وبلاگ

7 روش علمی برای تربیت یک فرزند موفق

تربیت فرزندان موفق

چند نکته علمی برای پرورش کودکان موفق

همه والدین دوست دارند که فرزندان موفق و شاد داشته باشند اما موفقیت برای افراد مختلف میتواند معنای متفاوتی داشته باشد.به طور کلی موفقیت یعنی دیدن و درک نتایج خوب و ایدعال در زندگی افراد که این مسیر موفقیت از کودکی شروع میشود و والدین آگاه میدانند که فرصت رو نباید از دست داد. کودکان موفق ویژگی های مشترکی دارند که در این مطلب از مسیر سبز به چند نکته مهم آن اشاره میکنیم.

 

چگونه فرزندان موفق تربیت کنیم

پس از دهه ها تحقیق علمی ، در اینجا لیستی از هفت کاری آورده شده است که هر والدینی می تواند برای ایجاد شرایط مطلوب برای موفقیت فرزندان در زندگی انجام دهد. این لیست جامع نیست ، اما نقطه شروع خوبی برای والدینی است که مایلند فرزندان موفقی تربیت کنند.

دوره رایگان تربیت کودک
برای شرکت در دوره رایگان تربیت کودک کلیک کنید

۱. والدینی گرم ، پاسخگو و پذیرنده باشید

در سال ۱۹۳۸ در دانشگاه هاروارد تحقیقاتی روی دانشجویان انجام شدکه در آن ۲۶۸ دانشجوی پسر مورد بررسی قرار گرفتند از جمله فرزند جان اف کندی و تمام آیتم ها از نظر سلامت جسمی , روحی و موفقیت آنها ثبت شد و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

محققان به یک نتیجه گیری واضح رسیدند:

افرادی که در خانواده آنها روابط خوبی بود در جوانی توانسته بودند موفقیت بیشتر و سلامت جسمی و روحی مطلوب تری داشته باشند و والدین در آرامشی که بوده در خانواده توانسته بودند بهتر کودک خود را تربیت کنند و آنها موفق تر بودند.

این نتیجه برای کودکان موفق تعجب آور نبود…

باولبی و آینسورث در دهه ۱۹۵۰ نظریه را ارائه کردند و بیان داشتند کودکی که تحت مراقبت گرم و پرستاری از یک مراقب قرار می گیرد می تواند دلبستگی ایمن داشته باشد. کودکی که دلبستگی مطمئنی داشته باشد احتمالاً رشد و نتایج مثبتی دارد.

علاوه بر این ، مغز انسان بسیار وابسته به تجربه است، معماری مغز توسط تجارب زندگی و تعاملات شکل می گیرد. یک تجربه با داشتن یک پدر و مادر گرم و پاسخگو ، پایه و اساس سلامت روان آینده را ایجاد می کند. خاطرات شاد در دوران کودکی منبع قدرت مادام العمر است.

بنابراین ، بهترین راه برای تربیت فرزندان موفق ، تبدیل شدن به یک پدر و مادر گرم ، پاسخگو و پذیرفته و ایجاد یک رابطه نزدیک والد و کودک است.

 

۲. آموزش کنترل احساسات به کودک برای موفقیت

توانایی تنظیم احساسات خود برای دستیابی به موفقیت و خوشبختی در این جهان بسیار مهم است. تنظیم عاطفی مهارتی نیست که با آن به دنیا آمده باشیم. برای ما بسیار مهم است که به فرزندان خود بیاموزیم چگونه احساسات خود را کنترل کنند.

با این حال ، آموزش تنظیم عواطف صرفاً دادن تمرین یا بازی برای بچه ها نیست. کودکان اصولاً خود را از طریق مشاهده والدین و دیدن چگونگی تنظیم خودشان تنظیم می کنند. اگر ما ناراحت باشیم و هر وقت رفتار بد بچه هایمان را سر زبان ها بیندازیم ، نمی توانیم انتظار داشته باشیم که بچه هایمان وقتی ناراحت می شوند، آرامش خود را حفظ کنند.

بسیاری از ما وقتی بد رفتاری کردیم مورد سرزنش و یا داد زدن قرار گرفتیم. بنابراین ، تنظیم عاطفی احتمالاً چیزی نیست که شما به آن تسلط داشته باشید. پس برای کمک به فرزندتان در زندگی ، در درجه اول و مهمترین چیز ، بر خودتنظیمی مسلط شوید و الگوی خوبی برای او شوید. سپس کودک شما یاد می گیرد که چگونه این کار را انجام دهد.

 

۳. به کودکان اجازه دهید گاهی برای خودشان تصمیم بگیرند

ما به عنوان والدین می خواهیم از فرزندان خود محافظت کنیم ، اما والدین مردد می تواند مانع رشد کودک شود. تصمیم گیری مناسب نیاز به تمرین دارد که فقط می تواند ناشی از تجربیات باشد.

با در نظر گرفتن ایمنی کودک اجازه دهید که گاهی تصمیم بگیرند حتی اگر اشتباه بود و به جای اینکه آنها را مجبور کنید از توصیه های شما پیروی کنند ، آنها را راهنمایی کنید. با این حال ، اگر آنها هنوز هم می خواهند این کار را به روش خود انجام دهند ، بگذارید عواقب طبیعی را متحمل شوند. تجربه کارآمدترین راه برای یادگیری تصمیم گیری مناسب است. خودمختاری همچنین به کودک امکان می دهد اعتماد به نفس و عزت نفس پیدا کند.

اگر فردی نمی خواهد موفق شود ، هر چقدر هم مجهز باشد نمی تواند موفق شود. یک فرد برای رسیدن به عظمت کاری که انجام می دهد باید انگیزه داشته باشد. علاوه بر یادگیری انتخاب خوب ، آزادی انتخاب انگیزه هم بسیار مهم است ، به خصوص در کارهای مدرسه.

اگر به بچه ها اجازه داده نشود خودشان تصمیم بگیرند ، انگیزه آنها را از دست می دهند. توانایی کودک در ایجاد انگیزه برای یادگیری و دستیابی به خود متکی، داشتن استقلال انتخاب است.

تربیت کودک موفق
ارتباط صحیح با کودک یعنی موفقیت او در آینده

۴- کودکتان را به چالش بکشید

کودکان انگیزه دارند که برای رسیدن به اهدافشان تلاش کنند. برای حفظ انگیزه تلاش لازم است ، اما موفقیت باید برای کودکان امکان پذیر باشد.

یک کار برای کودک وقتی خیلی آسان باشد ، اما همچنین انجام آن نیز بسیار چالش برانگیز است. چالش های کودکان را در چارچوب توانایی های فعلی خود ارائه دهید و بازخورد سریع آنها را ارائه دهید تا آنها بتوانند عملکرد خود را بهبود ببخشند.

درصورتی که کار در مدرسه خیلی آسان بنظر برسد ، می توانید به آنها کمک کنید تا مطالب بیشتری برای یادگیری پیدا کنند. اگر کار در مدرسه برای سطح فعلی کودک شما بسیار چالش برانگیز است ، با مدرسه کار کنید یا برای این کار به دنبال یک معلم خصوصی باشید.

 

۵. استفاده از پاداش و مجازات برای نتیجه را متوقف کنید، به ارزش آنها انگیزه بدهید.

همه انگیزه ها برابر نیستند. پاداش و مجازات فقط انگیزه بیرونی ایجاد می کند ، که راه حل طولانی مدت خوبی نیست.

ممکن است بتوانیم بچه ها را در جوانی با استفاده از پاداش و مجازات وادار به انجام کار در مدرسه کنیم. اما اگر آنها یادگیری یا مدرسه را دوست ندارند ، در نهایت ترک می کنند ، یا در آن کار ضعیفی انجام می دهند.

برای کمک به کودکان در ایجاد انگیزه ذاتی ، ارزش ها را برای او به تصویر بکشید. رفتن به مدارس و یادگیری فقط مربوط به گرفتن نمره خوب نیست. این در مورد کسب دانش و رشد به عنوان یک شخص است.

فقط اگر بچه ها از یادگیری لذت ببرند ، انگیزه ذاتی برای موفقیت دارند و از انجام آن لذت می برند. بنابراین ، سعی کنید به فرزندتان انگیزه یادگیری بدهید و از یادگیری لذت ببرید.

 

۶. آموزش نظم و احترام برای تربیت فرزندان موفق

مهربان و محکم بودن ویژگی والدین مقتدرانه است که به طور مداوم با موفقیت یک کودک در ارتباط است. کودکانی که والدینشان مقتدر هستند تمایل دارند که در مدرسه بهتر عمل کنند ، مقاومت بیشتری داشته باشند ، مهارت های مقابله ای بهتری دارند و احتمال ترک تحصیل در مدرسه کمتر است.

والدین “سرسخت” اغلب می ترسند که مهربانی به فرزندانشان باعث ضعف آنها شود. اما مهربان بودن به معنای مجاز بودن نیست. اینها دو چیز جداگانه است. مجاز بودن به این معنی است که شما خونگرم و مهربان هستید ، اما نمی توانید قوانینی تنظیم کنید یا مرزها را حفظ کنید. اما مهربان و محکم بودن به این معنی است که شما می توانید با مهربانی به کودک خود اطلاع دهید که مرزها و قوانین چیست و سپس آنها را محکم اجرا کنید.

فرزندپروری مثبت نوعی محبوبیت والدین معتبر است که می توانید از آن استفاده کنید. 

 

والدین استدلالی یکی دیگر از روشهای معتبر آموزش درست و غلط به کودکان است. علاوه بر دستورالعمل های مثبت و احترام متقابل ، به کودک تفکر انتقادی نیز می آموزد و مهارت های استدلال آنها را تقویت می کند ، که امروزه در جامعه به شدت به آنها نیاز داریم.

 

۷. با توجه به علم کودک موفق بسازید نه افسانه ها

“کاری کنید که آنها کارهایشان را انجام دهند” ، “عشق سخت” و غیره توصیه های محبوب والدین است که می توانید در اینترنت پیدا کنید. دانش نشان می دهد که این افسانه ها نه تنها در تربیت کودکان سالم شکست می خورند ، بلکه برخی از آنها برای کودکان مضر است.

والدین خوب بودن یک هنر است. همه می توانند این کار را متفاوت انجام دهند زیرا هر کودکی متفاوت است. اما حقایق جهانی نیز وجود دارد ، مهم نیست که کودک شما چقدر متفاوت باشد.

و این همان معنای فرزند پروری مبتنی بر علم است. هیچ آموزه ای ، هیچ عقیده ای ، هیچ اعتقادی شخصی ، هیچ تعصبی. فقط حقایقی که دانشمندان از طریق تحقیق دقیق بررسی شده برای کمک به مادران و پدران در تربیت بچه های شکوفا کشف کرده اند.

 

نکته مهم در مورد چگونگی تربیت فرزندان موفق

نکته اصلی ، مسائل مربوط به نقش والدین است! وقتی ما رویکردهای مبتنی بر علم را در زمینه فرزندپروری اتخاذ می کنیم ، می توانیم تحول عظیمی در زندگی فرزندان خود ایجاد کنیم.

 

برگرفته از : parentingforbrain.com

اشتراک گذاری:

دوره های آموزشی مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.