وبلاگ

همه چیز درباره تربیت جنسی کودکان و نوجوانان

تربیت کودک از ظریق ذهن

معمولا توی کشور ما و شاید خیلی از جاهای دنیا بخاطر فرهنگ، افکار یا هر چیز دیگه ای وقتی صحبت از تربیت جنسی کودکان میشه معمولا پدر و مادر ها نمیدونن باید چی بگن یا میترسن و سرخ و سفید میشن و نمیدونن چیکار کنن!

خیلی ها فکر میکنند شاید معنیش اینه که مسائل جنسی (سکس) رو باید به کودک آموزش داد. اما باید بگویم که تربیت جنسی کودک خیلی فراتر از این هاست و وقتی کودک به دنیا میاد آموزش جنسی اون هم مثل بقیه مسائل تربیتی باید باشه و رشد کنه تا بتونه اولا شناخت کافی نسبت به بدن خودش، جنس مخالف داشته باشه و بعد هم بتونه به سوالات و کنجکاوی هایی که در ذهن همه کودکان هست جوابی درستی بده تا نهایتا بتونه صحیح زندگی کنه، از خطراتی مثل تجاوز جنسی به کودک در امان باشه و نهایتا بتونه رابطه درستی با همسر خودش در آینده داشته باشه.

در این مقاله و آموزش من یزدان مهربانی به شما یاد میدم چطور به سوالات جنسی کودکان به درستی پاسخ بدهید و چگونه آموزش مسائل خصوصی به کودکان رو پیش ببرید. با من همراه باشید …

 

آموزش مسائل جنسی به کودکان

در قدم اول باید این رو بپذیریم که بچه ها بسیار کنجکاو، جستجوگر و دنبال کشف چیزهای جدید هستند و این طبیعت همه کودکان است. وقتی که این موضوع رو پذیرفتیم دیگه از سوالات و کنجکاوی های اونها عصبانی و خسته نمیشیم و سعی میکنیم در کنارشون باشیم تا بتونن بهتر جهان هستی، خودشون و اطرافشون رو کشف کنند و بشناسند.

وقتی کودک با سوالات زیادی در مورد مسائل جنسی مثل: بچه چطور میره تو شکم مامان یا سوال کودکان در مورد نوار بهداشتی و … اولین کاری که والد باید انجام بدن اینه که کاملا خونسرد و طبیعی رفتار کنند تا فرزندشون فکر نکنه که این یه مسئله خیلی پیچیده و بزرگ هست چون ممکنه کنجکاوتر بشه و بخواد از جای دیگه جواب سوالاتش رو بدست بیاره.

پس با خونسردی یه پاسخ ساده و قابل فهم در خور سن و درک کودک بهش میدیم و به هیچ عنوان عصبانی و برانگیخته نمیشیم. کسانی که در کودکی مورد تعرض جنسی قرار گرفته اند قطعا والدین آنها این آموزش ها رو دست کم گرفتند یا اصلا در موردش اطلاعاتی نداشتند.

یه نکته مهم: به هیچ عنوان در مورد سکس یا چگونگی انجام اون با کودک نباید حرف بزنید و اگر در این مورد سوالی پرسید با سوال جواب بدید مثلا بگیم تو در این مورد چی فکر میکنی و ببینیم چقدر و چگونه این اطلاعات رو بدست آورده و بعد با آرامش یه جواب مثل این که یه رابطه عاشقانه فقط بین پدر و مادره که وقتی بزرگتر شدی خودم بهت میگم.

 

برخورد صحیح والدین با خودارضایی کودکان

هرموقع که یکی از موارد بالا رو دیدید اولا کاملا خونسر باشید و اصلا عصبانی نشید و مخصوصا داد نزنید و فقط کافیه که حواس کودک رو به موضوع دیگه پرت کنید و اصلا در این مورد هیچ حرفی باهاش نزنید. این موضوع برای دکتر بازی کودکان هم صدق میکنه.

من در این مورد یه آموزش ویدیویی خیلی کامل آماده کردم که حتما ببینید.

خود ارضایی در کودکان

معمولا پدر و مادر ها رفتار هایی از کودکشون میبینن مثل اینکه دمر میخوابه یا خودش رو به گوشه مبل یا لبه بالش میماله و یا کودک رو در هنگام دست زدن به آلتش دیدن و نمیدونن با این رفتار اون باید چیکار کنند.
همونطور که قبلا گفتم کودکان در حال شناخت خودشون و دنیای اطراف خودشون هستند و وقتی به هر دلیل به اندام تناسلی خودشون دست میزنند یا بازی میکنند احساس خوبی پیدا میکنند و هر کسی دوست داره احساس خوب رو دوباره تجربه کنه و کودکان هم از این موضوع مبرا نیستند مخصوصا اگر محیط خانه و خانواده شاد و آروم نباشه و دعواهای مداوم والدین و یا … احساس ترس و اضطراب به کودک بده معمولا به سراغ احساس خوب خودش میگرده و ممکنه خود ارضایی کنه. البته اینو بگم که این حرکت کودکان واقعا خودارضایی نیست و فقط به دنبال کنجکاوی و احساس خوب میگردند.

 

برخورد صحیح والدین با دکتر بازی کودکان 

 

نام صحیح اندام تناسلی برای کودکان

خیلی از پدر و مادر ها و یا اطرافیان کودکان روی اندام تناسلی فرزندانشون اسم میگذارند و یا اسم های خنده دار و یا شوخی های جنسی با اونها میکنند که این موارد کاملا اشتباه هست و به هیچ عنوان نباید این کارها رو انجام داد.

بهترین اسم برای اندام تناسلی کودکان همان اندام خصوصی هست که کودک یاد بگیره خصوصی هست و فقط پدر و مادر و خودش میتونن ببینن و یا گاها دست بزنند و باید بهشون یاد بدیم اگر فرد غریبه یا حتی آشنا خواست به جای خصوصی اونها دست بزنه با داد زدن و صدا زدن پدر و مادر از اونجا دور بشن تا خدای نکرده مورد تجاوز جنسی قرار نگیرند.

 

یه نکته مهم: ۹۰ در صد کودکانی که مورد تجاوز جنسی قرار میگیرن بخاطر نداشتن ارتباط صمیمی یا ترسی که از والدین خود دارند اصلا ب اونها نمیگن و با این موضوع آذار دهنده بزرگ میشن و تاثیر بسیار مخربی در آینده و شخصیت اونها داره. پس تربیت جنسی کودکان و نوجوانان رو دست کم نگیریم و با آگاهی فرزندانمون رو بزرگ کنیم.

دوست من ممنونم که تا اینجا همراه من بودی. موارد گفته شده در این مقاله فقط گوشه ای از بحث تربیت جنسی فرزندان ما است و خیلی کاملتر و قابل فهم تر در دوره تربیت جنسی کودکان و نوجوانان که بصورت فایل های تصویری و صوتی هست توضیح دادم که میتونید از لینک زیر و با قیمت خیلی پایین این دوره بینظیر رو تهیه کنید و روی آگاهی و امنیت خودتون و فرزندانتون کار کنید.

اشتراک گذاری:

دوره های آموزشی مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.