب بیدار می شود؟ آیا این چیزی فراتر از ترسیدن ناگهانی به دلیل بیدار شدن در یک اتاق تاریک است؟ آیا شیرخوار کابوس می بیند؟کارشناسان می گویند که بعید است بچه ها کابوس ببینند. همانطور که در سطرهای بالا بحث شد، حتی اگر شیرخواران خواب و رویایی هم ببینند، به احتمال بسیار زیاد به شیوه ای که کودکان بزرگتر و بزرگترها خواب می بینند، نخواهد بود.

دلیل خواب دیدن نوزادان
آیا نوزاد توی خواب کابوس میبیند؟

در عوض، شیرخوار ممکن است این موارد را تجربه کند:

  •  رخدادهای گیج کننده: این مساله زمانی اتفاق می افتد که فرزند کوچک شما از خواب عمیق خارج می شود و به چرخه خواب بعدی منتقل می شود. این انتقال ممکن است باعث شود فرزندتان با گفتاری ناهماهنگ و بی ربط و احتمالاً غر زدن یا گریه کردن، احساس گیجی و آشفتگی کند. چنین تجربه ای قطعا یک کابوس نیست، زیرا هیچ ارتباطی با یک رویای ترسناک ندارد؛ این رخداد به سادگی عمل بیدار شدن برای مدت زمانی کوتاه قبل از ورود به چرخه خواب بعدی است.
  •  ترس و وحشت در خواب: ترس های شبانه و یا ترس در خواب در نوزادان زمانی رخ می دهد که تقریباً ۹۰ دقیقه از خواب می گذرد و با جیغ و فریاد، افزایش تعداد ضربان قلب و گشاد شدن مردمک چشم ها همراه است. در طی این اتفاق، نوزاد بیدار به نظر می رسد. این واکنش ها ناشی از تحریک بیش از حد سیستم عصبی مرکزی است، که بعضاً در اثر استرس ها، تب، کمبود خواب یا دریافت برخی از داروها ایجاد می شود. اگر بچه ای تحت تأثیر ترس های شبانه باشد، باید بدانید که به طور معمول، این مساله تا پس از ۱۸ ماهگی اتفاق نمی افتد.

 

نشانه های خواب دیدن نوزاد چیست؟

خوب با در نظر گرفتن تمامی آنچه که گفته شد، بنابراین شما دقیقاً نمی توانید تشخیص دهید که لبخند نقش بسته بر روی لب های فرزندتان آیا به معنای خواب دیدن او است یا نه، اما نشانه های واضحی وجود دارد که با آگاهی پیدا کردن از آن ها می توانید تشخیص دهید که فرزند کوچک شما وارد مرحله REM یعنی زمانی که ممکن است در آن خواب ببیند، شده است.

REM مخفف حرکات سریع چشم ها است، بنابراین وقتی می بینید چشمان کوچک فرزند شیرخوارتان به سرعت زیر پلک ها، تکان می خورند، می توانید احتمال بدهید که او وارد مرحله REM شده است.

 

سایر علائم خواب دیدن نوزاد

علائم دیگری که نشان می دهند فرزند شیرخوار شما به مرحله REM وارد شده است، عبارت هستند از:

  •  تنفس سریع و نامنظم
  •  افزایش تعداد ضربان قلب
  •  تغییر در دمای بدن
  •  افزایش فشار خون
  •  انقباض عضلات صورت و اندام ها

تحقیقات در زمینه خواب دیدن نوزاد هنوز بسیار محدود هستند، اما بسیاری از مادران کنجکاو هستند که دوست دارند بدانند که آیا فرزندان شیرخوار آن ها خواب و رویا و یا حتی کابوس می بینند یا نه؟! نظر و تجربه شما چیست؟ به نظر شما آیا نوزادان تازه متولد شده و شیرخواران خواب می بینند؟

 

نوزادان چه خوابی میبینند؟

هر انسان یک سوم زندگی خود را به خواب اختصاص می دهد. همین یک سوم تاثیر زیادی بر نحوه گذراندن دو سوم دیگر دارد. از دیدگاه کلاپارد” بروز آمرانه خواب قابل قیاس با یک غریزه است”. یک دوره کامل خواب شامل پنج مرحله است. مرحله یک مرحله خواب آلودگی، سستی و به خواب رفتن است. مرحله دو شامل خواب سبک است و مرحله سه مرحله گذار به مرحله عمیق است و مرحله چهارم مرحله خواب واقعی یا عمیق است.

