وبلاگ

روش صحیح تربیت فرزند ، با استفاده از برنامه ریزی ذهن فرزندمان

تربیت فرزندان موفق

کلید طلایی در روش صحیح تربیت کودک بالا بردن اعتماد به نفس کودکمان است. خیلی از افراد دوست دارند کودکانی با اعتماد به نفس داشته باشند اما وقتی به رفتارها و آموزش والدین توجه کنید متوجه می‌شوید که روش صحیح تربیت کودک خود انجام نمی‌دهند و رفتارهای را که با کودکان خود انجام می‌دهند که پدر و مادرشان با آن‌ها انجام دادند.  و به‌صورت ناخودآگاه  کپی شده رفتارهای اجدادشان است البته رفتارهای گذشتگان ما به این خاطر است که آن‌ها در عصری بزرگ شدند که نحوه دسترسی آن‌ها به آموزش و روش‌های نوین فرزند پروری موفق کم بوده و با این سطح عظیم از فناوری و ارتباطات که در حال گسترش نیز می باشد آشنا نبودند.

پس اولین نکته این مطلب است که نباید خود را یک فرد قربانی بدانید و فرزندان خود را قربانی این رفتارها کنید قربانی‌ها هیچ موقع راه‌حلی برای مسائل خود پیدا نمی‌کنند ، چراکه این بهانه‌ها  باعث شده  آن‌ها در این سطح از زندگی بمانند البته مطمئنم هستم، تاثیر جملات مثبت بر تربیت کودک و شخصیت آن یکی از موارد مهمی است که باید بیاموزیم و همواره از آن استفاده کنیم.

شما که این مقاله را می‌خوانید جز این دسته از افراد نیستند چراکه شما به دنبال رشد و پیشرفت هستید و به همین دلیل برای این مقاله وقت گذاشتید و در حال مطالعه آن هستید هیچ پدر و مادری نمی‌تواند بدون دانش و آگاهی در رشد خود و فرزندش تأثیری داشته باشد.

 لازمه رشد و افزایش عزت‌نفس و اعتماد به نفس درکودکان شما بالا بردن سطح آگاهی خودتان است

 

چگونه عزت نفس و اعتماد به نفس فرزندم را بالا ببرم؟

  • ۱- فرزندانتان به اعمال شما توجه دارند

فرزند  شما دقیقاً رفتارها و صحبت‌های را خواهد داشت که شما با همسرتان و خانواده خوددارید و دقیقاً وی فردی خواهد شد که شما هستید اگر شما مرتب در منزل پرخاشگری کنید و از الفاظ رکیک در منزل استفاده کنید فرزند شما نیز به‌صورت ناخودآگاه نیز این کلمات استفاده می‌کند چند وقت پیش فردی را دیدم کهِ فرزند وی از یک کلمه نامناسب در الفاظش استفاده کرد و مادر این فرزند نیز به او گفت، این حرف را نزن ،این حرف خوب نیست، من می‌دانستم این بچه پنج‌ساله به این دلیل این حرف را بیان کرده  است که در منزل از آن استفاده‌شده است. داشتن آرامش در خانواده و احترام گذاشتن به اعضا خانواده از مهمترین عوامل رشد و تربیت کودک و خانواده است.دیاک چوپرا می‌گوید نقشه عصبی کودکان در سه تا چهار سال ابتدایی زندگی‌شان کاملاً مشابه با بزرگسالانی است که در زندگی این کودک نقش اساسی و مهم بازی می‌کنند . این احتمال وجود دارد این  کودک با همین نقشه عصبی یعنی با همین باورهای که در سنین کم در او نقش بسته است برای تمام عمر زندگی می‌کند. در طی تحقیقاتی که انجام دادم متوجه شدم اکثر کودکانی که والدین معتاد داشتند خود نیز  معتاد شدند.

نه‌تنها رفتارهای شما در خود فرزندانتان اثر دارد بلکه در اکثر مورد فرزند شما با افرادی دوست می‌شود یا ازدواج می‌کند که بخشی از خصوصیات مادر یا پدر خود را داشته باشد . پس مهم‌ترین نکته این مطلب از مسیر سبز این است اگر قصد دارید فرزند شما باعزت نفس و با اعتمادبه‌نفس باشد باید روی رشد خودتان سرمایه گذاری کنید.

