همه چیز در مورد اعتماد به نفس

اعتماد به نفس چیست و چه تاثیری در موفقیت ما دارد؟
اعتماد به نفس یعنی این که هر شخصی خودش را با تمام ویژگی های که دارد باور کند و خود را همانطور که هست دوست داشته باشد. به بیان ساده تر می توان گفت اعتماد به نفس یک نوع خود باوری است؛ یعنی این که فرد خودش را با تمام کم و کاستی های درونی و بیرونی قبول داشته باشد.

می توان گفت اعتماد به نفس اندیشه و باور شما نسبت به روح و روان خود به عنوان یک فرد توانا می باشد. اعتماد به نفس این نیست که شما از هیچ چیز نترسید بلکه به این مفهوم است که شما در مواجه شدن با مشکلات و سختی ها خود را باور دارید و اطمینان دارید که می توانید موانع و مشکلات را از سر راه خود بردارید.

افردی هستند که اعتماد به نفس پایینی دارند، آن ها می توانند بر روحیه فرد تأثیر بدی ایجاد نمایند؛ برای مثال افرادی هستند که از لحاظ ظاهری اعتماد به نفس پایینی دارند. اینگونه افراد در زندگی معمولی دچار مشکلاتی از قبیل گوشه گیری در مجالس و مهمانی می شوند و احساس می کنند کسی به آن ها توجه نمی کند. این امر باعث تنهایی آن ها می شود.
کمبود اعتماد به نفس چه تبعاتی دارد

کمبود اعتماد به نفس می تواند در زندگی مشترک و همچنین زندگی شغلی تأثیر منفی داشته باشد؛ این افراد انگیزه ای برای پیشرفت در کارشان را ندارند. برای بررسی بهتر اعتماد به نفس در یک مقیاس بزرگتر می توان گفت که این گونه از افراد بی هدف هستند و از انجام کارهایی که به آن ها سپرده می شود، سر باز می زنند زیرا فکر می کنند که توان انجام کاری که به آن ها داده شده است را ندارند.

اما زمان آن رسیده است که طرز فکر خود را عوض کنید و به خود باوری دست پیدا کنید و اینکه شما قادر به انجام کارهایی هستید که افراد به شما می سپارند.

باید بگوییم که اعتماد به نفس آن نیست که شما خود را در آیینه ببیند و از دیدن خودتان خوشحال شوید؛ بلکه باید بگوییم که اعتماد به نفس داشتن یعنی این که شما خود را به عنوان یک فرد ارزشمند باور داشته باشید.

 

مدیتیشن اعتماد به نفس – اجازه دادن برای قویتر شدن خودتان
 
قرار گرفتن افراد در محیط های متفاوت بر فقدان اعتماد به نفس آن ها اثر می گذارد که یکی از آن ها شامل محیط اجتماعی پیرامون فرد می شود. ممکن است افرادی مانند دوست یا همکار، قیافه شما را تمسخر کنند و موجب عدم اعتماد به نفس شما شوند. یک مورد دیگر خانواده و محل زندگی شما می باشد. فردی که در خانواده خود هیچ گاه مورد حمایت والدین خود قرار نگرفته است، با این فکر که هیچ کس او را نمی خواهد و دوست ندارد بزرگ می شود و این ذهنت را همیشه با خود دارد و دلیلی برای پایین آمدن اعتماد به نفس این افراد می شود.

نداشتن اعتماد به نفس شما را تبدیل به یک دشمن علیه خودتان می کند و با فکر کردن به این که اگر من فردی زیبا با قدرت و توانایی زیادی بودم، اگر مانند دیگران طناز بودم، اگر می توانستم هر چیز را آن طور که می خواستم تغییر دهم و… این موارد باعث می شوند همه نقاط مثبت تان در ذهن شما نابود شود. این نوع از فکرها حتی زمانی که افراد دیگر از ما تعریف و تمجید می کنند، همواره با ما خواهد بود و یک ندای درونی وجود دارد که تعریف و تمجیدها را نادیده بگیریم.

