وبلاگ

ترس در کودکان و راه های از بین بردن آن

ترس در کودکان

 

علت های ترس در کودکان توی سنین مختلف، ترس در کودکان یا داشتن فوبیا نسبت به مسئله‌ای در کودکان ۱ تا ۶ سال می‌تواند تا حدودی طبیعی و بخاطر تجربه نکردن کودکان از کاری که انجام نداده می‌باشد. اما ممکن است فرزند شما مسئله‌ی جدی‌تری را داشته باشد و در تربیت کودک دلیل ترس او کمی نگران کننده باشد.

اگر این ترس‌ها برطرف نشود ممکن است تا بزرگسالی با او همراه باشد یا برای ترسی که دارد به خود آسیب بزند. بعضی والدین در مواجه با ترس کودک خود نمی‌دانند چه رفتاری مناسب است و گاهی برخی از والدین با رفتارهای نسنجیده و اشتباه نه تنها ترس کودک را برطرف نمی‌کنند بلکه به شدت آن اضافه می‌کنند. به عنوان مثال فرزندشان از حیوانات خانگی مثل گربه و سگ ترس دارد و سعی می‌کنند کودک‌شان را مستقیم با ترس روبه‌رو کنند.

 

ترس کودکان در سنین مختلف و علت آن

اینکه بگوییم چرا کودکان می‌ترسند تنها بستگی به شرایط محیطی و اجتماعی کودک دارد اما در سنین مختلف می‌تواند نوع ترس‌ها تفاوت داشته باشد.

  • ترس کودک ۸ تا ۹ ماه:

زمانی که فرزندتان ۸ تا ۹ ماه سن دارد یعنی اینکه می‌تواند چهره‌های مختلف و غریبه و آشنا را تشخیص دهد، اگر در مواجه با افراد دیگر دچار ترس می‌شود به‌دلیل این است که ذهن او فرد را غریبه تلقی می‌کند و واکنش او به این اتفاق گریه خواهد بود.

  • کودکان ۱۰ ماهه تا ۲ سال:

با تشخیص والدین، جدا کردن کودکان در این سن از آن‌ها باعث ترس می‌شود. خیلی از افراد این موضوع را در تربیت کودک وابستگی کودک به والدین می‌دانند.

  • ترس در کودکان ۲ تا ۴ سال:

در این سن کودکان اغلب از ترسی که افراد بر آن‌ها متحمل می‌کنند می‌ترسند. به عنوان مثال برای او داستان ترسناکی درباره یک هیولا تعریف شده باشد. این هیولا باعث ترس کودک هنگام خواب، هنگام بازی و .. شود. این نوع ترس تا زمانی که قدرت فکری‌اش افزایش یابد با او همراه خواهد بود.

 

یکی ار مهمترین دلایل ترس و اضطراب فرزندان ما:

شاید مهمترین دلیلی که کودکان را میترساند دعوا های والدین و اوضاع متشنج خانه باشد و کودکان باور میکنند که والدین همدیگر را دوست ندارند و میترسند از تنها ماندن. پس به عنوان یک والد آگاه باید بدانیم مهمترین وظیفه ما ایجاد آرامش در خانواده و تربیت کودک بصورت صحیح است.

 

ترس در کودکان
ترس در کودکان و علت های آن

آیا باید نگران ترس‌های کودک بود؟

این سوالی است که دانستن پاسخ آن بسیار مهم و حائز اهمیت می‌باشد. در بالا اشاره شد که کودکان در سن‌های مختلف ترس‌های متفاوتی را تجربه می‌کنند که اگر شدت آن افزایش نیابد و تحت کنترل باشد مشکلی به‌وجود نمی‌آید. اما زمانی ترس کودک شما غیر عادی می‌باشد. مثلا ممکن است در سن ۴ سالگی حس ترسی را داشته باشد که از ۸ ماهگی تجربه کرده است. این موضوع کمی غیرعادی می‌باشد.

چگونه میتوانیم یک کودک شاد و موفق تربیت کنیم؟ اینجا کلیک کنید

 

چطور ترس در کودکان را از بین ببریم؟

بهتر است برای درمان ترس‌های غیرعادی که وجود دارد عجله نکنید و در تربیت کودک با حوصله باشید. والدین می‌توانند نقش بزرگی را در درمان ترس‌های موجود در کودکان ایفا کنند.

 

به فرزندمان احساس امنیت بدهیم

این حس را به فرزندان بدهید که در کنارشان حضور دارید و متوجه این موضوع شوند که شما در حال محافظ از او هستید. سعی کنید از برچسب زدن به کودکان مانند «ترسو بودن» یا جمله‌ای مثل «تو دیگه بزرگ شدی» خودداری کنید.

 

بعد از آگاهی و امنیت: مواجهه کودک با ترس

اگر کودک شما از هیولایی که در ذهن او وجود دارد می‌ترسد برای اینکه اثبات کنید هیچ ترسی وجود ندارد داخل کمد یا زیر تخت را با او بررسی کنید تا متوجه شود چیزی برای ترسیدن وجود ندارد. البته این ترفند ممکن است در کوتاه مدت پاسخگو باشد.

 

کمک گرفتن از روانشناس

اگر به هر دلیلی کارهای شما در خانه نتیجه‌ای نداشت به روانشناسان حوزه کودکان مراجعه کنید. اما به این معنی نیست که والدین در درمان قطعی سهمی نداشته و می‌توانند موضوع را کنار بگذارند.

ترس کودکان ممکن است با افزایش سن کاهش یابد اما همین‌طور که ذکر شد ممکن است بعضی از ترس‌ها غیر عادی باشد. شما از چه راه‌هایی برای کاهش ترس کودکان و تربیت کودک در این مسئله استفاده می‌کنید؟

 

 

اشتراک گذاری:

دوره های آموزشی مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.