  • ۲-  حکاکی باورها بر ضمیر ناخودآگاه

کلام تأثیر زیادی بر افزایش عزت‌نفس درکودکان خواهد داشت همان‌طور که ثمره یک میوه خوب و سالم داشتن ریشه قوی است و باید به این ریشه اهمیت داد ذهن فرزند شما نیز همانند‌ریشه است و شما در آینده ثمره همان ریشه را خواهید دید آیا مدام به فرزندان خود برچسب از قبیل ترسو ،خاک‌برسر دست‌وپا چلفتی بی‌عرضه و غیره می‌زنید اگر این برچسب‌ها را مرتباً به فرزند خود می‌گوید انتظار نداشته باشید یک فرد باعزت نفس و با اعتمادبه‌نفس باشد.

پیامبر اکرم(ص) می فرماید: فراگیری دانش در کوچکی ،مانند نقشی بر سنگ است. پس هیچ‌وقت برچسب منفی برای فرزندان خود استفاده نکنید و همیشه از جملات مثبت استفاده کنید اگر فرزندانتان اشتباهی کرد او را سرزنش یا تنبیه نکنید این موضوع باعث خواهد در بزرگ‌سالی فردی ریسک‌پذیر نباشد و اگر قصد داشته باشد کاری انجام بدهد نجواهای کودکی مدام در ذهن او می‌گوید اشتباه نکن اگر اشتباه کنی شکست می‌خوری ولی اگر بعد از هر اشتباه به فرزند خود بگوید اشکالی ندارد یک‌بار دیگر انجام بده تا موفق شوی در ناخودآگاه او تسلیم نشدن حک می‌شود و به او یاد می‌دهید اگر اشتباه کردید با اقدامات بعدی موفق خواهید شد و این ترس از اشتباه کردن در بزرگ‌سالی در و کاهش پیدا خواهد کرد.

روش های صحیح تربیت کودک

 

  • ۳-  یکی از روش های صحیح تربیت کودک ، نگهبانی از ورودی‌های ذهن اوست

تقریباً ۹۶ درصد ضمیر ناخودآگاه فرزند شما در سن کودکی بین سه تا هفت سال برنامه‌ریزی می‌شود ابن برنامه‌ریزی بخشی توسط شما خواهد بود و بخشی دیگر از طریق رسانه انجام می‌گیرد مراقب باشید که فرزندتان هر کارتونی را نگاه نکنید اکثر برنامه‌های کارتونی ترسو و خشم را در کودکان پرورش می‌دهند و این موضوع به دلیل این است که این برنامه توسط کارشناس خبره روانشناس بررسی نمی‌شوند و اشخاصی که این برنامه‌ها را تولید می‌کنند از سبک‌های شخص یا دیکته شده استفاده می‌کنند.

خودتان برای فرزندتان کارتون‌های علمی یا انگیزشی که می‌دانید باورهای درست در فرزندتان نهادینه می‌کند تهیه کنید البته این موضوع به این بستگی دار که خود شما در چه سطح از دانش و آگاهی هستید میزان دانش شما هر چه باشد به همان میزان می‌توانید در افزایش عزت‌نفس کودک خود تأثیر بسزایی داشته باشد در اکثر مشاورها وقتی‌که افراد از ضعف عزت‌نفسشان صحبت می‌کنند با تجزیه‌وتحلیل های که انجام می‌دهم متوجه می‌شوم رفتارهای والدین  تأثیر بسزایی در شکل‌گیری عزت‌نفس آن‌ها و تربیت کودک داشته است.

  • ۴- رفتارهای کلیدی در تربیت فرزند

فرزندتان را مرتب تشویق کنید از نمره‌های خوب او تعریف کنید از رفتارهای خوب او تمجید کنید به بگوید بسیار باهوش و بااستعداد است در برخی موارد حس مسئولیت‌پذیری به او بدهید مثلاً در تاکسی پول را به او بدهید تا به راننده بدهد یا هنگام خرید اجازه دهید او پول را به مغازه‌دار بدهد سعی کنید ارتباط اجتماعی او را بالا ببرید تا در بزرگ‌سالی فرد خجول و ترسو نباشد.

به‌هیچ‌وجه او را تنبیه جسمانی نکنید این تنبیه جسمانی باعث می‌شود به‌شدت از شما دور شود و در بزرگ‌سالی با شما راحت نباشد چون در ناخودآگاه او خشم‌ها و ضرب و شتم های شمادر ذهنش ثبت‌شده است بزرگ‌ترین اشتباه تربیتی این است که فرزندتان را تنبیه جسمانی کنید شاید از شما ترس داشته باشد اما شما در بزرگ‌سالی هیچ‌وقت محبت واقعی او را نسبت به خود نخواهید دید و در ناخودآگاه خود از شما تصاویری از خشم و خشونت نهادینه دارد منظور من از محبت واقعی این است که با شما در دل نخواهد کرد به شما ابراز احساسات نمی‌کند با شما کم‌حرف خواهد زد و موارد دیگر که باعث می‌شود ازلحاظ عاطفی از شما طلاق بگیرد .

تاثیر حرفهای منفی روی کودکان

من کیستم؟!
«تو آخرش چیزی نمی‌شی»، «تو فقط مایه دردسری»، «پشیمان‌می‌شی، حالا می‌بینی»، «خیلی ابلهی»، «تو هم مثل عمویت بداخلاق هستی» و …
بسیاری از کودکان بر مبنای همین شیوه گفتگو بزرگ می‌شوند. این روش تربیت کودک همیشه و برای هر نسلی مخرب است. درواقع کودکان با تمام نشاط و هوشی که دارند، همان‌گونه که ما از آن‌ها توقع داریم، بار می‌آیند و سرنوشتشان را پی‌ریزی می‌کنند. بنابراین به‌کارگیری هر جمله منفی واقعاً مخرب است.کودکی را فرض کنید که هنگام بازی از یک درخت بالا رفته است. مادرش با صدای بلند و عصبانی از توی اتاق فریاد می‌زند، می‌افتی، مراقب باش، چقدر تو احمقی، ابله، کودن، بی‌عرضه نفهم و…

همه این نوع خطاب‌ها نه‌تنها در همان لحظه احساسات بدی در بچه‌ها ایجاد می‌کند، بلکه تأثیراتی مثل هیپنوتیزم دارد و مانند بذری در ذهن کودک کاشته می‌شود. در ضمیر ناخودآگاه او عمل می‌کند و تبدیل به حقایق مسلمی در شخصیت کودک می‌شود. پیام هیپنوتیزم درواقع شخص را تحت تأثیر قرار می‌دهد و فرمان را به‌طور نا هوشیار انجام می‌دهد. همه می‌دانند که این کار در درمان‌های پزشکی اثر قابل‌ملاحظه‌ای داشته است، اما چیزی که بیشتر مردم نمی‌دانند، این است که هیپنوتیزم می‌تواند هرروز اتفاق بیفتد و ذهن بشر،‌ بیشتر هنگام بیداری و در حالت هوشیاری کامل با هیپنوتیزم درگیر است. به عبارتی، ‌هر بار که ما درباره موضوعی صحبت می‌کنیم، وارد ضمیر ناخودآگاه فرزندانمان می‌‌شویم و برای آن برنامه‌ریزی می‌کنیم. اگرچه اصلاً چنین قصدی نداریم!

 تأثیر پیام بر ضمیر هوشیار و نا هوشیار

ذهن کودک مملو از سؤال‌های مختلف است. به‌طور مثال «من کیستم»، «از کجا آمده‌ام»، «من به چه دردی می‌خورم!» و … به همین دلیل است که ذهن بچه‌ها به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای تحت تأثیر عبارت‌هایی است که ما با جمله «تو … هستی.» به آن‌ها خطاب می‌کنیم. وقتی پیام شما جملاتی از این قبیل باشد: «تو چقدر تنبلی» یا «تو بی‌نظیری» آن‌ها این گفته‌های ما بزرگسالان را مهم می‌دانند و آن را در اعماق ضمیر نا هوشیار خود ثبت می‌کنند. گاهی از بزرگسالان شنیده‌ایم که «من بی‌مصرف هستم، خودم می‌دانم» این‌گونه عبارت‌های اخطاری منفی، بارها و بارها در بزرگسالی، تأثیر خود را در زندگی فرد برجای می‌گذارد. زیرا این افکار در ابتدای زندگی یعنی درزمانی که فرد نمی‌تواند درباره حقیقت آن‌ها چون‌وچرا کند، به ذهن او القا شده است. بچه‌ها با خود فکر می‌کنند که بزرگ‌ترها همه‌چیز را می‌دانند، بنابراین وقتی به کودک می‌گوییم تو دست‌وپا چلفتی هستی یا آتش‌پاره‌ای ممکن است ابتدا با پرخاشگری مخالفت خود را نشان دهد، اما ته دل، با ناراحتی این موضوع را می‌پذیرد. چون شما بزرگ‌ترید و حق با شماست. پیام شما روی هر دو سطح هوشیار و نا هوشیار ضمیر او تأثیر می‌گذارد  و در تربیت کودک تاثیر گذار است.

ثبت همه اتفاقات در ذهن شما

هر حادثه،‌ صحنه، صدا و حتی هر کلام در مغز ما بایگانی می‌شود. یادآوری تمام این خاطرات تقریباً امکان‌پذیر نیست، اما همه آن‌ها روی چین‌وچروک‌های مغز جا گرفته است. هر چیزی که ما به‌صورت ارادی و غیرارادی می‌شنویم در مغز ما حک می‌شود، اما ما همه اطلاعات را همزمان به یاد نمی‌آوریم. به‌هرحال کودک هم از این قاعده مستثنا نیست.

تابه‌حال به چیزهایی که وقتی ظاهراً کودکتان حواسش پرت است، درباره او گفته‌اید، فکر کرده‌اید؟! همه‌چیز ارادی یا غیرارادی در مغز حک می‌شود. پس به قدرت فوق‌العاده‌ شنوایی او شک نکنید. این حتی شامل زمانی که بچه‌ها در خواب هستند و حتی خواب می‌بینند هم می‌شود. بنابراین وقتی درباره فرزندتان حرف می‌زنید مراقب باشید و یادتان باشد که حرف‌های شما به‌طور مستقیم در ذهن کودک ضبط می‌شود. بهترین تأثیر را وقتی می‌گذارید که کودک شما را زیر نظر دارد و شما نزد دیگران از او تعریف و تمجید می‌کنید.

پیام‌های تأثیرگذارتر

ما در زندگی روزمره به کودکانمان پیام‌های ضدونقیضی می‌دهیم. گاهی که حالمان خوب است می‌گوییم «پسرم بازی بس است. بهتر است کمی بنشینی» و وقتی حالمان خوب نیست و عصبانی هستیم می‌گوییم «بس است دیگر، خفه شو، احمق بی‌شعور» در این موقع ما باحالتی عصبانی با کودک صحبت می‌کنیم که در ذهن کودک نقش می‌بندد. کودک با خود می‌گوید: «پس این چیزی است که پدر یا مادر در مورد من فکر می‌کنند.» کلماتی که والدین در زمان عصبانیت به کار می‌برند، به طرز قابل‌ملاحظه‌ای در تربیت کودک تأثیرگذار است. پیام‌های مثبت به‌اندازه پیام‌های منفی کارساز و ماندگار نیستند. به همین دلیل همیشه و به‌خصوص در مواقع بحران باید با نگاهی نافذ و القای پیام‌های مثبت به او بگوییم: «هر اتفاقی که بیفتد، تو بازهم برای ما مهمی. تو بهترینی»

 

 

روش صحیح تربیت کودک:

درک شخصیت و خلق و خوی کودک یکی از اصلی ترین روش صحیح تربیت کودک مناسب کودکان است که سبب شناسایی بهتراستعدادها و تمایلات کودکان نیز می شود.روش های متفاوتی برای تربیت کودک وجود دارد که والدین می توانند با آگاهی از آن ها کودکان خود را تربیت کنندو یک روش قطعی و صحیح برای تربیت کودکان وجود ندارد.

نحوه برخورد با کودکان

نحوه برخورد والدین با کودکان ارتباط مستقیمی با تربیت آنان دارد . برخورد های تربیتی والدین شامل میزان عشق و محبت و محدودیت هایی برای فرزندانشان است به طوری که مجبت والدین به فرزندان موجب ایجاد احساس آرامش کودکان و برقراری ارتباط بهتر کودک با والد می شود،هم چنین والدین با محدودیت هایی که برای فرزندان خود قایل می شوند می توانند عکس العمل غیر متعادل وتندی در مقابل رفتار کودک خود نشان ندهند و در مقابل او سلطه جویانه ظاهر شوند. واکنش تند والدین در مقابل کودکان سبب می شود والدین کودکان خود را تنبیه بدنی کنند و هیچ پیشبرد تربیتی برای کودکان ندارد اما واکنش متعادل باعث می شود تا والدین به نتیجه دلخواه خود در تربیت کودک برسند. والدین باید با بهره گیری از این ۴ روش و الگوهای متفاوت تربیتی ، یک شیوه متعادل تربیتی را بکار گیرند وعشق خود را نثار کودکان کرده و با تعیین محدودیت ها، آن ها را در مسیر درست قراردهند. والدینی که از شیوه تربیتی محبت زیاد در مقابل کودکان استفاده می کنند،باید صحبت بیشتری با فرزندان خود داشته باشند ووقت بیشتری را صرف آن ها کنند .

 

شیوه درست تربیت کودکان
روش صحیح تربیت فرزند

 

 روش های تربیتی صحیح فرزندان در خانواده

والدینی که از روش قرار دادن محدودیت های زیاد برای تربیت کودکان استفاده می کنند باید قبول کنند که روش صحیحی را به کار نمی برند و مانند زمان های قدیم دیکتاتورانه با کودکان رفتار می کنند. هدف از تربیت کودکان، باید آموزش احترام گذاشتن متقابل به آن ها و آماده کردن آن ها برای پیروی از قوانین اجتماعی است و فرقی نمی کند که کدام شیوه تربیتی را بکار می برید.شما باید روش صحیح تربیت کودک را انتخاب کنید که با آن ارتباط بهتری برقرار کرده اید . برخی از والدین شیوه ای را بر می گزینند که والدینشان برای تربیت آنان داشته است زیرا می پندارند که این شیوه بر روی آنان تاثیر گذار بوده اما برخی از والدین با شیوه تربیتی که والدینشان برای آنان داشته به هیچ وجه موافق نیستند.محبت و محدودیت زیاد بهتر از محبت و محدودیت کم عمل می کند زیرا میزان محبت و محدودیت کم سبب ایجاد شخصیت پایین در کودکان می شود.برخی از والدین به دلیل اینکه کودکانشان برداشت منفی از گفته ها و کارهایشان نداشته باشند ترجیح می دهندهیچ کاری به کار فرزندش نداشته باشند که چنین تصوری کاملا سطحی و به علت ساده کردن وظایف است و هیچ تاثیری درتربیت فرزند ندارد.

از اجبار و زور به کودک دوری کنید

هیچ گاه زور و اجبار غیرضروری را به فرزندان خود تحمیل نکنید وبیش از اندازه آن ها را خسته نکنید تا مجبور شوند دست به مخالفت های شدید بزنند و بهتر است به جای متوسل شدن به زور با محبت فراوان با کودکتان برخورد کنید.عشق و محبت خود را تا جایی که توان دارید نصیب کودکان کنید ودر صورت لزوم حد و مرزهای مشخصی برای آن ها تعیین کنید. از شیوه پرخاشگرانه و سلطه جویانه فقط در زمانی استفاده کنید که جان فرزندانتان در خطر بود .

با کودک متعادل رفتار کنید

زمانی با کودکان متعادل رفتار کنید که کودکان ملزم به انجام کاری هستند مانند رسیدن زمان خواب کودکان . واکنش غیرفعال ( یعنی واکنش نشان ندادن در مقابل کارهای کودک ) کاربرد دارد که کودک نوشیدنی را از دهان خود بیرون می ریزد در چنین مواقعی طوری وانمود کنید که کودک تصور کند شما فکر می کنید کار او کاملا تصادفی بوده است.در این مواقع دا دزدن سر کودک و یا تنبیه او اشتباه است زیرا کودک با انجام این واکنش ها کار خود را تکرار می کند. بر اساس موقعیت های مختلف شما ملزم به تغییر روش های تربیتی خود هستید و لازم است درموقعیت های مختلف، متعادل، منفعل و سلطه جو رفتار کنید . در آخر به این نکته توجه کنید که کودکان امروز متفاوت تر از کودکان قدیم هستند و دوست ندارند پند و اندرز بشنوند پس لازم است با آنان با شیوه درستی رفتار کرد.

 

نحوه برخورد والدین با کودک

نکات طلایی برای تربیت بهتر فرزندان

اگر از شیوه های تربیتی متفاوت برای کودکان استفاده می کنید ، رعایت این نکات برای تربیت کودکان بسیار مهم است:

احترام به شخصیت کودک

احترام به شخصیت کودک سبب می شودآن ها این احترام را ببینند و در مقابل به شما احترام بگذارند پس بهتر است همان گونه که دوست دارید با شما رفتار شود با کودکتان رفتار کنید.

در استفاده از روش های تربیتی صبور باشید

اگر از یک شیوه نتیجه نگرفتید مایوس نشوید و آن را ادامه دهید وهرگز قواعدتان را زیر پا نگذارید.

شیوه تربیتی متناسب با کودک خود را بیابید

قبل از تنبیه منظورخود را به کودکان بفهمانید زیرا گاهی اوقات والدین منظور خود را به درستی بیان نمی کنند و یا ازکودکشان توقع فراوان دارند.

به دنبال ریشه بعضی رفتارها در کودکانتان باشید

علت رفتار نا شایست کودکتان را بشناسید زیرا برخی کودکان اگر از واقعه یا حادثه ای متاثر شوند ، در واکنش به آن دست به رفتارهای نادرست و غیرقابل توجیه می زنند.

اشتراک گذاری:

دوره های آموزشی مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.