برای تقویت اعتماد‌به‌نفس خود چه کنیم
باید به این نکته مهم توجه کنید که همه افراد از قدرت و توانایی یکسانی برخوردار نیستند و دلیلی وجود ندارد همه افراد از توانایی های یکسانی برخوردار باشند و کارهای شبیه به یکدیگر را انجام دهند. اگر مدام شما خودتان را با دیگران مقایسه کنید، باید بگویم که خیلی زود از خودتان خسته می شوید و نمی توانید کاری را انجام دهید.

شما باید سعی کنید ارزش و توانایی های که دارید را پیدا کنید. باید این ذهنت را از خود دور کنیم که اگر یک فرد از ما خوشش نیامد، دیگر افراد همین طرز فکر را داشته باشند و این مشکل آن است که از شما خوشش نیامده است؛ نه این که شما مشکلی دارید بلکه افراد زیادی هستند مانند خانواده، دوستان، آشنایان که شما را همان طور که هستید دوست دارند و شما را فردی ارزشمند می بینند.

برای این که بتوانید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید، لیستی از کارهایی که در انجام آن ها موفق بوده اید تهیه کنید اما اگر نتوانستید این لیست را تهیه کنید، غصه نخورید شاید شما فردی باشید خوش خلق باشید که همیشه به افراد اطراف خود لبخند می زنید و باعث خنداندن دیگران می شوید.

همواره سعی داشته باشید که کارهای مورد علاقه خود را انجام دهید ممکن است شما به مطالعه کتاب علاقه داشته باشید و یا این که به باشگاه بروید و ورزش مورد علاقه خود را انجام دهید؛ هر چه شما به انجام کارهایی که مورد علاقه شماست بپردازید، زمان کمتری برای سرزنش کردن خود دارید. بنابراین با انجام کارهای مورد علاقه خود، احساس می کنید یک فرد مفید هستید و همین احساس شما را هدف دار می کند.
از بودن در کنار افراد با اعتماد به نفس پایین خودداری کنید
همیشه سعی کنید دوستانی را انتخاب کنید که از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند و در جمع افرادی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند نباشید. زیرا باعث افسرده شدن شما می شود. باید بگویم تنها ماندن خیلی بهتر از در جمع بودن با این افراد است؛ شما باید در جمع دوستانی باشید که شما را شاد می کنند و باعث خنده شما می شوند. اگر اطراف خود را از خانواده و دوستان نزدیک پر کنید که شما را هر طور که هستید قبول داشته باشند؛ این احساس موجب می شود شما خودتان را هر طور که هستید دوست داشته باشید.
توصیه ای برای افراد با اعتماد به نفس پایین
با پیشرفت در گذر زمان به افرادی که با پایین بودن اعتماد به نفس رو به رو هستند، توصیه می شود که به روانشناس مراجعه کنند. زیرا برای آن ها بسیار مفید است. همچنین کتاب ها و نوارهای صوتی زیادی در این زمینه برای کمک کردن به این افراد وجود دارد.

برای انجام کارهای خود بدون توجه کردن به این که نتیجه آنچه انجام داده اید چه می شود، تمام انرژی و قدرت خود را برای انجام آن به کار بگیرید. در انجام این کار اولین قدم آن است که شما وجدان کاری داشته باشید تا وظیفه خود را به بهترین شکل انجام دهید و وجدان آسوده ای داشته باشید.

برای آرزوهای خود و اهدافی که در ذهن دارید سعی کنید برنامه ریزی کنید و اهداف کوچک را در برنامه خود مطرح کنید، به طوری که راه رسیدن به آن اهداف برای شما هموار باشد. همین اهداف کوچک شما را برای رسیدن به اهداف بزرگ تر قوی می کند.