مرحله پنجم مرحله ای است که به دلیل تفاوت امواج مغز و خصیصه های الکتروفیزیولوژیکی، به آن خواب متناقض می گویند. در خواب متناقض فرد دچار حرکات سریع چشم و سست شدن تنود عضلانی می شود. بسیاری از خوابدیده ها در این مرحله اتفاق می افتد. خواب کودک و بزرگسال تفاوت هایی با هم دارند. از جنبه کمی، تفاوت آشکار در نیاز خواب کودک و بزرگسال دیده می شود.

 

یک نوزاد در طول روز چقدر می خوابد؟

یک نوززاد شبانه روز به طور متوسط ۱۶ الی ۱۷ ساعت می خوابد. با بالاتر رفتن سن به تدریج نیاز به خواب نوزاد کم می شود. بین سیزده تا پانزده سالگی به ۸/۵ ساعت میرسد. میزان خواب در بزرگسالی تحت تاثیر تفاوت های فردی قرار می گیرد اما به طور متوسط ۶/۵ ساعت را به عنوان معیار خواب بهنجار در نظر گرفته اند. از حدود چهار ماهگی خواب شب و روز کودک از هم جدا می شود.

در حدود دو سالگی اغلب کودکان از خوابیدن اکراه دارند و در برابر خوابیدن مقاومت می کنند. بسیاری از آنها نیمه های شب بیدار می شوند و این بیداری همراه با اولین رویاهایی است که می بینند و اغلب کودکان از تاریکی و تنهایی شب اظهار ترس می کنند. خواب بعد از ظهر در حدود ۴ سالگی حذف می شود و مجموع خواب به تدریج کم می شود.

 

دلیل بیداری های شبانه شیر خواران چیست؟

بیداری های شبانه تا دو ماهگی کاملا بهنجارند. در نخستین هفته های زندگی، آهنگ بیداری خواب نوزاد از توالی چرخه های ۴۵ دقیقه ای تشکیل شده است. همزمان با کاهش طول مدت خواب شبانه، مدت زمان چرخه های آن طولانی تر می شود. و در بزرگسالی به ۹۰ دقیقه می رسد. تقریبا از حدود سه ماهگی به خواب رفتن نوزاد کمتر با پایان شیر خوردن ارتباط دارد.

در حدود نه تا دوازده ماهگی کودک نخستین مخالفت های جدی با خوابیدن را ابراز می کند. با تحکیم رابطه با مادر، اطمینان و آرامش کودک بیشتر می شود و راحت تر به خواب می رود.

در آغوش گرفتن، صدا، حرارت و تماس مادر خواب نوزاد را مملو از یک بار عاطفی می کند و به نوزاد اجازه می دهد که راحت تر بخوابد. در واقع مادر یک “محافظ” واقعی خواب نوزاد است. اگر نوزاد در روابط محبت آمیز با والدین یا دیگر افراد مورد علاقه اش احساس ایمنی نکند به هنگام خوابیدن اضطراب او پا بر جا می ماند و در به خواب رفتن دچار مشگل می شود.

خواب دیدن نوزاد

حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد خواب نوزاد را خواب متناقض تشکیل می دهد. یعنی می توان گفت اضافه خواب نوزاد به صورت خواب متناقض است. اگرچه فیزیولوژی خواب متناقض نوزاد شبیه به بزرگسالی است که خواب می بیند.

اما تصاویر خواب نوزاد مانند خواب دیدن بزرگسالان صریح و سازمان یافته نیست چون هنوز تجربه های نوزاد و ظرفیت های دیداری او محدودند. چه در مورد بزرگسال و چه در مورد نوزاد خواب دیدن برای تعادل روانی اهمیت دارند و محرومیت از آن موجب صدمه دیدن سلامت فرد می شود.

 

منبع: mamanatural.com

اشتراک گذاری:

دوره های آموزشی مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.