 
مدیتیشن اعتماد به نفس – اجازه دادن برای قویتر شدن خودتان
 

هرگاه در مشکلات خود احساس تنهایی کردید به یاد بیاورید که خداوند هیچ گاه شما را تنها نمی گذارد و همیشه کنار شما در هر سختی و مشکلی هست. استعدادها و توانایی های خود را دسته کم نگیرید و مطمئن باشید که ما بی جهت اشرف مخلوقات نشده ایم و با پشتکار می توانیم هر کاری را انجام دهیم.

در لحظات سختی و هنگام مواجه شدن با مشکلات، چند لحظه ای را با خود خلوت کنید و نگذارید که افکار منفی به سراغ شما بیاید و شما را از ادامه تلاش دلسرد کند. به این فکر کنید که باید موانع را حل کنید و تلاش های خود را دوباره شروع کنید تا بتوانید به موفقیت در زندگی برسید.


جمع بندی پایانی
در پایان اگر بخواهیم یک جمع بندی داشته باشیم باید بگوییم که اعتماد به نفس بخش مهمی از زندگی بشریت است. یک فرد با آن به طور کلی خود را دوست دارد. او مایل است برای رسیدن به اهداف شخصی و حرفه ای خود ریسک کند، و به صورت مثبت در مورد آینده می اندیشد.

کسی که فاقد آن باشد کمتر احتمال دارد که به اهداف بزرگ خود برسد. چون این دسته از افراد از دید منفی به تمام زوایا می نگرند. خبر خوب این است که اعتماد به نفس چیزی است که شما می توانید آن را بهبود ببخشید! ایجاد اعتماد به نفس به شما این امکان را می دهد که نگرش مثبت نسبت به خودتان و تعاملات اجتماعی خود داشته باشید و در عین حال یادگیری را برای برخورد با احساسات منفی تقویت و تمرین کنید و بیشتر مراقب خودتان باشید. شما باید یاد بگیرید که اهداف را تعیین کنید.

افکار منفی خود را به افکار مثبت تبدیل کنید. همانطور که به افکار منفی خود توجه می کنید، آن ها را به سمت افکار مثبت هدایت کنید. مثلاً بگویید: «من می توانم موفق شوم، اگر در آن زمینه کار کنم»، و یا «مردم به من گوش خواهند داد.» فقط با چند افکار مثبت در روز شروع کنید.

از تمرکز بر افکار منفی خودداری کنید و بیشتر روی افکار مثبت متمرکز شوید. در نهایت، «مغز» شما باید فضای بیشتری برای افکار مثبت نسبت به افکار منفی داشته باشد.

برای حفظ یک شبکه پشتیبانی مثبت، شما می توانید با کسانی که نزدیک به شما هستند، مثل خانواده یا دوستان خود ارتباط برقرار کنید تا چشم انداز خود را بالا ببرید. علاوه بر این، از افراد یا چیزهایی که باعث ایجاد احساس بدی در شما می شوند دوری کنید.

کسی که دوستش دارید، ممکن است با کلماتی که به کار می برد شما را دچار عدم اعتماد به نفس کند. حتی اعضای خانواده ای که به خوبی در نظر گرفته شده اند، با نظرات خود در مورد آنچه شما باید انجام دهید، می توانند به اعتماد به نفس شما ضربه بزند.

همان طور که شما نگرش مثبت خود را پرورش می دهید و قدم هایی برای رسیدن به اهداف خود می گیرید، ممکن است این ناظران بیشتر آشکار شوند. تا زمانی که اعتماد به نفس خود را بالا می برید تا حد امکان، تماس خود را با آن ها محدود کنید.

کمی وقت بگذارید و در مورد افرادی که در زندگی شما واقعاً احساس خوشحالی ایجاد می کنند فکر کنید. همچنین یک هدف را برای صرف وقت بیشتر با افرادی که حامی سربلندی شما هستند، ایجاد کنید تا به موفقیت در زندگی دست پیدا کنید.

 
مدیتیشن اعتماد به نفس – اجازه دادن برای قویتر شدن خودتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی